Sigorta Poliçeleri Ba-Bs Formunda Bildirilecek mi?

arkadaşlar oyak sigortanın yapmış olduğu işyeri sigorta poliçesi var.bunu bs formunda bildirmelimiyim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Sigorta Poliçeleri Ba-Bs Formunda Bildirilecek mi?

Bildiğim kadarıyla tazminat ödemelerinin dışında kalanların bildirilmesine gerek yok.

396 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete No 27483
Resmi Gazete Tarihi 04/02/2010
Kapsam

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

(Sıra No: 396)
Bildirime Konu Alış/Satışlar Ve Hadler
Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.
----------------------------------------------------------
İlgili Tebliğ incelendiğinde yalnızca sigorta şirketlerinin kendi aralarında düzenlediği işlemler ile ilgili olarak Form BA ve BS verilmesine gerek duyulmadığı (Poliçelerin bildirimine gerek bulunmamasının altında yatan sebep ise, 243 Sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği?nde belirtildiği üzere, sigorta şirketlerinin Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık olmak üzere altışar aylık dönemler itibariyle bastırdıkları sigorta poliçelerinin seri ve sıra numaraları ile bunlardan poliçe düzenleme yetkisine sahip acentelere gönderilenlere ilişkin bilgileri müfredatlı olarak, her dönemin bitimini izleyen ayın son günü mesai bitimine kadar kurumlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairelerine tevdi ediyor olmalarıdır.) ancak diğer kişi ve kurumlar içinse Tebliğin 1.2.1. bölümüne uygun olarak hareket edilmesi gereklidir. Yani Bildirilmelidir.

Sıra No: 396

Bildirime Konu Alış/Satışlar Ve Hadler

Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.

------------------------------------

Tebliğde bu geçmesine karşın bir firmanın akaryakıt firmasından almış olduğu benzinler limiti geçse dahi bildirim dışı... İlk etapta bende çok şaşırmıştım ama mukteza var bu konuda... Aksi görüş bildirdiğim için söylemiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Az önce bahsettiğim konuda tebliğ son derece açık olmasına rağmen mukteza farklı söylüyor...

Tartışılması gereken bir konu olduğu için vurguluyorum.. Açıkçası ben muktezayı ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Maddelerin bir konuda bu kadar açık ve net olmasına rağmen başkanlığın tam tersi bir yanıt vermesini yorumlayamıyorum.

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı
Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı
Say, :B.07.I.GİB.0.05.34/3426-1245 07 04.2010*031656
Konu :
Bu çerçevede, akaryakıt satışı yapan mükellefler tarafından bir kişi veya kuruma akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan satışlarda, ödeme kaydedici cihaz fişinin faturaya dönüştürülmesi durumunda düzenlenen fatura veya faturalar yukarıda belirtilen haddi aşıyorsa bu satışlar Form Bs ile bildirilecektir.

Öte yandan, akaryakıt istasyonlarından ödeme kaydedici cihaz fişi ile yapılan alımların 396 Sıra No.lu Genel Tebliğinde belirlenen haddi aşması halinde Ba bildirim formu ile bildirileceği tabidir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sayın arkadaşlarım dikkat ederseniz alımlarda bildirilmeye devam ediliyor.
Benim şahsi görüşüm Bildirilmesi yönündedir.

Alımlarda bildirilmeye devam ediliyor. Ancak satışlarda bildirilmemesi garip...

Yapılacak tek şey ba.ya perakende satış fişlerini dahil etmemek. (akaryakıt için) Çünkü ettiğimizde bu sefer farklılık çıkacak ve izahat isteyecek.

Akaryakıt alımlarında Ba ile bildirilecek,satışlarda bildirim yok. Alan kişi için takibi kolay; 6 tane aracı olan firma düşünün, 6 aracın toplamı alım yapılan firma için limiti geçiyor ise bildirilecek. Satan firma için takibi çok zor; araçların plakaları yazıldığına göre hani araç hangi firmaya aittir istasyon sahibi bilemeyebilir. Ya da müşterisinin 6 aracı var biliyor plakaları sisteminde kayıtlı, ama müşteri yeni araç aldı istasyonun haberi henüz yok v.s..