zirve

Sigorta Primi Teşviklerinden Yersiz Yararlanan İşverenlere İlişkin SGK Duyurusu Yayınlandı.

Üyelik
1 Şub 2008
Mesajlar
152
NO: 2014/104

KONU: Sigorta Primi Teşviklerinden Yersiz Yararlanan İşverenlere İlişkin SGK Duyurusu Yayınlandı.

SGK tarafından, sigorta primi teşviklerinden yersiz yararlanan işverenlerin aylık prim ve hizmet belgesi göndermelerine ilişkin 19 Kasım 2014 tarihli duyuru yayınlanmıştır.

Söz konusu duyuruda, sigorta primi teşviklerinden yersiz yararlanan işverenlerin, 2014/Ekim ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere cari dönemlerde e-Bildirge sistemi üzerinden yersiz yararlanılan kanun numarası ile aynı kanun numarası seçerek aylık prim ve hizmet belgesi göndermelerinin engellendiği duyurulmuştur.

Duyuruya göre, sigorta primi teşviklerinden yersiz yararlandığı için cari dönemde aynı kanun numarası ile aylık prim ve hizmet belgesini gönderilmek istenildiğinde;

“…. sayılı kanun no'lu prim teşvikinden yersiz yararlanıldığı tespit edilmiştir. Belgenin …. sayılı kanun numarası seçilmeden düzenlenmesi gerekir. ….. sayılı kanun numarası ile belge seçilebilmesi için işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.”

şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşıldığı durumlarda, işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvurarak, yersiz yararlanılan dönemde yersiz yararlanılan sigortalılarla ilgili hatalı yararlanılmış prim teşvikine ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi için iptal nitelikte, kanun numarası seçilmeksizin asıl/ek nitelikte aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi ve fark primlerin gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Ayrıca aynı duyuruda, yersiz yararlanılmış prim teşviklerinin 2014/Nisan ve önceki aylara ilişkin olması halinde fark primlerin 5510 sayılı Kanunun geçici 60 ıncı maddesi uyarınca yeniden yapılandırılarak peşin veya taksitler halinde ödenmesinin mümkün olduğu da dikkate alınarak, gerek cari aylarda prim teşviklerinden yararlanmaya devam edilebilmesi gerekse 6552 sayılı kanunla getirilen yapılandırma hükümlerinden yararlanılabilmesi için bahse konu işlemlerin ve yapılandırma başvurularının 31/12/2014 tarihi beklenilmeksizin bir an evvel yapılması işverenlere tavsiye edilmektedir.

Saygılarımızla,

Deloitte Türkiye
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Eskiden sistem yapılmayan ödemeleri geç algılıyordu. Örneğin %5'lik indirim den yararlanarak bildirgeyi gönderiyorduk.İşveren bunu ödemiyordu.Aradan 2 ay geçiyordu sistem o zaman uyarı veriyordu borcu var 5510 sayılı kanun maddesi seçilemez diye.Tabi biz bu 2 aylık arada da 5510 seçerek %5'lik indirimden yararlanmaya devam ediyorduk sistem izin veriyordu çünkü.Bir sürü işyeri var her ay girip tek tek ödemişmi ödememişmi bakmamız olanaksız.Sistem uyarı verene kadar ödeyip ödemediğini anlayamıyorduk.Şimdi sistemi düzelttiler.Borcu gözüktüğü gibi sonraki bildirgede kanun seçmeye izin vermiyor borcu ödeyene kadar.

Acaba o yersiz yere yararlanılan 1-2 ayıda geri isterler mi ?
 
Üyelik
1 Şub 2008
Mesajlar
152
Merhaba;

Muhmetelen SGK elektronik ortamda geçmişde yararlanılan yersiz teşvikleri tespit eden bir program geliştirmiş olabilir. bu anlamda duyuruda aba altından sopa gösterdiği anlamını çıkarıyorum ben. Yapılandırmaya gitmeyi teşvik ediyor.

yersiz yararlanılmış prim teşviklerinin 2014/Nisan ve önceki aylara ilişkin olması halinde fark primlerin 5510 sayılı Kanunun geçici 60 ıncı maddesi uyarınca yeniden yapılandırılarak peşin veya taksitler halinde ödenmesinin mümkün olduğu da dikkate alınarak, gerek cari aylarda prim teşviklerinden yararlanmaya devam edilebilmesi gerekse 6552 sayılı kanunla getirilen yapılandırma hükümlerinden yararlanılabilmesi için bahse konu işlemlerin ve yapılandırma başvurularının 31/12/2014 tarihi beklenilmeksizin bir an evvel yapılması işverenlere tavsiye edilmektedir.Eskiden sistem yapılmayan ödemeleri geç algılıyordu. Örneğin %5'lik indirim den yararlanarak bildirgeyi gönderiyorduk.İşveren bunu ödemiyordu.Aradan 2 ay geçiyordu sistem o zaman uyarı veriyordu borcu var 5510 sayılı kanun maddesi seçilemez diye.Tabi biz bu 2 aylık arada da 5510 seçerek %5'lik indirimden yararlanmaya devam ediyorduk sistem izin veriyordu çünkü.Bir sürü işyeri var her ay girip tek tek ödemişmi ödememişmi bakmamız olanaksız.Sistem uyarı verene kadar ödeyip ödemediğini anlayamıyorduk.Şimdi sistemi düzelttiler.Borcu gözüktüğü gibi sonraki bildirgede kanun seçmeye izin vermiyor borcu ödeyene kadar.

Acaba o yersiz yere yararlanılan 1-2 ayıda geri isterler mi ?
 
Üyelik
24 Eyl 2013
Mesajlar
127
Konum
istanbul
merhaba,

2015 mart ayında işyerine 2 işçi girişi oldu. bu işçilerle ilgili teşvikten yararlanabilirsiniz onayı çıktı. nisan ayının bildirgesini verirken yersiz yararlandığınız tespit edilmiştir uyarısı çıktı. şimdi ne yapmam gerekiyor.
tşk.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,271
Konum
Manisa
E bildirgede yersiz teşvik ile ilgili link tıkladığınızda (şifre vs giriş sonrası) çıkan sonuç ekranında listelenmesi gerekir.
 
Üyelik
20 Eki 2006
Mesajlar
492
Konum
İzmir
Yersiz teşviklere uygulanan gecikme faizi geçen ay çıkan bir kanunla kaldırıldı. Daha önce ödenenler geri alınamayacak bu da tamam. Borcumu taksitlendirmişim hiç değilse bundan sonraki cezaları ödemek zorunda değilim bu kanuna göre.Ama uyguladan hiç bir kurumun haberi olmadığı için ya da onlara bir bilgi gelmediği için bir sürü insan mağdur oluyoruz. Böyle bir kanun var ortada fakat uygulayan ve bilen olmadığı için her ay gecikme cezasını ödemek zorunda kalıyorum ve ödediğim için geri alamıyorum da. Sizde böyle bir durum varmı bilgisi olan varmı arkadaşlar? Devlet kanun çıkarmış bırakmış ne halleri varsa görsünler diye.Böyle bir şey olabilir mi ya.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,271
Konum
Manisa
4447 geçici 10 yersiz yararlanmadan çıkacak fark prim kısmında gecikme faizi uygulanmayacak. Ama sizin gibi yapılandırmaya girenler için açıklık yok. Zaten uygulamanın başlayabilmesi için bakanlığın usul ve esasları belirlemesi gerekmekte. Şu an seçim telaşı içinde olunduğu için yeni bakan ortaya çıkıncaya kadar da yeni bir gelişme çıkmaz.
 

Benzer konular

Üst