Sigortam 15 Gün Yatıyor

Üyelik
27 Eyl 2014
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhaba yeni bir iş yerinde part time çalışmaya başlayacağım. Sigortam 15 gün üzerinden yatacak. Haftada da 20-24 saat çalışma söz konusu. Saat ücreti de yaklaşık 14 TL (net) gibi bir şey olacak. Toplamda da aylık 1400 TL (net) olacak sanırım.

Merak ettiğim yatmayan eksik günleri ben yatırmak zorundamıyım. Eğer böyle bir şey sözkonusu ise bu neye göre hesaplanacak.

15 günlük sigorta ile sağlık yardımı alabilirmiyim. Şu an halihazırda aylık 45 TL kadar GSS primi ödüyorum. Eğer 15 gün GSS Primimi ödemem gerekirse tekrar gelir testine mi girmem gerekecek. 15 gün çalıştığım için bu durumda GSS prim tutarını en üst seviyeden mi ödemem gerekecek.

Teşekkürler.
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,399
Konum
Lüleburgaz
Şimdi şöyle bir durum var.Çalışacağınız yer ödenmeyen yani eksik gün olan kalan 15 günü ne şekilde bildirecek SGK'ya.Önemli olan o.Eğer sizinle sözleşme yaparak SGK'ya eksik gün kodunu 06-kısmi istihdam seçerek bildirirse o zaman kalan 15 günü sizin gss olarak ödemek zorundasınız.Ancak çalışacağınız yer kalan 15 günlük eksik günü 07-puantaj kayıtları şeklinde bildirirse kalan 15 günü ödeme zorunluluğunuz yok.

Öncelikle işyerinizin sizin eksik günlerinizi hangi sebebi kullanarak kuruma bildireceğiniz öğrenmeniz gerekiyor.

Sizi 15 gün gösterselerde kalan 15 günü ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz onda sıkıntı olmaz.Yanlız en az 30 gün prim olması gerekiyor.Yani 2 ay çalıştıktan sonra sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.15 gün gösterdikleri için 30 gün 2 ay sonra dolar sizin.

Eğer gss ödemeniz gerekirse en yüksekten ödemeyeceksiniz.SGK'ya giderek durumu anlatın.Tekrar gelir testi yapacaklar.Gelir durumuna göre belirlecenek ödemeniz gereken tutar.
 

Benzer konular

Üst