Sigortam Maaşımdan Düşük Gösteriliyor Ama Ben Birşey Yapamıyorum...

arkadaşlar

maaşım 1400 tl fakat işveren asgari ücretten gösteriyor.

itiraz etsem işsiz kalma ihtimalim çok yüksek muhasebecinin gönderdiği ücret pusulası ve bordrolarıda mecburen imzalıyorum.

fakat benim gerçek almış olduğum miktarı lks de yazıyor ve bende de bunun çıktısı var KAŞELİ AMA İMZALI DEĞİL. (habersiz aldım istersem vermezler anlarlar hukuki yollara başvuracağımı)

anlaşamazlık durumunda mahkemeye versem ve bu ekstreleri mahkemeye sunsam haklı çıkma şansım nedir. TAZMİNAT VE OLUŞAN FARKIN SİGORTA BEDELİNİN TAHAKKUKU İÇİN

arkadaşlar

maaşım 1400 tl fakat işveren asgari ücretten gösteriyor.

itiraz etsem işsiz kalma ihtimalim çok yüksek muhasebecinin gönderdiği ücret pusulası ve bordrolarıda mecburen imzalıyorum.

fakat benim gerçek almış olduğum miktarı lks de yazıyor ve bende de bunun çıktısı var KAŞELİ AMA İMZALI DEĞİL. (habersiz aldım istersem vermezler anlarlar hukuki yollara başvuracağımı)

anlaşamazlık durumunda mahkemeye versem ve bu ekstreleri mahkemeye sunsam haklı çıkma şansım nedir. TAZMİNAT VE OLUŞAN FARKIN SİGORTA BEDELİNİN TAHAKKUKU İÇİN

İş akdinizi haklı olarak fesh edip kıdem tazminatı alabilirsiniz. Fakat bunun için durumun böyle olduğunu ispat edebilmeniz gerekiyor. Evrak, şahit gibi kesin deliller gerekiyor.
LKS çıktısı ispat için önemli fakat karşı taraf açısından da olaya bakmak lazım. İşveren "LKSden yazmış çıktıyı almış (yada lksyi kullananla anlaşmış vs), ben asgari ücret ödüyorum, tazminat için böyle yapıyor" dese sonrasını düşünmek lazım. Farkı elden aldığınızda size imza attırdıkları bir kağıt vardır muhtemelen, diğer personellerinde imzası olan bu kağıdı alabilirseniz bence yerinde bir ispat olur. Şahit bulmak zor, varsa o da ispat açısından çok önemlidir.
İspat edebilirseniz işveren farkı elden verdiği için ceza yer.

Bir de değer mi değmez mi ona bakmak lazım. Bu işyerinde toplam çalışmanız ne kadar. Örneğin 2 yıl ise alacağınız tazminat /tabi açtığınız davayı kazanırsanız /1400 tl ücretin brütü diyelim 1800 tl olsa toplam 3600 tl yapar. Bu da ortalama 2 yıl sürer.Birde masraflar ve stres faktörü var tabi.

Arkadaşlar elden fark almiyoruz işyerinde 2 Suriyeli bir usta başı emekli ve birde ben varım tek sigortali benim. Maaşları bırakın bir kısmı bankadan bir kısmını elden almayı tam olarak alamıyoruz bile patron kayserili... Odemiyor sağlıklı şekilde. Zaten onu da parca bölük alıyoruz...tamamını elden 3-4 ayda bir işyerinden gelen asgari ucretten hesaplanan bordro ve ücret pusulasını imzalayorum mecburen yoksa itiraz etsem. İşimden olabilirim bir kere issiz kalmıştım bir daha kalmaktan korkuyorum acikcasi...

Benim ise giriş tarihin ile sigortalı giriş tarihin arasında 11 gün var is başvuru dilekçede ve belirsiz süreli iş sözleşmesinde farklı tarihler yazıyor. 11 gün geç başladı sigorta...

Elimdeki lks çıktısı ile inceleme yapan memur işyerindeki PC den karşılaştırma yapsa ayni olduğunu görünce karar vermezmi hakim...

Yada patron geçen sene ne kadar alacağım varsa hesabima atardı ve maaş ödemesi diye açıklama yapardı bankadan o tarihteki ekstre ileri alsam birşey tutturabilirmiyim acaba

İşyerinde 4. Yılım.

Şahit... geçen sene çalışmış arkadaşlarım var şahitlik yapabilirler.aldığım.maaşa ve şartlara...

Şahit... geçen sene çalışmış arkadaşlarım var şahitlik yapabilirler.aldığım.maaşa ve şartlara...
Elinizdedi deliller ve sahitlerin saglamligi, yillar surecek dava sureci ve is akdinizin bitmesi gibi olumsuzluklari herhalukarda goze aliyorsaniz ve sn.ngoroyun dedigi gibi tazminatiniz bunlara deger diyorsaniz...
Anlattiklariniza gore haklisiniz ve is akdinizi tazminatinizi alacak sekilde fesh edebilirsiniz.
Oncesinde alo 170i arayip denetlemeye gelmelerini saglamakta bir alternatiftir