fonradar

Sigortasız Çalışan İşçi Tespiti hk.

Merhaba,

sayın arkadaşlar şehirler arası otobüs faaliyeti işleten bir mükellefimiz var. Bir günlük yani sabah girip akşam ayrılan bir şöför almışlar.. Haberimiz yoktu. bu bir gün içinde sigortalı olmadığı tespit edilmiş ve sgkdan 8829 TL tutarında idari para cezası kesilmiş.

ben, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse % 25 indirim hakkı olduğunu biliyorum ama bazı arkadaşlarım % 50 indirim hakkın var dediler ama ben yasal dayanak bulamadım bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

bazıları da af çıkar beklet diyor ama bilemiyorum.. ne yapabiliriz

Bekletmek çözüm değil, çünkü af çıkana kadar indirim ve teşviklerden yararlanamazsınız.
Benim de bildiğim %25 indirim var.
Dosya memurunuz ile görüşmeniz gerekiyor zaten, tahakkuklaştırması için, kendisinden de bilgi alabilirsiniz, varmı böyle bir şey diye.

Gelen yazıda tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde işe giriş bildirgesi, çıkış bildirgesi ve 1 günlük APHB yapıp kuruma gönderin deniliyor. Tebliğ tarihi 20 mart 2020.

işe giriş-çıkış bildirgesi ve 1 günlük yapılacak Aylık Prim Hizmet Belgesi elden mi hazırlanacak yoksa e-sigorta kanalıyla mı?

İşe giriş-çıkış bildirgelerini dilekçe ekinde bağlı olduğunuz sgm'ye vermelisiniz.
Aphb'ler için sanırım artık geriye dönük olarak da internet üzerinden verilebiliyor.

Merhaba,

İşe giriş bildirgesi ekranında söz konusu işçinin yaşlılık aylığı almakta olduğu mesajı ile karşılaştım, gelen tebligatta belge türü 1 diye yazılmış, tüm zorunlu kollar diye geçiyor.. söz konusu dönem 2018/10 dönemi. anladığım kadarıyla bu dönemde normal işçi statüsündeydi sonraki yıllarda mı emekli oldu acaba.. belge türünü (1) tüm zorunlu kollar diye mi yoksa (2) sgdp diye seçmeliyim. aylığı kesilecek diyor.. ama ilgili dönem 2018/10 ayı.. gelen tebligata göre mi hareket etmeliyim

Merhaba,

İşe giriş bildirgesi ekranında söz konusu işçinin yaşlılık aylığı almakta olduğu mesajı ile karşılaştım, gelen tebligatta belge türü 1 diye yazılmış, tüm zorunlu kollar diye geçiyor.. söz konusu dönem 2018/10 dönemi. anladığım kadarıyla bu dönemde normal işçi statüsündeydi sonraki yıllarda mı emekli oldu acaba.. belge türünü (1) tüm zorunlu kollar diye mi yoksa (2) sgdp diye seçmeliyim. aylığı kesilecek diyor.. ama ilgili dönem 2018/10 ayı.. gelen tebligata göre mi hareket etmeliyim

berencim kolay gelsin, söz konusu sigortalı yaşlılık aylığı alıyorsa ilgili dönemde yani 2018/10 döneminde normal 4/a sigortalılığı olabilir. kurumdan bunu sistemlerinden öğrenebilirsin, muhtemelen tüm sigorta kollarına tabidir, belge türünü 1 yapmalısın, vereceğin dilekçede de ilgili personelin ilgili dönemde normal sigortalı kapsamında olduğu ama evrak tarihi itibariyle yaşlılık aylığı almakta olduğunu izah etmelisin.

Küçük bir hatırlatma, işten çıkış tarihini sistem kabul etmeyecektir. Çünkü 12 ay ve öncesine ait işten çıkış bildirgesi veremezsiniz..kağıt ortamında bağlı olunan sgk merkezine vermelisiniz.