Sigortasız İşçi Çalıştırma Teşvik Cezasına Af

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Sigortasız işçi çalıştıran işvereni "destek ve teşvikten mahrum bırakma" cezasına af geldi. Geçmiş cezalar da affediliyor.


Meclis'ten geçen Torba Yasa ile birlikte bu uygulama değişti. Artık, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenlere, uzun süreli prim teşvik cezası uygulanmayacak. Mahkeme kararıyla ya da yapılan denetimlerde sigortasız veya sahte sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işveren, ilk bir ay prim teşvikinden yararlanamayacak. Böylece, Kanunla, bir yıllık mahrumiyet cezası, bir aya indirildi. Ancak işveren, 3 yıl içinde sigortasız işçi çalıştırmaya devam ederse, her bir tespit için 1 yıl süreyle teşvikten faydalanamayacak.
Ancak aftan yararlanmanın da bir sınırı var. Çalıştırılan sigortasız işçi sayısı 5 kişiden fazla olmayacak, işyerindeki toplam sigortalı sayısının yüzde 1 ini de aşmayacak. 1 Nisan'da uygulamaya girecek uygulamadan 15-20 kişi sigortalı çalıştıran işveren yararlanamayacak.
 
Son düzenleme:
Üyelik
14 Ara 2015
Mesajlar
145
Konum
istanbul
Merhaba Sayın rietveld

Bu konu ile 5 yıl önce tevsikimiz iptal edilmişti. 500 kişi den sadece 2 kişi diye..Şuan mahkemeliğiz. Geçmiş cezalar affediliyor kısmı ile teblig metin vs. yayınlandı mı ? paylaşabilir misiniz ?
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Daha genelge çıkmadı. Nisan'da başlanacağı söyleniyor. Genelge çıkınca görücez artık ne şekilde uygulanacağını.
 

Benzer konular

Üst