Sınıf Değiştirme - İşletmeden Bilançoya Geçişte Gider Kalemi Dahil midir ?

Üyelik
15 May 2014
Mesajlar
57
Konum
İzmir
Merhaba Arkadaşlar

Sınıf değiştirmede Gider kalemi de hadde dahil midir ? personel gideri alış + Gider olarak mı bakmamız gerekiyor.

Yoksa sadece Emtia alışlarını mı baz almalıyız

Şimdiden teşekkür ederim.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,236
Konum
İstanbul
Selamlar
Hayır sadece alış ve satış hadleri üzerinden değerlendirme yapılır.Gider kalemleri dikkate alınmaz.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Merhaba Arkadaşlar

Sınıf değiştirmede Gider kalemi de hadde dahil midir ? personel gideri alış + Gider olarak mı bakmamız gerekiyor.

Yoksa sadece Emtia alışlarını mı baz almalıyız

Şimdiden teşekkür ederim.


VUK
Madde 177

Birinci Sınıf Tüccarlar
Madde 177

(2365 sayılı Kanunun 26'ncı maddesiyle değişen madde) Aşağıda yazılı tüccarlar, I'inci sınıfa dahildirler:

1. (205 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen bent) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktarlar.) Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı 7.200.000.000 (460 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2016'dan itibaren 168.000 -TL) veya satışları tutarı 8.640.000.000 (460 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2016'dan itibaren 230.000 -TL) lirayı aşanlar(1)

2. (205 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen bent) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) Birinci bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşıp da bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı 3.600.000.000 lirayı (460 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2016'dan itibaren 90.000 -TL) aşanlar;(2)

3. (205 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen bent) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde 2 numaralı bentte yazılı iş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı 7.200.000.000 (460 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2016'dan itibaren 168.000 -TL)lirayı aşanlar;(3)

4. Her türlü ticaret şirketleri (Adi şirketler iştigal nevileri yukardaki bentlerden hangisine giriyorsa o bent hükmüne tabidir.);

5. Kurumlar Vergisine tabi olan diğer tüzel kişiler (Bunlardan işlerininin icabı bilanço esasına göre defter tutmalarına imkan veya lüzum görülmeyenlerin, işletme hesabına göre defter tutmalarına Maliye Bakanlığınca müsaade edilir.);

6. İhtiyari olarak bilanço esasına göre defter tutmayı tercih edenler.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst