zirve

Sınıf Değiştirmede İşlemler

anakin

Katkı Sunan Üye
Üyelik
3 Eyl 2016
Mesajlar
155
Konum
Antalya
Selamlar,

"İşletme Defteri" esasına tabi şahıs firması, belirlenen hadleri aştığı için 2019 yılına "Bilanço Esasına" göre başlayacak. Ticaret odası kaydı veya esnaf sanatkarlar oda kaydı yok.

Bu firmaya vergi dairesinde herhangi bir işlem yapacak mıyız? Defter tasdikleri için "sicil tasdiknamesi-oda kayıt sureti" lazım olacak mıdır?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,691
Konum
İstanbul
Merhaba
Noterler genelde defter tasdikleri için sicil tasdiknamesi zorunluluğunu arıyorlar.Genelde diyorum, çünkü kesin talimat olduğu halde, bunları aramadan tasdik eden noterlerde var. O yüzden kendi noterlerinizle bir görüşün derim.
Bilanço hesabına geçişte ise, ben yine usulen daireye bir dilekçe verip, bilanço esasına geçiş yapıldığını ve ocak ayından itibaren B formu vermeye başlayacağımı bildiriyorum. Ama böyle bir zorunluluğunda olmadığını biliyorum.
 

cetvel

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
1,362
Konum
İSTANBUL
Ticaret odası esnaf odası kaydı olmayan bilanço usulune geçecek firmalar, herhangi bir oda kaydım bulunmadığından gibi bir dilekçe doldurup notere verdiklerinde sicil tasdiknamesine gerek kalmıyor.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,691
Konum
İstanbul
Arkadaşlar merhaba
Herkese güzel ve az mevzuatlı bir yıl diliyorum.Zor ihtimal ama diliyorum işte :)
Şimdi yeni defter hadleri 31 Aralıkta açıklandı.Ancak bu hadlere göre
1- işletme defterinde kalması gereken bazı firmalara, riske girmemek için bilanço defteri tasdik edilmişti.
2- Bilançodan işletmeye düşmesi gereken bir firma içinde yine riske girmemek için bilançodan devam edileceği öngörülerek bilanço defteri tasdik edilmişti.
Bunlarla ilgili nasıl bir düzeltme yapabiliriz.Böyle bir şansımız var mı? Ayrıca işletmeye düşecek veya işletmede kalacak firmalar içinde defter beyan sistemine girişler yapılmadı.
Özelge mi istesem,vergi dairesiyle mi görüşsem,bu haliyle mi bıraksam, ne dersiniz?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,282
Konum
Manisa
vuk göre zamanında tasdik ettirilmeyen df için süre sonrası bir ay içinde tasdikte küçük bir ceza kesiliyordu. Aynı şekilde df/by ocak sonuna kadar başvuruda da en fazla bu uygulanabilir. Eldeki bilanço df hiç bir kayıt girilmeden saklanmalı. ayrıca durumu açıklayan bir dilekçe ile (işletme df kullanılacağı yönünde) vd bilgi verebilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst