resim

Şirket Adına Bina ve Arsa Alımı

Üyelik
15 May 2009
Mesajlar
17
Konum
ANKARA
Şirket adına alınan bina ve arsaları muhasebe kayıtlarında gösterirken
Tapu Harçları ve Tapu Masraflarını maliyete ekleyecekmiyim ?

Amostisman yönünden de bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Ynt: Şirket adına bina ve arsa alımı

Evet tapu harçları ve masraflarını ekleyebilirsiniz. Ayırca Amortisman Oranları listesine bakınız amortisman ayırabilirsiniz.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,693
Konum
İSTANBUL
Ynt: Şirket Adına Bina ve Arsa Alımı

Sayın Dinçer Kum'unda dediği gibi masrafları maliyete atabilirsiniz.Arsalarda amortisman uygulanmıyor.Binalarda ise bu oran %2

ferhat
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Şirket Adına Bina ve Arsa Alımı

ARAZİDE AMORTİSMAN:

Madde 314 - Boş arazi ve boş arsalar amortismana tabi değildir.

Ancak:

1. Tarım işletmelerinde vücuda getirilen meyvalık, dutluk, fındıklık, zeytinlik ve güllüklerle incir bahçeleri ve bağlar gibi tarım tesisleri;

2. İşletmede inşa edilmiş olan her nevi yollar ve harklar; Amortismana tabi tutulur.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Binanın niteliğine göre amortisman oranları değişir. Bazısında %2 iken bazısında %10 kadar çıkar.

Detaylı bilgi için Lütfen bakınız
http://gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Yararli_Bilgiler/amortisman_oranlari2009.html
 
Üst