Şirket Aktifine Kayıtlı İşyeri Kiraya Verilmesi

Merhaba arkadaşlar.Şirketin aktifine kayılı işyeri bir başka kurumlar vergisi mükellefine kiraya verilmiş ve faturası kesilmiştir.Düzenli olarak elde edilecek olan bu gelirin hangi hesap da takip edilmesi uygundur.Teşekkürler..

Ynt: Şirket Aktifine Kayıtlı İşyeri Kiraya Verilmesi

600 hs altında detaylandırabilirsiniz.

649 hesap daha uygun bence

64. DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KARLAR

İşletmenin esas faaliyeti dışında iştiraklerden ve bağlı ortaklıklardan elde edilen temettü geliri ile faiz ve diğer temettü gelirleri, temerrüt faizleri, kambiyo kârları, kira gelirleri, menkul kıymet satış kârları gibi diğer faaliyetlerden elde edilen olağan gelir ve kârlardan oluşur.

640. İŞTİRAKLERDEN TEMETTÜ GELİRLERİ

İşletmelerin sermayelerine katıldıkları iştiraklerden elde ettikleri temettü gelirlerinin izlendiği hesaptır. Hisse senedi ve tahvil gibi menkul kıymet satışından doğan kârlar ya da zararlar bu hesaba alınmaz.

641. BAĞLI ORTAKLIKLARDAN TEMETTÜ GELİRLERİ

İşletmenin bağlı ortaklıklarından elde ettikleri temettü gelirlerinin izlendiği hesaptır.

642. FAİZ GELİRLERİ

Her türlü kısa ve uzun vadeli mali yatırımlardan sağlanan faiz gelirlerinin izlendiği hesaptır.

643. KOMİSYON GELİRLERİ

Tahakkuk eden komisyon gelirleri bu hesapta izlenir.

644. KONUSU KALMAYAN KARŞILIKLAR

Aktifle ilgili olarak ayrılan karşılıklardan iptal edilen tutarlar bu hesapta izlenir.

645.

648.

649. FAALİYETLE İLGİLİ DİĞER OLAĞAN GELİR VE KARLAR(1)

Yukarıdaki hesaplar kapsamına girmeyen diğer olağan faaliyetlerden sağlanan gelir ve kârların izlendiği hesaptır. Bu hesapta kambiyo kârları, menkul kıymet satış kârları ve benzerleri izlenir.

65. DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR (-)

NİSANLI ' Alıntı:

600 nolu hesap, ancak; şirketin ana faaliyet konusu taşınmaz kiralama olursa olur...

onun haricinde ana faliyeti ile alakalı olmadığı için taşınmaz kiralaması 649 nolu hesapta izlenmeli.

İrem35 ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:

600 nolu hesap, ancak; şirketin ana faaliyet konusu taşınmaz kiralama olursa olur...

onun haricinde ana faliyeti ile alakalı olmadığı için taşınmaz kiralaması 649 nolu hesapta izlenmeli.

Evet faaliyet konusu gayrimenkul kiralama ise 600 yoksa 649

Merhaba arkadaşlar.Şirketin aktifine kayılı işyeri bir başka kurumlar vergisi mükellefine kiraya verilmiş ve faturası kesilmiştir.Düzenli olarak elde edilecek olan bu gelirin hangi hesap da takip edilmesi uygundur.Teşekkürler..

Merhaba

Yukarıda da belirtildiği gibi bir durumla karşı karşıyayım. firmamız tekstil firması faaliyet konusunda kiralama
ibaresi yer almamaktadır. Müşavirimiz bu gelirin 602 nl.hesapta takip edilmesi gerektiğini belirtti. Nedenini sorduğumda eğer düzenli olarak olmasaydı bir kere alacağımız bir kira geliri olsaydı 649 da takip ederdik. Ama biz bu geliri düzenli olarak fatura karşılığında elde edeceğiz dedi. Ben de bir işletme öğrencisiyim sizce bu gelir hangi hesapta takip edilmesi uygun olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

602 Hesabın açıklamasını okusaydınız bunun yanlış olduğunu anlardınız.Bu hesap devletten alınan , teşvikler, vergi aideleri vb gelirler için kullanılır.
Kira gelirleri için 649 hesap gayet uygundur.

602 Hesabın açıklamasını okusaydınız bunun yanlış olduğunu anlardınız.Bu hesap devletten alınan , teşvikler, vergi aideleri vb gelirler için kullanılır.
Kira gelirleri için 649 hesap gayet uygundur.

Bende sizin gibi düşünüyorum buradan siz üstatlarımdan teyit almak istedim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Rica ederim. Bunlar gayet net ve açık tartışmasız şeyler. TDHP gayet açık anlatıyor zaten. Kolay gelsin.

Merhaba, konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama benimde tam bu konuyla ilgili bir sorum olacaktı.

İnşaat yap-sat işi yapan bir mükellefimiz var. Son yaptığı inşaatta daireleri sattı ancak işyerini SGK'ya ait KANSER ERKEN TEŞHİS,TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ'ne kiraya verdi. İşyeri bi süre sonra satılacak (6 ay 1 yıl içinde), satılıncaya kadar elde ettiği bu kira gelirlerini ben 649 hesaba attım. Kira geliri çok yüksek bir rakam olduğundan şirketin yıl sonu kar'ı nı baya artırıcak. Mükellefimizde bu yüzden kira gelirlerinden %25 yıpranma vb. gider düşülüyor diye benden gider düşmemi istiyor. Elde ettiğimiz bu kira gelirinden gider düşebilirmiyiz düşersekte nasıl düşeriz?

Merhaba, konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama benimde tam bu konuyla ilgili bir sorum olacaktı.

İnşaat yap-sat işi yapan bir mükellefimiz var. Son yaptığı inşaatta daireleri sattı ancak işyerini SGK'ya ait KANSER ERKEN TEŞHİS,TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ'ne kiraya verdi. İşyeri bi süre sonra satılacak (6 ay 1 yıl içinde), satılıncaya kadar elde ettiği bu kira gelirlerini ben 649 hesaba attım. Kira geliri çok yüksek bir rakam olduğundan şirketin yıl sonu kar'ı nı baya artırıcak. Mükellefimizde bu yüzden kira gelirlerinden %25 yıpranma vb. gider düşülüyor diye benden gider düşmemi istiyor. Elde ettiğimiz bu kira gelirinden gider düşebilirmiyiz düşersekte nasıl düşeriz?

Sayın Serkan Bey;

Şimdi İlgili Yer 152 Hesapta yer almakta dır. Doğrumudur. 152 Hesapta yer aldığından dolayı Burayı kiraya veremezsiniz. Vermiş iseniz Bunu şirketin aktifine almanız gerekmektedir (252 Hs.) ve Kira gelirlerinin 649 hs. olması gerekmektedir. Aktife altıktan sonra Yıpranma payı ayırabilirsiniz. Amortisman süresi kadar tabi %25 gibi bir konu mevzu değil.

Sayın Serkan Bey;

Şimdi İlgili Yer 152 Hesapta yer almakta dır. Doğrumudur. 152 Hesapta yer aldığından dolayı Burayı kiraya veremezsiniz. Vermiş iseniz Bunu şirketin aktifine almanız gerekmektedir (252 Hs.) ve Kira gelirlerinin 649 hs. olması gerekmektedir. Aktife altıktan sonra Yıpranma payı ayırabilirsiniz. Amortisman süresi kadar tabi %25 gibi bir konu mevzu değil.

Uğur bey teşekkür ederim.

Evet dediğiniz gibi ilgili yer 152 hesapta ve bizim işyerini kiraya verdiğinden haberimiz yoktu. Şubat 2015 de kiraya vermiş 9.ayda 8 aylık kirayı banka hesabına yatırmışlar 10.ayda da banka dekontunu bize gönderdi öyle haberimiz oldu.

Şubat ayına 152-252 kaydı yaparak binalar hesabına alıyorum. Teşekkürler...

Konu hakkında bir sorunum daha var.

Banka dekontu 10.ayda gelmişti bende ona göre işlem yapmıştım. Bugün aynı kira geliri için halk sağlık müdürlüğünün düzenlemiş olduğu harcama pusulası diye bir evrak geldi. Evrakta herhangi bir tarihte yok.

Kira tutarı : 36.443,75 TL
Damga Vergisi : 276,39 TL
Stopaj : 7.288,75 TL
Hakediş Tutarı : 28.878,61 TL

Şimdi ben bu evrakta yer alan stopajı muhtasarda beyan etmelimiyim?

Serkan Bozdemir;

Öncelikle iş yerini aktife yani binalar hesabına kaydetmeniz gerekiyor. Gider olarak iş yerinin kayıtlı değeri üzerinden amortisman ayırabilirsiniz. ayrıca iş yeri için şirketiniz tarafından yapılan bir harcama varsa bunu da gider kaydedebilirsiniz. ancak bunun dışında %25 yıpranma payı ve bunun gibi herhangi bir gider bulunmamaktadır.

Not: Sanırım mükellefiniz gayrimenkul sermaye geliri elde eden gerçek kişi mükellefler için tanınmış olan %25 oranındaki götürü gider uygulamasından bahsederek bu uygulamanın burada da olabileceğini düşünmüştür. Ancak iş yeri şirketin aktifinde olduğundan elde edilen kira geliri ticari kazanç olup ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilecektir.