Şirket Çalışanın Şirkete Ortak Olması

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Şirket çalışanlarınızdan bir kişi şirketten %1 hisse almıştır , şirket ortağı ve şirket müdürü olarak sgk lı olabiliyor mu ?

Yani sgklılığı devam eder mi?

Eğer hisse alarak şirkete ortak olduysa 4/a sigortalı olarak çalışamaz. 4/b sigortalı yani bağkurlu olması gerekiyor.

Hisse alım tarihinden 1 gün önceye sigorta çıkışını yapmayı unutmayın. Hisse alım karar tarihinden itibaren bağkuru başlayacak çünkü.

Hisse alım tarihinden 1 gün önceye sigorta çıkışını yapmayı unutmayın. Hisse alım karar tarihinden itibaren bağkuru başlayacak çünkü.
Yardımlarınız için Teşekkürler..

Şirkettekiler Sgk Ya ilgili konuyu sormuşlar ve Sgk Tc kimlik numarası ile kontrol edip evvelden beri çalışan olduğu için 1 gün bile kesinti olmadığından eksik gün vermemek şartı ile sgk lı olarak çalışabilir demişler. Bu duruma bizde şaşırdık ne yapmamız gerekiyor..

Benim bildiğim kişi 2008 öncesinde ortaksa ve 4alı bildirimi o tarihten beri geliyorsa dediğiniz gibi oluyor.
Ancak sorunuzdan yeni ortak olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle 2008 sonrası kişi kendi şirketinde 4alı olamaz diye biliyorum.

Benim bildiğim kişi 2008 öncesinde ortaksa ve 4alı bildirimi o tarihten beri geliyorsa dediğiniz gibi oluyor.
Ancak sorunuzdan yeni ortak olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle 2008 sonrası kişi kendi şirketinde 4alı olamaz diye biliyorum.
Evet yeni ortak.. Bizde o şekilde biliyorduk şirket sgk yı arayıp bu şekilde dediler diye idda edince, şaşırdık..

SGK başlangıcı önemli değil. Şirkete 01.10.2008 sonrası ortak olduğu için 4/a sigortalı olamaz bağkurlu olmak zorunda. Hem 4/a sigorta başlangıcı hem de şirket ortaklık başlangıcı 01.10.2008 öncesi olsaydı o zaman olabilirdi. Ya SGK'ya durumu düzgün anlatamadılar ya da SGK yanlış cevap verdi.