Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

dnyn

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,

6111 e göre ltd.şirket ortakları kurucu ortak dahil şirket bünyesinde sigortalı olabilirler değil mi?

teşk.

Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

teşekkür ederim ama forumda konuyla ilgili başka bir konu gördüm.

6111 sayılı yasayla ortakların kendi şirketlerinde 4-a (sigortalı) olmaları kaldırılmış ve başka bir işletmede 4-a lı olabilirler bağkuru devam ederken.aynı anda 2 sigortalılık olabilir gibi yorumlar var.

ben araştırıyorum yorumlarınızıda bekliyorum teşk.

Kendi sirketinde olamazlar

peki 4/b li olan şirket ortağı başka bir işletmede de çalışmaya başladığında 4/a lı olacak.ikisine aynı anda devam etmek istemezse 4/b yi sonlandırıp sadece 4/a olarak devam edebilir mi?

teşk.

Zaten sistem işe girişi yaparken uyarı veriyor ve sonlandırılacaktır diyor. Ancak yinede bağkura gidilerek kurumda matbu form var, doldurulup ekine işe giriş bildirgesi konularak başvuru yapılmasında fayda var.

anlıyorum.

01.10.2008 den önce ortağı oldukları şirkette sigortalı olanları 4/a) devam edebiliyor ama değil mi?

teşk.

Kesintiye uğramadığı sürece evet

tamamdır, teşk.

Magazinciler gibi montajlama yapilmis ama

şirket ortağı başka şirkette çalışacak fiili olarak.
çalışmadığının tespiti halinde sıkıntı olabilir.
gerçi SGK bunu biliyordur hangi patron başka bir yerde 4/a lı çalışır ki isitinalar vardır tabiki de .

:)

6111 sayılı yasa ile beraber yönetim kurulu üyesi olan ortakların kendi şirketlerinde 4/a'lı olmasının imkanı kalmadı. yeni yayınlanan SSİY'nin 14.maddesinde bu durum anlatlıyor. Bu konuda SGK bilgi edinme birimine yazdığım yazıya gelen cevap da aşağıdadır.

5510 sayılı kanunun 53. maddesi kapsamında bir kişi kendi ortak olduğu şirkette 4-a kapsamında sigortalı olamaz hükmü gereği a.ş.tin yönetim kuruluna seçilmesi ve ortak olması halinde 4-b kapsamında (bağ-kur)sigortalı olması gerekir.