Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

Üyelik
14 Eyl 2010
Mesajlar
142
Konum
muğla
Arkadaşlar merhaba,

6111 e göre ltd.şirket ortakları kurucu ortak dahil şirket bünyesinde sigortalı olabilirler değil mi?


teşk.
 
Üyelik
14 Eyl 2010
Mesajlar
142
Konum
muğla
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

teşekkür ederim ama forumda konuyla ilgili başka bir konu gördüm.

6111 sayılı yasayla ortakların kendi şirketlerinde 4-a (sigortalı) olmaları kaldırılmış ve başka bir işletmede 4-a lı olabilirler bağkuru devam ederken.aynı anda 2 sigortalılık olabilir gibi yorumlar var.

ben araştırıyorum yorumlarınızıda bekliyorum teşk.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

Kendi sirketinde olamazlar
 
Üyelik
14 Eyl 2010
Mesajlar
142
Konum
muğla
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

peki 4/b li olan şirket ortağı başka bir işletmede de çalışmaya başladığında 4/a lı olacak.ikisine aynı anda devam etmek istemezse 4/b yi sonlandırıp sadece 4/a olarak devam edebilir mi?


teşk.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

Zaten sistem işe girişi yaparken uyarı veriyor ve sonlandırılacaktır diyor. Ancak yinede bağkura gidilerek kurumda matbu form var, doldurulup ekine işe giriş bildirgesi konularak başvuru yapılmasında fayda var.
 
Üyelik
14 Eyl 2010
Mesajlar
142
Konum
muğla
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

anlıyorum.

01.10.2008 den önce ortağı oldukları şirkette sigortalı olanları 4/a) devam edebiliyor ama değil mi?

teşk.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

Kesintiye uğramadığı sürece evet
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

Magazinciler gibi montajlama yapilmis ama
 
Üyelik
3 Nis 2008
Mesajlar
266
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

şirket ortağı başka şirkette çalışacak fiili olarak.
çalışmadığının tespiti halinde sıkıntı olabilir.
gerçi SGK bunu biliyordur hangi patron başka bir yerde 4/a lı çalışır ki isitinalar vardır tabiki de .


:)
 
Üyelik
30 Haz 2009
Mesajlar
95
Ynt: Şirket ortağının bağkurdan "sigortalı"ya geçmesi?

6111 sayılı yasa ile beraber yönetim kurulu üyesi olan ortakların kendi şirketlerinde 4/a'lı olmasının imkanı kalmadı. yeni yayınlanan SSİY'nin 14.maddesinde bu durum anlatlıyor. Bu konuda SGK bilgi edinme birimine yazdığım yazıya gelen cevap da aşağıdadır.

5510 sayılı kanunun 53. maddesi kapsamında bir kişi kendi ortak olduğu şirkette 4-a kapsamında sigortalı olamaz hükmü gereği a.ş.tin yönetim kuruluna seçilmesi ve ortak olması halinde 4-b kapsamında (bağ-kur)sigortalı olması gerekir.
 
Üst