Şirket Ortağının Tutuklanması

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Tek ortaklı şirketin yabanci uyruklu ortağı tutuklanmış.
Bu durumda ne yapmak gerekli?
Beyannameleri vermeye ne zamana kadar devam etmeliyiz?
Vasi mi atanacak şirkete?
Teşekkür ederim..

Tek ortaklı şirketin yabanci uyruklu ortağı tutuklanmış.
Bu durumda ne yapmak gerekli?
Beyannameleri vermeye ne zamana kadar devam etmeliyiz?
Vasi mi atanacak şirkete?
Teşekkür ederim..
Askinim

Soru :Tek ortaklı şirketin yabanci uyruklu ortağı tutuklanmış.

Cevap :Gecmis olsun

Soru : Bu durumda ne yapmak gerekli?

Cevap : Hic islemleri yapmaya devam et Cok zorda kalirsan hapisaneye noter gotur vekaletname al. Yada sirkete mudur ata. Yada genis vekaletname al.

Soru : Beyannameleri vermeye ne zamana kadar devam etmeliyiz?

Cevap : Sozlesmen devam ettigi surece. Muhasebe ucretinide oduyorsa sikinti yok

Soru : Vasi mi atanacak şirkete?

Cevap : Vasi tanimi itibariyle'' En basit tanımıyla reşit olmamış küçükler ile kanuni hakları kısıtlanmış kişilere mahkemece atanan yasal temsilcidir.

Burada adam tutuklanmis ''kanuni haklari'' kisitlanmamis ki yani hapishaneye noter goturebilir, yada bir karar alip orada imzalatip sirkete yetkili, mudur, ortak vb. atayabilirsin

Üstadim , şöyle yorumlar;
Beyannameleri verme mücbir sebep diye .
Vasi atanacakmış...
Ama bana mantıklı gelmedi çünkü tüzel kişilik var.
Şuanda adam tutuklu daha soruşturma devam ediyor.yani şüpheli. Belkide serbest kalacak.
Siz Şuanda Beyannameleri ver diyorsunuz dimi.En azından bir süre...

Vefat, Tutukluluk hali, Müşteriye ulaşamama veya müşterinin keyfi durumundan ötürü meslek mensubu olarak ödemelerimiz yapılmadığında beyan ve bildirgelerimizi vermemiz mi gerekir. Asıl bu konunun biz meslek mensupları açısından ele alınması gereken bir mevzu diye düşünüyorum..
Ne meslek yasamızda nede vergi mevzuatımızda bu durum ile ilgili herhangi bir mevzuat malesef yok. Nihayetinde bizler açısından kanayan bir yara bu durum.....

Üstadim , şöyle yorumlar;
Beyannameleri verme mücbir sebep diye .
Vasi atanacakmış...
Ama bana mantıklı gelmedi çünkü tüzel kişilik var.
Şuanda adam tutuklu daha soruşturma devam ediyor.yani şüpheli. Belkide serbest kalacak.
Siz Şuanda Beyannameleri ver diyorsunuz dimi.En azından bir süre...
Askinim

Bende tam sunuda yazacaktim ama atlamisim sen yazmissin''Adam belkide serbest kalacak'' Beyannameleri neden verilmeyecekmis. Beyannameleri mucbir sebeple vermemen demek vergi odevlerini yerine getirmemek demek. VUK mucbir sebep sadece vergi alacaginin yani odemenin uzatilmasi anlamina gelir.

Ya ne vasisi bu durumda vasi olmaz ki kim diyor bunlari kardesim, kim sacmaliyor. Vasi icin mahkemeye gitsen hakim seni kovalar. Allah sukur az bucuk hukuk biliyoruz. (Bu arada UZLASTIRMACI oldugumu biliyorsun o yuzden)

Bak ben sana mucbir sebeple ilgili bir yazi gondereyim ne demek istedigimi daha iyi anlarsin. Oku ona gore tekrar konusalim.

YAZIYI ATTIM

Ferhat abi selam,tabi diğer arkadaşlarda
Dün gece,bugünki resmi gazeteyi incelerken,mal varlıkları dondurulan kişi ve şirketlerle ilgili karar yayınlandı.İki tane şirket var aralarında. Aklıma takılan soru: Allah göstermesin ama velev ki böyle bir durum mükelleflerimizin başına gelse,böyle bir durumda bizim görev ve sorumluluğumuz ne şekilde işler.Bilginiz var mıdır?

Ekli dosyalar

• mal varlığı dondurma.jpg
    mal varlığı dondurma.jpg
    269.5 KB · Görüntüleme: 15
Vefat, Tutukluluk hali, Müşteriye ulaşamama veya müşterinin keyfi durumundan ötürü meslek mensubu olarak ödemelerimiz yapılmadığında beyan ve bildirgelerimizi vermemiz mi gerekir. Asıl bu konunun biz meslek mensupları açısından ele alınması gereken bir mevzu diye düşünüyorum..
Ne meslek yasamızda nede vergi mevzuatımızda bu durum ile ilgili herhangi bir mevzuat maalesef yok. Nihayetinde bizler açısından kanayan bir yara bu durum.....

Hiç para almadan üzerine noter defter parası ödeyerek 3 sene beyanname verdik. Sanırım bu alanda rekora gidiyoruz.

Neden sadece sözleşmeyi iptal edip yolumuza devam edemiyoruz ki, zaten para alamamışız bir de noter masrafı v.b. çıkıyor..

Hiç para almadan üzerine noter defter parası ödeyerek 3 sene beyanname verdik. Sanırım bu alanda rekora gidiyoruz.

Neden sadece sözleşmeyi iptal edip yolumuza devam edemiyoruz ki, zaten para alamamışız bir de noter masrafı v.b. çıkıyor..
Valla bu konuda ben en fazla yılı kapatıp sözleşmeyi tek taraflı fesih yoluna gidiyorum. (Yaptığımız bu sözleşmeler burada çok ama çok önemli.) Sonrasında önüme bakıyorum. Şayet takılı kalırsak vay halimize... Zaten bakiyemiz içeride kalıyor. Birde üstüne ücretsiz hizmet ve cepten de masraflar. Hangi hizmet sektöründe var böyle birşey...

Bu konuyla ilgili gelir idaresi baskanligindan ornek olmasi acisindan ozelge istenebilir diye dusunuyorum.Sonucta ortada iki mukellefin odevlerini ilgilendiren bir durum var.

Sözleşmeye 3 ay üst üste ödeme yapılmadığı takdirde müşavir tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebilir. Bu durumda mükellef herhangi bir itirazda bulunamaz, cezalar söz konusu olduğunda müşavirden talep edemeyeceğini kabul ve taahhüt eder gibi bir madde yazmak yeterli mi sizce ?

Bir de online ortamda resmi sözleşme olmuyor sanırım değil mi ?

Saygılarımla

6.4) Ücretin arda arda iki kez sözleşmenin 6.1. maddesinde belirtilen şekilde meslek mensubuna ödenmediği durumlarda, meslek mensubu işi
bırakma ve almadığı ücreti tahsil amacıyla icra takibi başlatma hakkına sahiptir. Meslek mensubu, işi bırakmış olmaktan dolayı iş sahibinin uğrayacağı
zararlardan ve kesilecek cezalardan sorumlu değildir. Ancak işi bırakan meslek mensubu, sözleşmeyi feshettiğini ve defter ve belgelerini alması
gerektiğini ilgili mevzuat uyarınca iş sahibine bildirmekle ve bildirim tarihinden itibaren bir ay içerisinde teslim alınmayan defter ve belgeleri iş
sahibinin bağlı olduğu vergi dairesine teslim etmekle yükümlüdür. Vergi Dairesince defterlerin teslim alınmaması halinde durum meslek mensubu
tarafından Odaya bildirilecektir.

Dün gece,bugünki resmi gazeteyi incelerken,mal varlıkları dondurulan kişi ve şirketlerle ilgili karar yayınlandı.İki tane şirket var aralarında. Aklıma takılan soru: Allah göstermesin ama velev ki böyle bir durum mükelleflerimizin başına gelse,böyle bir durumda bizim görev ve sorumluluğumuz ne şekilde işler.Bilginiz var mıdır?
Tahsinim
Yazacagim. Bu konu onemli

Tahsinim merhaba

Mal varliginin dondurulmasi olayi farkli. "Sirket'' dedigin icin sirketlerin tuzel kisililikleri oldugu icin sirketlerin mal varliklari dondurulur. Eger yoneticileri hakkinda cumhuriyet savciliklarina suc duyurusunda bulunuldugu zaman ceza suclarinin ''sahsiligi'' ilkesi geregi kisiyi baglar.

Gelelim Mali Musavire basitce:

Mali Müşavirin Genel Görevleri Nelerdir?
  • İşletmenin gelir ve giderlerini ilgili defterlere kaydetmek.
  • İşletmenin üzerine düşen vergi beyannamelerini düzenlemek.
  • Yeni kurulan ve hali hazırda devam eden işletmelerde muhasebe sistemleri kurmak.
  • Kurulan muhasebe sistemlerini geliştirmek.
Yani hukuki bir sorumluluk yok.

Ancak, Bir vergi sucunda eger Mali Musavir isverenle hareket edip maddi,manevi bir kazanc elde edip buda kanitlanirsa o zaman sorumlu olur.

(Karsida bir sevdigimiz SMMM Sabahattin ........................................(soyadini yazmiyorum. Onun hem savcilikta,hem ISMMMO, hem TURMOB da davalarini takip ediyoruz. Ayrica SGK davalarini da takip ediyoruz. Musait bir zamanda anlatirim.)