fonradar

Şirket Ortağıyım, SSK?dan Emekli Olmak İstiyorum!

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Şirket ortağıyım, SSK?dan emekli olmak istiyorum!

> R.O.

1970 doğumluyum, 1987 tarihinde Çıraklık Eğitim Merkezinden işe giriş tarihim var ama gün yok! 1995?te özel bir şirkette işe başladım. Askerliğimi 15 ay yatırdım... Geriye dönük borçlanma yapabilir miyim, böyle bir yol var mı? Normalde ne kadar daha çalışmam lazım? Ayrıca şu anda şirket ortağıyım, işten ayrılsam veya çıkarılma için ne yapmam gerekiyor? Bağ-Kur?a girmek istemiyorum!

CEVAP: Değerli okuyucumuz, sizin durumunuzda başkalarının da olabileceğini düşünerek cevabınızı Rumuzlu olarak yayınlamayı uygun gördük. Hoşgörünüzü ümit ediyoruz...
01.12.1995 Sigorta girişiniz geçerli. Askerliğiniz bu tarihten önce olduğu için giriş tarihinizi 01.09.1994 tarihine çekiyor. 15 ay askerlik borçlanması ile birlikte toplam 4432 gününüz var. Buna göre; 25 yıl, 55 yaş ve 5750 günle emekli olabilirsiniz. Sadece 3 yıl 8 ay daha prim ödeyeceksiniz.
Stajyerlik emekliliğe sayılmaz. ayrıca geriye dönük ödeme, borçlanma yoktur.
Sigortanız kesintiniz devam ederse, Bağ-Kur?a girmeniz gerekmez. Ama Sigortanız kesintiye uğrar ise, bu durumda Bağ-Kur?lu olmanız gerekir.
İşten ayrılınca 3.5 seneden fazla ödememek kaydıyla (!) İsteğe Bağlı Bağ-Kur?a pim yatırabilirsiniz. Hem emekliliğinize sayılır, hem de sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
Lütfi Köksal
Türkiye/09.11.2009