Şirket Tasfiyesi Hk.

Arkadaşlar merhaba;

2008de faaliyetine son veren ve vergi dairesinden haziran 2009 resen terk olan bir şirket var. yeni ttk'ya göre ticaret odasından tasfiyesini denedik,fakat sermaye şartı 500 tl istedikleri için bundan yararlanamadık,gelelim benim asıl soruma.bu şirketi normal tasfiyeye sokmak istiyoruz,fakat 2009yılından bu güne kadar olan beyannameler için şirkete bir ceza gelirmi? bazı kişiler gelir bazısı gelmez dedi,bende tereddütte kaldım.bilgilendirebilirmisiniz rica etsem.iyi çalışmalar,hayırlı ramazanlar.

Vergi dairesi şirketi yerinde bulamadığı için resen kapatmıştır.
Bu şekilde ise, ticaret odasındaki kapanış kaydını sormaz diye düşünüyorum.Normalde de resen bir şirketi kapatırken, ticaret odasındaki kaydı açık mı? kapalı mı? diye bakmıyorlar?
Çünkü ticaret odasındaki kaydı devam eden ancak resen kapanan şirket biliyorum.
Siz yine de araştırmanıza devam edin, bunlar benim şahsi düşüncem.

dogru soylüyorsunuz birbirlerinden bagımsız calısıyorlar ,fakat vergi dairesinde faaliyeti olmayan bir şirkette sadece ticaret odasına kayıdı devam ediyorken nasıl faaliyette bulunsun? zaten şirket faaliyette olmadıgı için ticaret odasından munzam aidatda cıkmıyor.konuyla ilgili başka görüşü olan varmıdır arkadaşlar?

Arkadaşlar merhaba;

2008de faaliyetine son veren ve vergi dairesinden haziran 2009 resen terk olan bir şirket var. yeni ttk'ya göre ticaret odasından tasfiyesini denedik,fakat sermaye şartı 500 tl istedikleri için bundan yararlanamadık,gelelim benim asıl soruma.bu şirketi normal tasfiyeye sokmak istiyoruz,fakat 2009yılından bu güne kadar olan beyannameler için şirkete bir ceza gelirmi? bazı kişiler gelir bazısı gelmez dedi,bende tereddütte kaldım.bilgilendirebilirmisiniz rica etsem.iyi çalışmalar,hayırlı ramazanlar.

arkadaşım aynı durum başımıza geldi adresde bulunamadığı için resen kapanış oldu sonrasında biz tasfiye soktuk firmayı vergi ve ssk borcunu ödeyip kapandı ve vergi dairesi müdürle bizzat görüştük resen tarihinden itibaren verilmeyen beyannameler ceza olurmu diye olur ister kendiniz pişmanlıkla verin dedi (ba,bs kdv muhtasar) beyannameleri için tabi elektronik ortamda pişmanlık versek dahi 1070 tl ceza keseceği için yapmadık vergi dairesine bıraktık işi onlar bulup bize ibranameleri yakında kesip tebliği edeceklerdir diye düşünüyorum askıda kalmaz demişti müdür

Linkini verdiğiniz yazıda tasfiyeye girdiği tarihten tekrar açılış yapılması gerekir diyor.İlginç geldi bana açıkçası.
Yazıda bahsi edilen içgenelgelere ulaşarak vergi dairesi ile görüşmeniz de fayda var.Bu şekilde olursa daha az zararla kurtulursunuz, sayın adem5385' in dediği gibi olursa, altından kalkılmayacak bir borç ile karşı karşıya kalırsınız.

Linkini verdiğiniz yazıda tasfiyeye girdiği tarihten tekrar açılış yapılması gerekir diyor.İlginç geldi bana açıkçası.
Yazıda bahsi edilen içgenelgelere ulaşarak vergi dairesi ile görüşmeniz de fayda var.Bu şekilde olursa daha az zararla kurtulursunuz, sayın adem5385' in dediği gibi olursa, altından kalkılmayacak bir borç ile karşı karşıya kalırsınız.

peki üstat bu genelgeleri nerden bulabiliriz.ben internette aradım ulaşamadım.

birde buna benzer bir cok yerde yazı buldum.sadece bu kişi yazmamıs bu yazıyı.ama o genelgeye ulasmamız lazımki vergi dairesinde solerseler gösterebilelim.

::Mevzuat:: linkinden İç Genelgelerden dene.Çıkmıyorsa sağ üstte arama var.
Bulamıyorsan makaleleri yazdır getir, onlar bulurlar.