fonradar

Şirket Tasfiyesi

husok

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar, bir limited şirket tasfiyeye girmek istiyor. fakat malum yılsonuna çok az bir zaman kaldı, bu süre için ayrıca bir defter tasdik ettirmek ve tasfiye dönem beyannamesi vs için uğraşmak istemiyorum. tasfiye tarihini 31/12/2017 olarak nasıl yapmalıyım?
tasfiye kararını önceden alabilir miyim? örneğin 31/12/2017 de tasfiyeye girmek için 29/12/2017 de mi karar almam lazım, yoksa 2/1/2018 de mi? noter defter tasdikini tasfiye halinde diye nasıl yapacağız tescilden çıkmadan?
bilgisi olan arkadaşlardan cevap rica ediyorum.

Merhaba
Belki riskli olacak ama (tarihler pamuk ipliği çünkü) ben 26-27 aralık gibi tasfiye kararını alır,Oda'ya veririm.Sonra 2018 için "tasfiye halinde" defterimi onaylatırım.
Nitekim daha önce şöyle birşey yapmıştım.
02.09.2016 tarihinde tasfiye kararı aldım.06.09.2016 tarihinde kararım tescil edildi.Ama tasfiye defterlerimi 02.09.2016 tarihinde onaylatmıştım.
bildiğim kadarıyla tasfiye kararını noterden onaylattığınız anda defteri tasdik ettirebiliyorsunuz,en azından tescili beklemeden ben bu şekilde yaptırmıştım.
Burada riskli olan ne olur.26 aralıkta tasfiyeye girmişsen 26-31 aralık tarihleri için neden tasfiye defteri onaylatmadınız diye sorabilirler.4 gün için bunuda sorarlar mı?Ona da pek ihtimal vermiyorum açıkcası.
Ama dediğim gibi,düşündüğünüz tarihler çok pamuk ipliği.
ya da hiç riske girmeyin.Yapacağınız ekstra 300 lira ilave masraf.Girin şimdi tasfiyeye.2017 için tasfiye halinde onaylatın defterleri,sonra 2018 için tekrar onaylatırsınız.Ekstradan 300 lira para harcarsınız.Kaldı ki;
tasfiyeye 2018 ocakta başlarsanız oda harçlarına ve noter harçlarına fark geleceğinden burda kaçtığınız masraf ocakta karşınıza çıkacak.Hiç riske girmeyin derim.