Şirketler de Ustalık Belgesi Alacak mı?

c_emre

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,

kuyumculuk faaliyeti yapan ticaret odasına kayıtlı limited şirketler de ustalık belgesi uygulamasına tabi midir?

3 çalışanı var ve imalat yok sadece vitrin var.

teşekkürler.

3308 Say.Mesleki Eğitim Kanunu
İşyeri açma

Madde 30 - (Değişik : 29/6/2001-4702/18 md.)

Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilir.

Bu Kanun kapsamına alınan il ve mesleklerde; belediyeler ve işyeri açma izni vermeye yetkili diğer kurum ve kuruluşlar işyeri açacaklardan, meslek odaları ise işyeri sahibi olarak üye kaydı yaptıracaklardan, ustalık belgesi istemek zorundadır.

Bu işyerlerinde alanında meslekî eğitim almış olanlar istihdam edilir. İstihdam edilenlerin almaları gereken eğitimin seviyesi, türü ile halen çalışanların durumu Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

İşyeri sahipleri veya o işyerinde çalışan ustalık belgesi sahipleri, ustalık belgelerini işyerlerine asar.

Ustalık belgesi sahibi olanlar bu haklarını onsekiz yaşını tamamlayana kadar kullanamaz.

Teknik lise mezunları veya meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarının dört yıllık eğitim programlarından mezun olanlara, ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan, mesleklerinde bağımsız İşyeri Açma Belgesi verilir.

Ben Çerkezköy'de Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde öğretmenlik yapıyorum. Ve aynı sizin durumunuzda olan kişilere "Kıymetli Taş ve Metal işletmeciliği"meslek alanında Vitrin Kuyumculuğu meslek dalında ustalık belgeleri veriyoruz.