Şirketlerde araç satışı kdv durumu

Selamlar
Şirketime şahıstan 2.el araç aldım, alırken kdv ödemedim şimdi aracı satıyorum kdv li satmam gerekiyor ama bu şekilde ben ekstra kdv ödüyorum bundan kurtulmanın yolu veya en az ödeme ile yapmanın yolu nedir arac 2004 model ve 1,5 yıldır bende

Teşekkürler

Ynt: Şirketlerde araç satışı kdv durumu

Atılgan2 ' Alıntı:
Selamlar
Şirketime şahıstan 2.el araç aldım, alırken kdv ödemedim şimdi aracı satıyorum kdv li satmam gerekiyor ama bu şekilde ben ekstra kdv ödüyorum bundan kurtulmanın yolu veya en az ödeme ile yapmanın yolu nedir arac 2004 model ve 1,5 yıldır bende

Teşekkürler

Sorduğunuz soruda aracın binek mi, kamyonet mi olduğunu belirtmemişiniz. Binek oto ise zaten kdv oranı % 1 olacağı için çokta problem olmaz. ancak kamyonet, minübüs, otobüs vs, tarzda bir araç ise Kdv oranını % 18 olarak beyan etmeniz gerekiyor.
Kdv.yi yapısı itibari ile malı alan veya tüketen kişi öder. Sizin yaptığınız burada sadece aracılık etmek. O yüzden aracınızın satış fiyatını belirlerken kdv.yi satış fiyatına dahil ederek fiyat vermeniz gerekmektedir. Kdv alıcıdan tahsil edeceğiniz için kdv.yi siz değil alıcı ödemiş oluyor zaten. Sizin extra kdv ödemeniz söz konusu değil.