Smmm Adaylarının Aldıkları Maaş

Merhaba arkadaşlar,
Özellikle üniversite sayısının artması ve yeni mezunların çoğalmasıyla mesleğimize olan ilgi ve alaka her geçen gün daha da artmaktadır.
Odada stajyer dosyası açtırma, staj başlatma sınavı hep masraf. Başlatma sınavını kazanmak için kursa gidenlerimiz var bu da ekstra masraf.
Bitti mi ? Tabii ki hayır.
Stajı kazandıktan sonra 3 yıl boyunca uzaktan eğitim ücreti ve yeterlilik sınavına girerken ödediğimiz başvuru ve sınavına girdiğimiz derslerin ücreti.
Bitti m i? Bitmedi tabii.

Sınavı kazandıktan sonra yaklaşık 4.000 TL'yi bulan masraflar. Detayları aşağıda..
MESLEKİ YETERLİLİK SINAVINI KAZAN ADAYLARIN YAPMASI GEREKENLER ( YENİ ÜYELİK )

1- İKAMETGÂH BELGESİ
2- ADLİ SİCİL BELGESİ ( RESMİ KURUMA VERİLMEK ÜZERE )
3- 12 ADET FOTOĞRAF
4- SINAV KAZANDI BELGESİ
5- KİMLİK FOTOKOPİSİ
6- VERGİ DAİRESİNE YATAN RUHSAT HARCI ÜCRETİ 625,10 TL. NİN DEKONT ASLI
7- TÜRMOB HESABINA YATAN DEKONT ASLI 2.115,00 TL.)
Ruhsat bedeline ilişkin ödemeler :
- TÜRMOB Adresinden Online İşlemler Menüsünden Kredi Kartı Kullanmak Suretiyle Yapılabilir.(ayrıntılar için tıklayınız...)
Ayrıca İş Bankası Ankara-Küçükevler Şubesinde Bulunan TR45 0006 4000 0014 211 06780 21 IBAN No.lu Hesaba Masrafsız Ödeme Yapılabilir.

8- ÜYE KAYIT FORMU 1 ADET ASIL DOLDURULACAK (MATBU FORM ) ODADAN
9- RUHSAT BAŞVURU FORMU 2 ADET ASIL DOLDURULACAK ( MATBU FORM ) ODADAN
10- ODA KAYIT ÜCRETİ 430,00 TL. ODAYA ÖDENECEKTİR.
11- 2016 YILI MAKTU AİDAT 340,00 TL. ODAYA ÖDENECEKTİR

Masraflarımız bu kadar çokken, bir smmm stajyeri hak ettiği ücreti alabiliyor mu ? Sanmıyorum.
Hal böyle iken belli bir ücretin altında çalışılmamalı diye düşünüyorum.

Neler yapabiliriz ?

smmm stajeri bizim bölgede işe başladığında 500TL civarında bir maaş alıyor. 3. senenin sonuna doğru 1.000 TL ye falan yaklaşır maaş :)
Maalesef yapacak bir şey yok. Bütün bürolarda bu maaşlar veriliyor. Şirketlerde staj yapılırsa asgari ücret veriliyor. Üç sene daha rahat geçiyor maddi açıdan. Ama bu seferde, defter toplayamıyoruz, 3 sene içinde kendi çevrendeki defterleri büroda tutarsan kendi işini açınca elinde defterlerin oluyor.

smmm stajeri bizim bölgede işe başladığında 500TL civarında bir maaş alıyor. 3. senenin sonuna doğru 1.000 TL ye falan yaklaşır maaş :)
Maalesef yapacak bir şey yok. Bütün bürolarda bu maaşlar veriliyor. Şirketlerde staj yapılırsa asgari ücret veriliyor. Üç sene daha rahat geçiyor maddi açıdan. Ama bu seferde, defter toplayamıyoruz, 3 sene içinde kendi çevrendeki defterleri büroda tutarsan kendi işini açınca elinde defterlerin oluyor.

sigorta ödenmesi lazım. asgari ücretin altında mı çalışıyor ? 1.300 alan stajyer 800'ü geri verip kendine 500 mü kalıyor ?

işler yok,kriz çok,dıaşrda bir dünya adam kapımda bekliyor,öğrenci akbilinden faydalanırım kesinlikle öğle yemeği yok çok süper değilsen sigortada yok bol bol dışarı işlerinde koşturacaksın bürocuysan çok iş hiç para neylersin dünya böyle sistem böyle bizde asgari ücret geçmez azami insan sömürüp posasını çıkartmak geçer,çok koşturacaksın bol fırça yiyeceksin biz sana iş öğretmiş sevaba girmiş olacağız bize bol bol dua etmen lazım sana iş öğretiyoruz daha ne istiyorsun birkere ezilmeye alışacaksın zira ölene kadar hep işverenlerin ve bozuk sistemin kölesi olacaksın istanbuldaysan çok şanslısın imkanlar bunalr anadludaysan tarlada çalış tavuk keçi ineklerle meşgul ol eğer es kaza smmm olursan sen seğil senin odan yaşadı sana geçmişler ola sen smmm oluncada ben çok çektim yeni elemanlar çekmesin doğrusunu uygulayım demz bu devran böyle dönsün dersen sende alttakileri ezersin ben babamdan anamdan çok dayak yedim kendi çocuğum yemesin demez onlarda yesin bende zamanında çok dayak yedim dersen hiç bir zaman hiç bir şey düzeltmez.İnsanlığın geleceği için bir ışık da sen yak.

Son düzenleme:
işler yok,kriz çok,dıaşrda bir dünya adam kapımda bekliyor,öğrenci akbilinden faydalanırım kesinlikle öğle yemeği yok çok süper değilsen sigortada yok bol bol dışarı işlerinde koşturacaksın bürocuysan çok iş hiç para neylersin dünya böyle sistem böyle bizde asgari ücret geçmez azami insan sömürüp posasını çıkartmak geçer,çok koşturacaksın bol fırça yiyeceksin biz sana iş öğretmiş sevaba girmiş olacağız bize bol bol dua etmen lazım sana iş öğretiyoruz daha ne istiyorsun birkere ezilmeye alışacaksın zira ölene kadar hep işverenlerin ve bozuk sistemin kölesi olacaksın istanbuldaysan çok şanslısın imkanlar bunalr anadludaysan tarlada çalış tavuk keçi ineklerle meşgul ol eğer es kaza smmm olursan sen seğil senin odan yaşadı sana geçmişler ola

bugün böyle muamele gören stajyer yarın kendi stajyerine aynı muameleyi yapacak. kısır döngü devam edecek yani ?

5 kişiden az iş yerlerinde zaten bankadan yatmıyor o yüzden direk 500 eline sayıyorlar. 5 den fazla olan yerlerde de çekip üstüne geri veriyorlar

SMMM dediğimiz kişilerin eğitim seviyelerine bir bakın hele.

bu eğitim seviyesi ile stajyere antep ezmesi muamelesi yapılması normal. stajyere para vermeden çalıştırmak bir kişinin vicdanına sağduyusuna nasıl normal geliyor anlamak mümkün değil.

ben ezildim ben de ezeceğim demek kendi işini baltalamaktır. o stajyer senin kahrını 3-5 sene çeker sonra senin de müşterilerinin bir kısmını alarak kaçar gider. stajyerin davranışı da vicdanlı değil ama ne çare.

organize sanayi bölgesindeydim bir iki sene öncesinde 30 yaş civarı smmm 2000-2500 arası çalışıyordu. Muhasebe müdürü 3500 alıyor gerisini siz anlayın.

şu da var ki muhasebe müdürü dediğimiz kişinin meziyetleri nedir ? sadece bir sınavı kazandı diye kişiyi smmm yapmak doğru mu ?

dahası binlerce smmm var ama şirket sayılarına hele bir bakınız.

Eğer anlatıldığı gibi ise sadece ddüzene değil,genç meslektaşına vefasızlık eden üstadına da yazıklar olsun...