SMMM Bürosu Açmak Kaç Liraya Mal Olur?

çevik001

Katkı Sunan Üye
Değerli arkadaşlar,

Forumda değerli arkadaşlarım konu hakkında benzer konu başlıkları açmış fakat bu güzide forumda musadenizle "bir SMMM Bürosu açmak kaç liraya mal olur?" adlı konu başlığı açmak istiyorum.
Buradaki amaç benim gibi belgeyi almış bir müddet sonra büro açmak isteyen fakat tam olarak bismillah deyip
büro tescilden başlayarak açtığı büronun koltuğuna oturana kadar zaman-maliyet süreçlerini bu aşamalardan zamanında geçmiş tecrübeli üstadlardan bilgi,öneri ve uyarıları almak isterdim.
Değerli katkılarınız ve bilgi paylaşımınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ynt: SMMM Bürosu açmak kaç liraya mal olur?

tahmin ediyorum 10.000 tl.

Ynt: SMMM Bürosu Açmak Kaç Liraya Mal Olur?

Değişir arkadaşım.Büronun kalitesine (döşenmesine),kirasına,kullandığın makine ve cihazlara,programlara vs vs.Siz 10.000 liraya bunları halledersiniz ben 20 ye bir başkası 7 ye,böyle gider.Sıfırdan başlar son sınırı yoktur anlayacağınız :)

evet bide buna, belli bir müşteri sayısına ulaşana kadar, harcayacağınız aylık giderleride eklerseniz rakamlar bayağı yükselir.

Biraz daha açsak mesela

mobilya......tl
bilgisayar.......tl
büro kirası.......tl
su,elektrik,telefon vs.............tl
bağkur......tl
kırtasiye.........tl
vs vs

toplam...........tl gibi

mesela geçen gün büyük bir yapı marketine gittim.Fikir edineyim diye mobilyalara baktım
mesela orta kaliteli masa 150-200,büro koltukları 100-150,evrak dolabı 100-350 gibi...

valla çevik001 yukarıdaki boşlukları görünce kendimi simsar gibi hissettim :) tabiki espri yapıyorum :) bende kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum sonuçta kalitesine göre hepsi farklılık gösteriyo ve alınan yere göre standart bir fiyatı yok bunların ama ilk başlayan için en az maliyetlileri en iyisidir sanırım ve onlarda 5.000-7.000 tl arasında olur düşüncesindeyim , konu olarak güzel bi konu , yeni büro açanlar varsa ve toplam harcamalarını yazarlarsa büro açmak isteyenlere iyi bi fikir verir

Kişiden kişiye, ilden ile farklılık gösterir ancak;
En az 5.000,00 TL nakit, başabaş noktasına kadar her ay +1.000,00 TL.

Ogün Güneş bey'in yazıdğı ilk kısmı güzel 5000 tl makul fakat her ay +1000 tl başabaş noktasına ulaşıncaya kadar gerçek olsada insanı ürkütüyor.Bu demektir ki 1-2 yıl x 1000 tl =12000-24000 + 5000 tl büro=17000-29000 tl
nakit olacak ondan sonra bu işe girebiliriz.Doğrumudur arkadaşlar.

evet kilit nokta bu aslında kuruluş maliyetleri öyle yada böyle halledilebilir. asıl problem başabaş noktasını ne kadar sürede yakalayabilirsin.ne kadar süre dayanabilirsin .ama başabaş noktasını da öğrenmek için büro açmak lazım.kimi bir yılda bu noktayı yakalar kimisi 2 yılda

evet insan düşününce baş edemeyecek gibi geliyor korkuyor bencede ama bi yerden de başlamak gerekiyor yani , benim düşüncem 10 tane mükellefiniz varsa büro açmanız yani hiç mükellef olmadan büro açmak çok riskli, elbette başaranlar vardır , ama 10 mükellefiniz olduğu zaman sıkıntı fazla çekmezsiniz diye düşünüyorum tabi sermaye de şart, 2-3 ay idare ettirecek kadar sermayeniz oldumu bide 8-10 mükellefiniz oldumu işi kıvırma imkanınz yükselir tabi bu şartları sağlamakta kolay değil nasıl çıkıcaz bu işin içinden bilemiyorum :-\ , gerçi şu anda bağımsız denetim işini daha çok istiyorum ama nasipte ne varsa artık :-\

çevik001 dostum bence hali hazırda mükellefin yoksa ve işleri oturtana kadar güvenebileceğin bir sermayen mevcut değilse büroculuğa hiç bulaşma derim. Ben yaklaşık 6 yıldır bürodayım. Bütün nimetlerini de biliyorum külfetlerini de. Şu anki konjönktürde yukarıda belirttiğim şartlar mevcut değilse bu işe girişmek hiç akıllıca değil. Ama arkadaşlarında söylediği gibi en az 5-10 tane tahsilat sıkıntısı yaşamayacağın mükellefin hazırsa o zaman 1 dk bile düşünme hemen başla derim. Hatta mükelleflerin garantiyse büro malzemeleri ve program için yapacağın masrafları krediyle bile halledebilirsin. Kritik nokta mükellef meselesi.

hazerfan kardeşim haklısın ama benim anlayamadığım ve ikilemde kaldığım nokta;
büro açmadan defter yasal olarak tutamazsın e nasıl olacak birden 10 müşteri
yani eş dost söz verdi ben de kalktım iyiniyetle bu işe girdim sonra caydıklarında
ne yaparız.Ama işte büro açmadan da bu işler illegal olmaz zaten ben de Allah korusun
öyle yanlış işlere girip de senin de bildiğin üzere güç bela aldığımız belgeyi beş dakikada
kaybetmek istemem.
Bilemiyorum kafam çok karıştı....

mobilya......tl
bilgisayar.......tl
büro kirası.......tl
su,elektrik,telefon vs.............tl
bağkur......tl
kırtasiye.........tl
vs vs

toplam...........tl gibi

kardeşim ben de büro açmaya niyetim var, ama herşey mükellefte biter, sağlam 10 tane mükellefin oldu mu arkası gelir, mükellefin olmadı mı en kral yerde en kral büroyu tutsanda nafile, başlangıçta 10 tane tahsilat sıkıntısı olmayan bakkal oldu mu başlangıç için iyi bile sayılır. Kendimden araştığım ve büro açan arkadaşım ın masraflarından sana yukarıdakilere cevap vermeye çalışayım.

mobilya: Topkapı da mobilyacı ve 2 nci el satan mağazaları gezdik. 2 nci el 200 tl ye çok güzel takımlar var ama hor kullanılanlar çok, yeni büroya 2 nci el gitmez ama, ilerde alacağın 2nci takım 2 nci el olabilir.
Sıfır takımlar ise Suntalem denilen kalitesi olanlar 250 tl, laminat veya mdflam denen kaliteli takımlar ise 450 liradan başlıyor,1500 tl ye kadar gidiyor. ama en başta 450 tl ye çok güzel takımlar var, paran olunca pazarlık yapıp 400 tl ye falan alabilirsin.

Takım'ın içine giren malzemeler:1 Çalışma masası, 1 koltuk, 1 sepha ,1 iki kapaklı dolap,1 sepha

bilgisayar:750 civarı, evdeki bilgisayarın sağlamsa onuda kullanabilirsin, işini görecek laptop 1200-1500 arası

kira:semtine göre değişir, ama iş hanlarının en üst katlarında arka taraflara bakan büro kiraları 150 tl den başlıyor,

telefon: sabit,12 tl, gsm sınırsız tarife 65 tl

bağkur:220 ama büro oturana kadar ödemeyebilirsin, işlerin açıldığında toplu ödersin,

kırtasiye:başlangıçta 100 tl desen, her ay 20 30 tl çıkar tahmini işin ağırlığına göre değişir

yukarıda yazmadığın ve unuttuğun en önemlilerinden birisi ,yol parası:200 tl enaz

muhasebe programı, firmalar smmm lere kampanyalı fiyat veriyorlar bir arkadaş piyasada en çok kullanılan programlardan birini 810 tl ye kdv dahil kredi kartına 12 taksit ile aldı.

büro boya badana yer kaplaması, elektirik malzemeleri 200 tl (bu kadar tutar mı deme daha fazlada tutabilir, bazen en çok bunlar tutuyor:) arkadaşım 50 60 tl tutar dedi,500 tl çıktı.

ellektirik:elektiriği üzerine alırsan bir 200 güvence bedeli var, ama aylık 30 tl gelir

benim araştırdığım ve büro açan arkadaşımdan edindiğim bilgiler böyle....

Garipkul kardeşim gayet detaylı olmuş ışık tuttuğun için Allah razı olsun

çevik001 ' Alıntı:
Garipkul kardeşim gayet detaylı olmuş ışık tuttuğun için Allah razı olsun

senden de ALLAH(C.C.) razı olsun kardeşim,

birde yazıcı ve faksları unuttuk yukarıdaki listede

okı nın en ucuz nokta vuruşlusu 320 tl(yeni çıkan modeli küçücük minyatür şekilde fakslara çok benziyor.

hp çok fonksiyonlu yazıcı(tarayıcı,fotokopi,yazıcı) 100 tl

faks cihazı 150 tl

birde kardeşim, hayırlı olsun a gelenler bazen eksikleri tamamlıyorlar :)
muhabet arasında neyin eksik diye soruyorlar, sende işler biraz açılsın işte faks alacam, yazıcı alacam,sebil alacam, sonra onlar hayırlı olsun deyip kendileri alıyorlar:)

bizim büro açan arkadaşın, yazıcısı,faksı ,sebili öyle gelmişti:)

Vay be Garipkul kardeşim demek tatik bu ama dur bakalım insan heycanlanıyor tabiiki bir an önce büro açmak istiyor Allah büyük diyorum olur inşallah.Sağol dostum. :)

Çevik001 bizim ankarada itfaiye meydanı diye bir yer var (sanırım bütün şehirlerde böyle bir yer vardır) burada istersen sıfır ürün istersen ikinci el kullanılmış ürün bulabiliyorsun yani spot piyasa bizim buralarda gariban takımı iş kuracaksa evlenecekse doğru itfaiye meydanına gider orada bir muhasebe bürosunun mobilyası sıfır olmak şartı ile dolaplar ve masalar dahil 500 tl ye temin edilebilir üstelik son derece şık ve gösterişli takımlarda mevcuttur ikincisi bilgisayar bu tahminimce herkesin evinde var evdekini büroya götürürsün üçüncüsü proğram isim vermeyeceğim ancak çok kullanışlı entegre bir proğramı 900 tl gibi bir rakama alabiliyorsun geriye ufak tefek malzemeler kaldı sanırım onlarda 1000 tl olsa toplamda senin ihtiyacın 2400 tl sen bunu 3000 yap yani arkadaşların anlattığı gibi 10000 liralar filan tutmaz
ancak bir konuda haklılık payları var önce defter, tabi büroyu açmadan defter gelmiyeceğine göre bu sefer önce büro, o zaman ne olacak altı ay cepten yiyeceksin kira elektrik telefon yemek yol falan fişman dersek aylık 1000 tl * 6 ay eşittir 6000 tl + 3000 tl eşittir 9000 tl
durum bundan ibaret
ben açarken 1000-1500 tl gibi bir para harcamıştım
tabi çok zor günlerdi ama çok şükür Allah yardım ediyor
yeni büro açacak arkadaşlarada Allah yardımcı olsun