SMMM' lik mi Yoksa Kamuda veya Bankalarda Çalışmak mı ?

Ynt: SMMM' lik mi Yoksa Kamuda veya Bankalarda Çalışmak mı ?

Banka. Onların mesai saatleri bizden az. Atladığım beyan var mı tasaları yok.

Arkadaşlar :)

Ben 2,5 sene bankada calıstım sonra denetım sırketınde 2 sene

sımdıde kendımıze ait smmm burosundayım stajım bitmek üzere

acıkcası bankanın ortamı hıc bır yerde yok :)

Denetım sırketıde ıyıdır kurumsaldır ama Bankada Genel Müdürlük bölümleri daha güzeldir bence

Bürolar ise farklı, işimizi devam ettirmek zorunda kalmasam hayatta dönmezdim. Yabancı müşteri bulamazsam ingilizceyide unutucam malesef :(

Saygılarımla

Arkadaşlar bu sorunun cevabı tamamıyla kişiye göre değişir.Kendi fikrim tabiki de SMMM lik.İnsan önce kendini tanımalı.Kendimden örnek vereyim kendimi tanıyorum ve asla emir altında bi işte çalışamayacagımı biliyorum. Başkası için çalışıyor olmak,mesai saatlerinde gözümün sürekli saatte olması yok öğlen olsun yok akşam olsa da eve gitsem diye zamanı harcamak bunlar bana göre değil.Kendi işimi yaparım istediğim zaman yaparım başkalarının istediği zaman değil.eğer mesleğin sıkıntıları varsa da kendi işim için çekerim bu sıkıntıları başkalarının işi için değil.(burda mükelleflerin işi başkasının işi olmuyo mu demeyin sakın)
Kısacası kendi işim benim işim...

Şimdi SMMM belgesi alıpda iş bulamıyorum,yok efendim belge hiç bir işe yaramıyor, keşke belgeyi almasaydım, belgede neymiş keşke memur olsaydım gibi abuk subuk laflar yazmış ve geldiği yerin aldığı belgenin ne olduğundan ve bu belgenin gelecekte neler getireceğini idrak edememiş insanların bu belgeyi almasını içime sindiremiyorum.
Şimdi bir SMMM nasıl işsiz kalır neden şikayet eder

SMMM olacak vatandaş gider bi üniversite bitirir ve sağdan soldan duyumları almaya başlar yapabileceği en kebap iş muhasebedir oturduğun yerden bir iki imza ile ayda binlerce TL para kazanacağını zanneder ve hemen belgeyi almayı kafaya koyar. Sonrası basittir sınava girer gerekirse 8 kere girer ama sonunda bir şekilde kazanır sonrası gene basittir gider alakasız bir işte alakasız bir pozisyonda işe girer bu daha çok pazarlama, sekreterlik, ofisboy gibi işlerdir tabiiki SMMM odasının içinde herhangi bir denetim mekanizması olmadığından vatandaş benim zamanımda 2 yıl şimdi 3 yıl stajını alakasız işler yaparak sürdürür çoğunlukla bu kişiler staj hayatında çek görmemişlerdir, üretimde maliyet nedir bombamıdır karakolamı bırakılmalıdır, olmadı bayanname nedir neye yarar hangi zamanlarda verilir vb. şekilde bi haber stajı bitirip ölümüne yeterliliğe kasıp sonrasında bir sevinçle belgeyi almışlardır.
Sonrasında mükellef ararlar çevre yoktur ahhhh vahhhh çekerler gider iş ararlar deneyim yoktur ahhhh vahhhh çekerler 3 yıllık pazarlama,sekreterlik vb deneyimler para etmemektedir ve sonunda çakralar açılır beyin normale döner ve müthiş soru
'' Ben ne yaptım ?''
Bu sorunun iki cevabı vardır bu vatandaşlar ya gider ölümüne KPSS ye kasarlar yada elindeki belgenin hakkını veremeyip üç kuruşa abuk subuk bir yerlerde çalışıp mesleğin içine ederler. Bunu nerden biliyorsun demeyin piyasada 500-1000 TL arasına çalışan SMMM belgeli adamlar var.

Bunların iş bulamamasının ana nedeni ellerinde belge olması ama muhasebe hakkında en ufak bir bilgilerinin olmaması, sadece kitaplardan evde oturup çalışarak yapılabilecek bir meslek olması beklenirken işin içine girince hiçde öyle olmadığı içinde bir ton değişik işinde olduğu görmeleridir, heleki bu vatandaşlar patronların belgeli adam alırken kesinlikle deneyim istemesine çok kızmaktadırlar patron hem en az 2500-3000 arası maaş vermeli hemde üstüne onlara mesleğin inceliklerini öğretmelidir :):):)

Biraz uzun oldu ama sonlandırıyorum ben SMMM stajeriyim ve stajımın bitmesine 1 yıl kaldı şu an bir şirkette 6 yıldır önmuhasebe, finans sorumlusuyum üstüne son 2 yıldır genel muhasebe kayıtlarını şirket bünyesine benim zorlamamla aldırarak son 2 yıldır genel muhasebe kayıtlarını ve beyannameleride şirketin bünyesinden vermekteyim. 1 yıl sonra SMMM belgemi alacağım en kötü ihtimal şuan çalıştığım şirketin muhasebesini alsam ve şirkette kalsam ayda en az temiz 2500 alırım olmadı gider dışarda iş ararım işte bulurum neden derseniz çünkü kendime güvenim tam dışarda adamlar bünyesinde SMMM aradığında mıymıy edecek adam aramıyorlar '' Ben bu işi yaparım ben bu işi kitabını yazdım '' diyecek adamı arıyorlar

Benim en yakın arkadaşım 4 yıllık SMMM ve şuan 2750 TL maaş alıyor adam az alıyorum diye ağlıyor, şuan çalıştığım yerin SMMM sinin villasından tutunda daireleri malı mülkü saymakla bitmez adamda 40 tane şirket mükellefi var ve bu adam anasının karnından mükellefle doğmamış durumda çalışmış çabalamış ve başarmış.

Gene uzun oldu ama bu sefer son şimdi pisayada ben belgeyi aldığımda elemanı seçen kişi benim deneyimlerimle, bir şekilde belgeyi almış evinde patates soğan soyan evkadınını, pazalamacıyı yada sekreteri bir tutarmı yada onların alacağı maaşla benimki bir olurmu yada onlara gidipde arkadaş al defterim senindir dermi ???
Eğerki SMMM olupda işsiz kalmış ve iş bulamamışsanız üstüne ben en iyisi memur olayım derseniz suçu hiçbir yerde aramayın suçu kendinizde arayın.

Stonhand sen baya motivesin bravo...
Ama kazin oteki ayagi oyle degil..isin piri olmus adam SMMM belgesiyle 1500 TL ye turkiyede saygin diye bildigimiz tekstil firmalasinda hemde Gazi Universitesi Mezunu olarak curuyor...yapicak birsey yok.Bir diger tarafda ise benim calistigim yerde Belgesi olmayan 2 yillik uni mezunu ortalama seviyede muhasebe bilgisi fakat iyi derecede raporlama bilgisi dolayisiyla 2500 TL aliyor..Demekki SMMM olsa 3500 TL civari alacak...
Benim kendi kisisel gorusum Once basari sonrada sans..Eger sadece paraya odaklanmissaniz bence ilk etapda sansli olmaniz gerekli...
Bu arada bende senin gibi stajyerim bende cok motiveyim ama genede bazen karamsarim...
Saygilar

Hocam işin piri olmuş iyide bir üniversite okumuş SMMM belgesi olan birisi gidipde 1500 TL ye bu piyasada çalışıyorsa ve çürüyorsa suçu meslekte yada şansda aramamalı tamamen kendinde aramalı demekki adamın kendine güveni yokki çıkıpda dışarıda daha iyi şartlarda bir iş aramıyor.

Ben bile bu halimle 1000 TL maaş alıyorum şirketin müşaviri ayda temiz 1000 TL aidat alıyor eğer belgemi alırsam verirlerse 2500 e çalıştığım yerde kalırım yok olmadı vermiyorlarmı gider adam gibi iş ararım bulamadımmı elimde belge varken gidipde 1000 e 1500 e öleceğimi bilsem açlıktan gebersem gene çalışmam çünki benim bir piyasa değerim var bunu düşürmek bir kere önce kendime sonra mesleğe saygısızlıktır.

Karamsar olmaya gelince etraftan 500 TL ye 1000 TL ye belgeli adam çalıştırıldığına dair haberler gelip gelip duruyor ama o adamlara bence 500 bile fazla asgari ücrete çalışsalar gene fit olacaklar neden evde oturup patates soymaktansa belge ile 500 TL almak, bir bilgisayarın nin başına oturmak onlar için bulunmaz nimet :):):)

Daha geçen benim arkadaşımın mükellefi resmi kayıtları bünyesine almak istemiş ve işe 2000 TL ye belgeli adam almış, adama BA-BS formu için excelde bi tablo yap demişler vatandaş ben excel bilmiyorum, önmuhasebeci alın o yapsın demiş :(:(:( adamı anında postalamışlar ve böyle bir adam belgem var diye dolaşıyor daha ne diyeyim bildiklerimi yaşadıklarımı anlatam çok uzun olur ama en basitinden SMMM belgeli işi bilen çok yakın arkadaşım 2750 TL maaş alıyor ve çok az alıyorum diye ağlıyor ama işi biliyor adam bürosunuda açtı 1-2 mükellefde bulsa Allah kerim adam yürür gider

Stonhan kardeşimin tecrübe ve gözlemlerine katılıyorum...Dedikleri gayet mantıklı...Ben master mezunu olarak ve de smmm sınavlarını ilk defada vermiş olarak herşeyin kitapda bitmediğine ve işin asıl sonuç kısmının uygulama yani işi en iyi şekilde yapmak olduğuna ianıyorum. Oxford mezunu olsanız dahi işi bilmiyorsanız para kazanamazsınız...Bu iş sabır işi, işi çok iyi öğrenip, beklemek ve görmek lazım...Her insan, hak ettiği noktaya ya kendisi ulaşır ya da uzaklaşır...
Sevgi ve saygılarımla meslektaşlarım...

yol haritanı çizmeden bir işe baş koymadan işe başlarsan sonuçlarına katlanırsın,smmm belgesini almışsın ve hala başka alanlarda iş arıyorsun he,sana tavsiyem git pazarda limon sat.....................

SİBEL hanım sizinle aynı fikirdeyim ve bu yüzden bi başlık açtım ''Mesleğini sevenler lütfen buraya''adı altında bizim gibi düşünen arkadaslar orda paylasalım fikirlerimizi.