SMMM Ofisi Açma ve Devir Hk.

Sevgili meslektaşlarım ve üstadlarım, Mesleğe İZMİR'den yeni katılmış biri olarak ofis açmayı düşünüyorum. Ancak Mükellef sayım 4 adet işletme defteri. Yazılan ve çizilenleri okuyunca, sıfırla başlayıp başarılı olmuş arkadaşları görüyor ve hevesleniyorum. Ne dersiniz?
Bir de şöyle bir merakım da var; Ofisini komple devreden Meslektaşlarımdan para karşılığında mükelleflerini almak nasıl bir fikir? Eğer fikir olumlu ise Devir ilanlarını ben internetten bulamıyorum, bunun için bir adres var mıdır? (İzmir)

Hocam aslinda senin sorularinin cevabi sende..Birincisi seni 2 yil gecindirecek masrafini karsilayacak ek kosende paran varmi ofis actiginda.ikincisi ofisi actiginda musterilerinin ihtiyaclarini karsilayacak gerekli bilgiye sahipmisin..Bu ikisi varsa 4 ken 10 okur 20 olur zamanla.Cevremde hep boyle oldu.devir ofise gelirsek yuksek paralar isterlerki birde isi sifirdan buyutmenin haz boyutu ayri.

Hocam aslinda senin sorularinin cevabi sende..Birincisi seni 2 yil gecindirecek masrafini karsilayacak ek kosende paran varmi ofis actiginda.ikincisi ofisi actiginda musterilerinin ihtiyaclarini karsilayacak gerekli bilgiye sahipmisin..Bu ikisi varsa 4 ken 10 okur 20 olur zamanla.Cevremde hep boyle oldu.devir ofise gelirsek yuksek paralar isterlerki birde isi sifirdan buyutmenin haz boyutu ayri.
Kısa ve pratik cevap,en güzeli böyle olurdu herhalde.yerinizde olsam ben ofis devrini pek düşünmezdim.Birincisi tahsilat oranı çok önemli.örneğin tahsilat oranı %50 ise hiç girmeyin bu işlere.Kaldı ki o müşterilerin sizinle devam edip etmeyeceği de belirsiz.Devir aldığınız müşteriler arasında problemli olanlar vardır,durduk yere başınıza iş alırsınız.Göndersen gitmez kalsa paranı alamazsın,velhasıl sıkıntılı işler bunlar. Eğer işinde iyiysen,arkadaşımız ne güzel söylemiş,4 iken bir bakmışsın 10 olmuş.Yani bu tamamen sana bağlı.Bende ofisimi açtığımda 3 müşterim vardı.Ve hepsini toplasan kiramı ve diğer ofis giderlerini dahi karşılayamıyordu.2 yıl demeyeyim ama büro olarak ilerlemek istiyorsanız en az 1 yıllık finansmanın olmalı.Benim tavsiyem bu aşamada ne olur? Tek başınıza çalışacaksanız,ofiste oturup müşteri beklemeyeceğinize göre,ayrıca iş yoğunluğunuz da pek olmayacağına göre çoğu vaktinizi dışarıda geçireceksiniz.Kapı kapı dolaşında kart dağıtın asla demiyorum.Ama bir müşterinize gittiniz,belki fazladan 1 saat oturup sohbet edeceksiniz.Hiç belli olmaz o sohbet esnalarında bile 1-2 firmayla tanışırsınız.10 firmayla tanışıp bir şekilde kartınızı verseniz 10 firmadan biri dönüş yapsa gayet iyi.Bu anlamda çoğu vaktinizi dışarda geçirin derim.Bunun içinde ahım şahım bir ofis tutma yoluna hiç girmeyin.20-30 m2 ofis rahatlıkal işinizi görür.Gerekirse han içinde olsun.maksat sabit adres.Bu anlamda iyi bir ofisim olsun diyipte paranızı ofise gömmeyin.Bu hatayı yapmayın derim.En az masrafla nasıl başlayabiliyorsanız öyle başlayın.Bizim mesleğin bir artısı fazla sermaye gerektirmeyen bir meslek olması.Küçük bir ofis,minimum masraflarla en azından başaramazsanız bile,fazla para kaybetmiş olmazsınız.
Ona göre kararınızı verip ilerleyin derim.

Üstadlar yeterince bilgi vermiş bende bir konuya parmak basayım.Ofis devir alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ; önceki SMMM ile Mükellef ile aralarındaki para ilişkileri. Mükelleften tahsil edilen tüm paralar(vergi,sgk) gerekli kurumlara ödemesi sağlanmış mı? Bu konuda devir sırasında mutabık kalınması gerekiyor.

Değerli tecrübeleriniz için teşekkür ediyorum, devir işine bende sizin gibi yaklaşıyorum. Ancak evli ve çocuk sahibi olunca işin risk tarafı düşündürüyor. Buradaki en önemli kilit nokta, ofis açtığında seni idare edecek 1-2 yıllık kenarda finansmanın olması sanırım.

Selamlar. Öncelikle üstatlarıma buradan selam ederim. Uzun zamandır buraya yazmıyordum. En son yazdığım konu ise, ofis mi açayım yoksa bağımlı mı çalışayımdı. Şimdi ofis sahibi olarak, istanbul'un çeşitli yerlerinde kurulu mükelleflerime hizmet veriyorum. Öncelikle ofis açmak isteyenlere tavsiyem kesinlikle fahiş fiyatlarla mükellef veya büro devreden kişilere itibar etmeyin derim. Bu iş ticaret değil! Ayrıca mükellefler sizden ayrılabilir veya tahsilat sorunu olabilir, takipte olabilir, icrada veya batık olabilir. Ödediğiniz paralar heba olur. Onun yerine kendinizi geliştirmeyi, bu mesleği dürüst, adil ve hakkını vererek yapmayı kendinize şiar koşun derim. Çok kazanamazsınız belki ilk dönemlerde ama başarılı olursunuz. Ben bu mesleği bu şekilde yapmak için, ilk önce yaptığım iş karar vermekti. Karar verdikten sonra kendimi geliştirmeye adadım. Her anlamda. Diksiyon kursundan, yabancı dile kadar dil bilgisinden, resmi yazışmalara kadar her şeyi araştırdım okudum.

Selamlar. Öncelikle üstatlarıma buradan selam ederim. Uzun zamandır buraya yazmıyordum. En son yazdığım konu ise, ofis mi açayım yoksa bağımlı mı çalışayımdı. Şimdi ofis sahibi olarak, istanbul'un çeşitli yerlerinde kurulu mükelleflerime hizmet veriyorum. Öncelikle ofis açmak isteyenlere tavsiyem kesinlikle fahiş fiyatlarla mükellef veya büro devreden kişilere itibar etmeyin derim. Bu iş ticaret değil! Ayrıca mükellefler sizden ayrılabilir veya tahsilat sorunu olabilir, takipte olabilir, icrada veya batık olabilir. Ödediğiniz paralar heba olur. Onun yerine kendinizi geliştirmeyi, bu mesleği dürüst, adil ve hakkını vererek yapmayı kendinize şiar koşun derim. Çok kazanamazsınız belki ilk dönemlerde ama başarılı olursunuz. Ben bu mesleği bu şekilde yapmak için, ilk önce yaptığım iş karar vermekti. Karar verdikten sonra kendimi geliştirmeye adadım. Her anlamda. Diksiyon kursundan, yabancı dile kadar dil bilgisinden, resmi yazışmalara kadar her şeyi araştırdım okudum.
Cevabınız için teşekkür ediyorum. Sıfırdan mı başlamıştınız ?

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Sıfırdan mı başlamıştınız ?
Evet bir müşteri ile başladım. Ama benim maddi durumum kısmen iyiydi. Borcum yoktu, kira da ödememe gerek yoktu ayrıca evli ve çocuklu da olmadığım için altından kalkabileceğim masraflarım oldu ama herkes benim kadar şanslı olamayabilir (maddi açıdan)

Evet bir müşteri ile başladım. Ama benim maddi durumum kısmen iyiydi. Borcum yoktu, kira da ödememe gerek yoktu ayrıca evli ve çocuklu da olmadığım için altından kalkabileceğim masraflarım oldu ama herkes benim kadar şanslı olamayabilir (maddi açıdan)
Bahsettiğiniz avantajlar, bizde devavantaj :)

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun bende şuan yeni ofis açmış bulunmaktayım risk alarak bu duruma karar verdim eşim sağolsun destekcim maddi ve manevi olarak çok katkı sağladı şuan hiç mükellefim yok bu durum beni biraz korkutuyor ama zamanla olur diye düşünüyorum hayırlısı ile bakalım😊

Merhabalar Bursada yaşıyorum bende 2 buçuk sene önce mali müşavir oldum.Ofis açmak hayalim ama maddi manada eksiklik sebebi ile şuan adım atamıyorum başarılı olanlar insana bir heves getiriyor ama enaz 1 belki 2 yıl cepten harcayacak para olması şart.Destek olmadan bir nebze zor oluyor açanlara başarılar diliyorum.Nasip olursa önce odadan belgemi alacağım sonra ofis açma sonraki hayal hayırlısı...

Umarım herkes hayalini gerçekleştirir.Maddi olarak destek veremesekte :) bilgi ve tecrübe anlamında her daim yanınızdayız.
Çok teşekkür ederim.2011 de daha iki yıllık mezunken işe girdiğimde üye olmuştum çok bilgi bakış açısı aldım inşallah daha da güzel bilgiler alıp hayallerime ulaşırım.Benim gibi herkes de istediği hak ettiği yere ulaşsın inşallah.