SMMM Oldum Ama Boşmuş En İyisi Memurluk Heralde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kapot

Katkı Sunan Üye
SMMM oldum da ne oldu sanki... Mükellef bulmak çok zor. Çevre gerekir bizde de çevre yok. Bu belge hiç bi işe yaramıyor ilerde belki faydası olur elbet. Bence Ruhsatı almaya çalışan arkadaşların çevresi geniş değilse, uğraşmasınlar. Bu belge hazır mükellefi olupta Ruhsat alamyı bekleyen arkadaşlara ilaç gibi gelir ama bize yaramadı. Karar Verdim KPSS sınavına girecem İnşallah. O da çok zor ama Başka çare yok gibi. Dua edin de KPSS den iyi bir puan alayım inşallah.

Ynt: SMMM Oldum Ama Boşmuş En İyisi Memurluk Heralde

Hayırlı olsun üstad, şirket muhasebesi düşünsen bence daha iyi olur o kadar çalışıp çabalayıp belgeni almışsın şimdi kpss diyorsun, eğer kendine güveniyorsan bence bir şirket muhasebesinden başla, bildiğin gibi bu işler ve çevre öyle bir anda pat diye oluşmuyor, bir çok kişi smmm belgesi almaya uğraşıyor sen belgeyi almışsın zor kısmı geçmişsin yani. hakkında hayırlısı olsun

eğer çevreniz yoksa, bilginize güveniyorsanız, neden bir firmaya bağılmı mali müşavir olarak girmiyorsunuz ki, şuan forumda yapılan "mali müşavir maaş aralığı anketinde ; % 90 oranında maaşı 2.000-2.500." olan bir mesleği ruhsat almışken yapmıyorsunuz. Bence bu kadar eziyetini çektikten sonra,meyvesini yemeniz gereken durumda, gidip kpss ye girmeniz doğru değil. Kpss ile gireceğiniz memurluklarda bu maaşı alabilecekmisiniz ?

Sayın kapot,
Diğer meslektaşlarınızla dayanışmayı denedinizmi? Sizin durumunuzda olan o kadar meslektaş varki?

Evet benim gibi yeni belgesini almış çok arkadaş var. Bana Ortaklık teklif eden de Oldu. Tamam dedim ilkönce bi kaç defterle başlayım dedim. İnsanlarla görüşmeye başladım kimi bizim 20 yıllık muhasebecimiz diyor, Kimi halamın, amcamın, dayımın oğlu kızı diyor, kimisi aile dostum diyor. Her kimin kapısını çalmışsam hep olumsuz yanıt alıyorum. Artık hiç ümidim kalmadı. Bi kaçtane işletme bulabildim ancak. Ben benim durumumda olan meslektaşıma ne diyecem? Zaten meslektaşlarda yeni ne bulursa kabul etmek zorunda potasiyeli zaten çok az. Şirket olabilir ama ona da tecrübe istiyorlar. Ben şimdiye kadar muhasebeyle uzaktan yakından pek içli dışlı olmamışım. Elbette Uzak değilim boş bi insan da değilim ama şirketler tecrübe istiyor o da bende yok. Şaşırdım kaldım. En iyisi kpss sınavına girmek o da çok zor görünüyor ama tek çarem oturup ders çalışmak.

Sayın kapot;

A grubu mesleklerin mülakat sınavlarında (Hes. Uzmanlığı, Vergi Denetmenliği, Sayıştay Denetçiliği,vb...) SMMM ruhsatınız olumsuz puan toplamanıza neden olabilir. Bu konuda A grubu kadro sınavlarına hazırlanan veya girip çıkmış kişilerden bilgi almanızı öneririm.

Ayrıca; A grubu kadro sınavları bence SMMM sınavlarının tüm aşamalarından daha zor. Gerçekten oturup ders çalışmanız gerekmekte ki bilgi düzeyinizi tam bilmiyorum ancak en az 6 ay günde 5-6 saat sistemli bir şekilde çalışmanız gerekir. Tabi sınav takvimlerinin de bu çalışma düzenine uygun olması iyi olur.

Ayrıca; bu A grubu sınavları vermek memuriyete girmek için yeterli, ancak hak ettiğiniz ünvan yardımcılık olur yanlış hatırlamıyorsam 3 yıl içinde denetmenliğe geçiyorsunuz yani yine sınav var.

Sayın Ogün Güneş;

Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben Kararımı verdim Kpss Sınavlarına girecem. Ders çalışmayı çok seven birisiyim. Her bayramım ders çalışmayla geçerdi. İlk defa bu bayram ders çalışmadım. Benim için ders çalışmak hiç problem değil yol gösteren olsun yeter. Aslında bana öyle uzmanlık, denetmenlik falan da çok önemli değil güzel bi iş olsun yeter. Ben şimdi hangi derlere çalışmalıyım, hangi kaynaktan çalışmalıyım. Sadece Genel Kültür Genel Yetenek yeterli olur mu? Yoksa Bu Maliye, Hukuk, Muhasebe, İktisat Daha var ama tam hatırlamıyorum Hangi derslere çalışıp girmem gerekir. Heralde ilkönce Kpss den yüksek puan almak sonra bu uzmanlık sınavlarına başvurmak gerekir. Normal bi memurukta olabilir. Açıkçası ben Memur olabilmek için nasıl çalışmalı, ne yapmalı ve hangi yolları izlemeliyim?

Öncelikle KPSS den yüksek puan almanız gerekli. Eğer A grubu kadro sınavlarına girecekseniz , girmeyi düşündüğünüz kurumun istediği puan türüne göre hazırlanmanız lazım, yanlış hatırlamıyorsam denetmenlik ve hesap uzmanlığı kpssp49 ile adayları sınava çağırır ancak A grubu kadro düşünmüyorsanız yanlış hatırlamıyorsam yine kpssp1-2-3 puan türlerinden yüksek almanız gerekmekte.

KPSS Puan Türlerinin Tanımları
KPSSP1 Rekabet Kurumu
KPSSP1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Denetçi Yardımcısı
KPSSP1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Eğitim Araştırmacısı
KPSSP1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Uzman Yardımcısı
KPSSP3 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü
KPSSP4 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Stajyer Kontrolör (Mühendis)
KPSSP4 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı (Mühendis)
KPSSP4 Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı
KPSSP5 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi)
KPSSP5 Kamu İhale Kurumu
KPSSP6 Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) (Uzman Hukukçu Yardımcısı)
KPSSP6 Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) (Uzman Yardımcısı)
KPSSP6 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı
KPSSP7 Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Teknik)
KPSSP8 Kültür ve Turizm Bakanlığı
KPSSP8 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Müfettiş Yardımcısı
KPSSP10 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (Öğretmenlik )
KPSSP12 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı (Teknik)
KPSSP13 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Teftiş Kurulu Başkanlığı) İş Müfettiş Yardımcısı (Teknik)
KPSSP17 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Mühendis)
KPSSP18 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Uluslararası Ticaret)
KPSSP21 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Hukuk)
KPSSP21 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı (Müfettiş Yardımcısı)
KPSSP22 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (İktisat)
KPSSP23 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (İşletme)
KPSSP24 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Maliye)
KPSSP25 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (İstatistik)
KPSSP30 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Kamu Yönetimi)
KPSSP34: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Merkez)
KPSSP34: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Taşra)
KPSSP35 BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü
KPSSP36 Dışişleri Bakanlığı -Aday Meslek Memuru
KPSSP37 İçişleri Bakanlığı-Kaymakam Adayı
KPSSP39 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Stajyer Muhasebat Kontrolörü
KPSSP40 Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Maliye Müfettiş Yardımcısı
KPSSP42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü -Devlet Malları Uzman Yardımcısı
KPSSP42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Milli Emlak Denetmen Yardımcısı
KPSSP42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Milli Emlak Uzman Yardımcısı
KPSSP43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü -Muhasebe Uzman Yardımcısı
KPSSP43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Devlet Muhasebe Uzman Yardımcısı
KPSSP43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Muhasebe Denetmen Yardımcısı
KPSSP44 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı
KPSSP44 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
KPSSP45 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Tapu ve Kadastro Denetmen Yardımcısı)
KPSSP46 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Teftiş Kurulu Başkanlığı) İş Müfettiş Yardımcısı (Sosyal)
KPSSP47: Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı
KPSSP48 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
KPSSP49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü -Gelir Uzman Yardımcısı
KPSSP49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Vergi Denetmen Yardımcısı
KPSSP49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü-Devlet Gelir Uzman Yardımcısı
KPSSP51 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı
KPSSP51 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü-Stajyer Kontrolör
KPSSP53 Kültür ve Turizm Bakanlığı
KPSSP54 Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu-Hesap Uzman Yardımcısı
KPSSP56 Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü -Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı
KPSSP57 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Gelirler Kontrolörleri Başkanlığı-Stajyer Gelirler Kontrolörü
KPSSP58 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri)
KPSSP58: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı
KPSSP58: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı
KPSSP59 İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı
KPSSP62 Kamu İhale Kurumu
KPSSP64 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Genel Müdürlüğü
KPSSP67 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı (İdari)
KPSSP68 Dışişleri Bakanlığı -Aday İdari Memur
KPSSP69 Dışişleri Bakanlığı -Aday Haberleşme Teknik Personeli
KPSSP70 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı (Müfettiş Yardımcısı)
KPSSP77 Telekomünikasyon Kurumu-Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı (GİH)
KPSSP78 Telekomünikasyon Kurumu-Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı (THS)
KPSSP82 Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği
KPSSP82: Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
KPSSP84 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Stajyer Kontrolör (İdari)
KPSSP84 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı (İdari)
KPSSP88 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Uluslararası İlişkiler)
KPSSP88 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Avrupa Topluluğu Uzman Yardımcısı
KPSSP89 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Teftiş Kurulu Başkanlığı)-Bakanlık Müfettiş Yardımcılığı
KPSSP89 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Kontrolör Yardımcısı
KPSSP92 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Matematik)
KPSSP92 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Ekonometri)
KPSSP95: Başbakanlık
KPSSP96: Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Dış Ticarette Standardizasyon Denetmen Yardımcısı)
KPSSP100: Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Stajyer Dış Ticaret Kontrolörü)
KPSSP103 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı
KPSSP104 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı
KPSSP105 Maliye Bakanlığı Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı- Maliye Uzman Yardımcısı
KPSSP106 Maliye Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı-Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı
KPSSP107 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Stajyer Milli Emlak Kontrolörü
KPSSP108: Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Dış Ticaret Uzman Yardımcısı)
KPSSP109 Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü
KPSSP110 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü)
KPSSP111 Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
KPSSP112 Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
KPSSP113 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü
KPSSP114 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı)
KPSSP115 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma Genel Müdürlüğü) -Çalışma Uzman Yardımcılığı
KPSSP116 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi)
KPSSP117 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Müfettiş Yardımcısı
KPSSP118 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı) (Başkanlık Sigorta Müfettiş Yardımcısı)
KPSSP119 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Araştırmacı
KPSSP120 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü-Stajyer Kontrolör (İdari)

Bu linkten puanlara yönelik derslere ve katsayılara bakabilirsin.
Ders konuları ve tavsiye niteliğinde yazarlar' Alıntı:
- İKTİSAT? İŞLETME GRUBU:

İKTİSADİ DÜŞÜNCELER VE DOKTRİNLER TARİHİ
1. Halil SEYİDOĞLU, Ekonomik Terimler (Sözlük)
2. Besim ÜSTÜNEL, İktisadın Temelleri

MİKRO İKTİSAT
1) Erdal ÜNSAL, Mikro İktisat*****
2) Zeynel DİNLER, Mikro İktisat****
3) Orhan TÜRKAY, Mikro İktisat Teorisi****
4) Orhan TÜRKAY, İktisat Teorisine Giriş (Mikro İktisat)
5) Zeynel DİNLER, İktisada Giriş
6) İsmail BULMUŞ, Mikro İktisat
7) Mahmut KALENDEROĞLU, Mikro İktisat, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık
8) İktisada Giriş - İlker Parasız
9) İktisat -Tevfik Pekin
10) İktisat - Açıköğretim 2. Sınıf

MAKRO İKTİSAT
1. Erdal ÜNSAL Makro İktisat*****
2. Fisher, Makro İktisat****
3. Zeynel DİNLER, İktisada Giriş*
4. İlker PARASIZ, Makro İktisat
5. İlker PARASIZ, Modern Makro Ekonominin Temelleri
6. Merih PAYA, Makro İktisat
7. Özhan ULUATAM, Makro İktisat
8. Dornbusch R. Fisher S. , Makro Ekonomi (Çeviri)
9. Zafer TUNCA, Makro Ekonomi*
10. Oğuzhan ARDIÇ, Makro İktisat, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

PARA, BANKA, KREDİ, KONJONKTÜR, PLANLAMA, MİLLİ GELİR, İSTİHDAM VE BÜYÜME TEORİLERİ; İKTİSAT POLİTİKASI
1) Türkiye İş Bankası Vakfı, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Yay. , Para ve Kredi Bilgisi ( Avni ZARAKOLU)*
2) İlker PARASIZ, Para-Banka, Finansal Piyasalar*****
3) İlker PARASIZ, Modern Büyüme Teorisi
4) Sadun AREN, İstihdam Para ve İktisadi Politika*
5) Sabri ÜLGENER, İstihdam ve Büyüme
6) Vildan SERİN (Yayına Hazırlayan), İktisat Politikası (Seçme Konular)
7) Muhteşem KAYNAK, Kalkınma İktisadı
8) Oğuzhan ARDIÇ, Para ? Banka Uluslararası İktisat Türkiye Ekonomisi, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık
9) Nur Kevder (Daha çok modelleme -) ,
- Mahfi Eğilmez-Erkan Kumcu
- Ömer Faruk Çolak (Finansal Kurumlar) ,
-Açıköğretim (Zor bulunur ama iyi deniyor)

ULUSLARARASI İKTİSAT VE İKTİSADİ KURULUŞLAR (Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ve Kuruluşlar)( Dış Ticaret Politikası;Uluslararası Ekonomik İlişkiler, Anlaşmalar Ve Ödeme Usulleri İle Dış Ticaret Kısıntıları)
1) Zeynel DİNLER, İktisada Giriş*
2) Halil SEYİDOĞLU, Uluslararası İktisat*****
3) Cem ALPAR, M. Tuba ONGUN, Dünya Ekonomisi ve Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar ?Gelişmekte Olan Ülkeler Yönünden Değerlendirme?
4) Oğuzhan ARDIÇ, Para ? Banka Uluslararası İktisat Türkiye Ekonomisi, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

TÜRKİYE EKONOMİSİ
1. Rıdvan KARLUK, Türkiye Ekonomisi*
2. Erdinç TOKGÖZ, Türkiye Ekonomisi*****
3. TOBB Raporları*****
4. Oğuz OYAN, Türkiye Ekonomisi, Nereden-Nereye?
5. Oğuzhan ARDIÇ, Para ? Banka Uluslararası İktisat Türkiye Ekonomisi, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

GÜNCEL EKONOMİK SORUNLAR
1) Emin ÇARIKCI, Ekonomik Gelişmeler ve Türkiye-AB İlişkileri

İŞLETME İKTİSADI (İŞLETME DENETİMİ VE FİNANSAL YÖNETİM)
1. M. Tamer MÜFTÜOĞLU, İşletme İktisadı*****
2. İsmet MUCUK, Modern İşletmecilik
3. İsmet MUCUK, Pazarlama İlkeleri
4. H. CAN, D. TUNCER, Y. AYHAN, Genel İşletmecilik Bilgisi
5. Halil CAN, Organizasyon ve Yönetim

II- MALİYE GRUBU:
MALİYE TEORİSİ; KAMU MALİYESİ (KAMU GELİR VE GİDERLERİ, KAMU BORÇLARI VE BÜTÇE)
a) Halil NADAROĞLU, Kamu Maliyesi Teorisi*
b) Abdurrahman AKDOĞAN, Kamu Maliyesi*****
c) Özhan ULUATAM, Kamu Maliyesi
d) İsmail TÜRK, Kamu Maliyesi*
e) Orhan ŞENER, Kamu Ekonomisi
f) Metin ERDEM, Devlet Borçları
g) Macit İNCE, Devlet Borçlanması
h) Gülay COŞKUN, Devlet Bütçesi*
i) Nihat EDİZDOĞAN, Kamu Bütçesi
j) Şerafettin AKSOY, Kamu Bütçesi
k) Mahmut KALENDEROĞLU, Kamu Maliyesi, Bütçe ve Borçlanma, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

MALİYE POLİTİKASI
a. İsmail TÜRK, Maliye Politikası*****
b. Beyhan ATAÇ, Maliye Politikası*
c. B. ATAÇ, S. TURHAN, Maliye Politikası (Açıköğretim Fak. Yay.)
d. Macit İNCE, Maliye Politikası (Ders Notları)
VERGİ HUKUKU VE TÜRK VERGİ SİSTEMİ
a) Abdurrahman AKDOĞAN, Türk Vergi Sistemi ve Uygulaması*****
b) Sadık KIRBAŞ, Vergi Hukuku (Temel Kavramlar, İlkeler ve Kuramlar)*
c) N. ÇAĞAN, M. ÖNCEL, A. KUMRULU, Vergi Hukuku
d) Salih TURHAN, Vergi Teorisi ve Politikası
e) F. HEPER, G. ERGÜLEN, Z. BİLDİRİCİ, Vergi Uygulamaları
f) Mahmut KALENDEROĞLU, Vergi Hukuku - Türk Vergi Sistemi, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

III- HUKUK GRUBU:

ANAYASA HUKUKU
1) Ergun ÖZBUDUN, Anayasa Hukuku*****
2) Şeref GÖZÜBÜYÜK, Anayasa Hukuku*
3)Yavuz SABUNCU, Anayasaya Giriş*
4)M. Fatih DİKİCİ, Anayasa Hukuku - İdare Hukuku, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık
5) Anayasa Kanunu*****

İDARE HUKUKUNUN GENEL ESASLARI VE İDARİ YARGI
1) Metin GÜNDAY, İdare Hukuku*****
2) Şeref GÖZÜBÜYÜK, Türkiyenin İdari Yapısı****
3) Şeref GÖZÜBÜYÜK, Yönetim Hukuku
4) Şeref GÖZÜBÜYÜK, Yönetsel Yargı*****
5) Yargı Kanunu*****
6) M. Fatih DİKİCİ, Anayasa Hukuku - İdare Hukuku, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

CEZA HUKUKU VE CEZA MUHAKEMELERİ USULÜNÜN GENEL ESASLARI
1) Nevzat TOROSLU, Ceza Hukuku*****
2) Nevzat TOROSLU, Ceza Muhakemesi Hukuku*****
3) Yüksel ERSOY, Ceza Hukuku (Genel Hükümler)****
4) Bahri ÖZTÜRK, Ceza Hukuku****
5) CMUK-TCK Kanunu*****
6) M. Fatih DİKİCİ, İcra - İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Usul Hukuku, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

MEDENİ HUKUK (AİLE HUKUKU HARİÇ)
1) Türkiye İş Bankası Vakfı, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Yay. , Medeni Hukuk Bilgisi (Ahmet KILIÇOĞLU)*
2) Turgut AKINTÜRK, Medeni Hukuk*****
3) Bilge ÖZTAN, Medeni Hukuk*****
4) Kanun Kitabı*****
5) Oğuzhan ARDIÇ, Medeni Hukuk, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık
6) Medeni Usul - Baki Kuru , HUMK****

BORÇLAR HUKUKUNUN GENEL ESASLARI
1) Türkiye İş Bankası Vakfı, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Yay. , Borçlar Hukuku Bilgisi (Ali Naim İNAN)*
2) Safa REİSOĞLU, Borçlar Hukuku****
3) Ahmet Kılıçoğlu, Borçlar Hukuku****
4) Turgut AKINTÜRK, Borçlar Hukuku*****
5) Turgut ÖNEN, Borçlar Hukuku*
6) Oğuzhan ARDIÇ ? Emel ERSOL, Borçlar Hukuku, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

TİCARET HUKUKUNUN GENEL ESASLARI (TİCARİ İŞLETME HUKUKU, ŞİRKETLER HUKUKU VE KIYMETLİ EVRAK HUKUKU)
1) Türkiye İş Bankası Vakfı, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Yay. , Ticaret Hukuku Bilgisi (Ali BOZER/Celal GÖLE), Şirketler Hukuku Bilgisi (Tuğrul ANSAY), Kıymetli Evrak Hukuku Bilgisi (Ali BOZER/Celal GÖLE)*****
2) Sabih ARKAN, Ticari İşletme Hukuku*
3) Pınar YILMAZ (Ticaret Hukuku-1), M. Fatih DİKİCİ (Ticaret Hukuku-2), Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık
4) Ticari İşletme - Yahya Deryal ,TTK****
5) Şirketler Hukuku ? Bankacılık Enstitüsü , Açıköğretim Yayınları,TTK*****
6) Kıymetli Evrak - Bankacılık Enstitüsü , İş Bankasi Yayınları , TTK*****
7) Vergi - Mualla Öncel- A.Kumrulu ? N.Çağan*****

İCRA İFLAS HUKUKU
1) Türkiye İş Bankası Vakfı, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Yay. , İcra ve İflas Hukuku (Baki KURU)*
2) M. Fatih DİKİCİ, İcra - İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Usul Hukuku, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık
3) İcra?İflas - Baki Kuru, Bankacılık Enstitüsü Yayınları ,İİK*****

SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU
1) Alpaslan IŞIKLI, İş Hukuku

IV- MUHASEBE - İSTATİSTİK GRUBU:

GENEL MUHASEBE
1. Orhan SEVİLENGÜL, Genel Muhasebe*****
2. Yüksel Koç YALKIN, Genel Muhasebe*
3. E. KOTAR, Ş. DOKUR, Genel Muhasebe Problemleri
4. Ercan BEYAZITLI, Çözümlü Örnekler (Muhasebe)*
5. Mahmut KALENDEROĞLU, Genel Muhasebe, Başarı Grubu Müfettişlik - Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık Dizisi, Seçkin Yayıncılık

MALİYET MUHASEBESİ
1. Yurdakul ÇALDAĞ, Yönetim ve Maliyet Muhasebesi Uygulamaları
2. Nasuhi BURSAL, Yücel ERCAN, Maliyet Muhasebesi İlkeler ve Uygulama
3. Rüstem HACIRÜSTEMOĞLU, Maliyet Muhasebesi

ŞİRKETLER MUHASEBESİ
1. Yurdakul ÇALDAĞ, Şirketler ve Muhasebesi
2. Remzi ÖRTEN, Ortaklıklar ve Muhasebe Uygulamaları

ENVANTER VE BİLANÇO
1. Ümit GÜCENME, Muhasebe ve Envanter

MALİ TABLOLAR ANALİZİ VE TEKNİKLERİ; İŞLETME FİNANSMANI (MALİ ANALİZ VE REVİZYON),
1. N. TENKER, N. AKDOĞAN, Finansal Tablolar ve Mali Analiz Teknikleri*

BANKA MUHASEBESİ
1. Orhan SEVİLENGÜL, Banka Muhasebesi*
2. Mustafa UÇAR, Banka Muhasebesi

İSTATİSTİK
1. Özkan ÜNVER, Uygulamalı İstatistik Yöntemler Giriş*
2. Serdar KILIÇKAPLAN, İstatistiğe Giriş*
3. Şemsettin BAĞIRKAN, İstatistiğe Giriş
4. İstatistik (Temel Kavramlar ve Uygulamalar) (Çeviri)
5. M. R. Spiegel (Çeviri), İstatistik Çözümlü Problemler

sayın kapot ,
yazdıklarım sadece size cevap değil
siteye yeni üye oldum üye olduğum dan beri gerçekten tuhaf yazılar okuyorum
bir üye ,çalıştığım yerdeki smmm bayan bana çok çektirdi çok aşağıladı bürodaki küçücük kızlar dalga geçti benimle falan diyor başka bir işyerine gitseydin diyince cevap veremiyor çünkü tecrübesi yok muhasebeyi bilmiyor ve naylon staj yapıyor acaba emek harcadım mı bu iş için kendine sormuyor

siz ruhsatı almıssınız 2 yıl stajı naylon yaptınız heralde ?
yasınız kac bilmiyorum ama daha önce muhasebe de de calısmadınız anlasılan

ben ticaret lisesi mezunuyum küçüklükten beri büroda çalıştım ablamın smmm bürosunda da çalıştım ayrıca başka şirketlerde de çalıştım
açıköğretimi bitirmek üzereyim smmm ruhsatı için stajı başlatacağım Su an bile bir şirkete girsem 2.000 ytl den aşağı almam

smmm olmak boş değil.......
yanlış anlamayın ama iş bulamayan ,muhasebeden anlamayan ,boş insanlar smmm ruhsatı alınca hersey farklı olacak sanıyor
eğer emek vermeden ,caba sarfetmeden smmm olup hersey değişecek sanıyorlarsa aldanıyor çoğu kişi

iyi günler

sn kapot yaşınız 30 üzeri değildir inşallah bu yaş üzerinde devlet memuru alımı sınırlı diye biliyorum ben de sizin geçtiğiniz yolları denedim geçen kpss de alanda yani muhasebe işletme hukuk vs 77 lerde notum amma hiç uygun bir ilana rastlamadım ya ekstradan 45 üzeri ingilizce doğru aradılar ya yaş sınırı yada 80 üzeri puan.. sonuçta kendimi denemek için girmiştim zaten
şimdi ruhsatımı değerlendirmeye çalışıyorum ve sen bu zamana kadar neden işin inceliklerini öğrenemedin diyenlere sadece sistem böyle diyorum sınav uygulamadan uzak biz sınava odaklı e-use b-use derken stajdan ne anladık angarya harici..herkes için farklı tabi...
buse arkadaşım önünüzdeki uzun yolda 5 yıl kadar başarı ve sabır dilerim ama sınavlar süresince çalışmamış olmayı tercih edeceksiniz uygulama ile sınav arasında dağlar var bu yolda benzer cevapları çok duyduk neden bilmiyorsun.... naylon mu değil mi... ne yaptın... ben o işi gözüm kapalı yapardım... gibi buyrun yapın kardeşim mesleğimize olan talep bizi memnun eder..ama önce bizim geçtiğimiz yollardan geçecek ve hak edeceksiniz sonra a- şanslıyım çevrem var
b -şanslıyım uygulamayı süper biliyorum
c - şanslıyım tahsilat sorunum yok
d -şanslıyım en azından bir mesleğim var vs diyeceksiniz..
o güne kadar bol şans........

SN. OGÜN GÜNEŞ;

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

sen neden bu kadar ümitsizsin hemşerim ya :) bizim mesleğimiz zamanla olucak bende ruhsatı aldıktan sonra anladım büro için zaman gerekiyo

m_buse2009 doğru söyler emek vermeden belge tabiki bir işe yaramaz. siz kendinizi o firmaların yerine koyun e ben mali maşavirim demek yeterli olmaz .nerde çalıştın hangi konulara vakıfsın diye sorarlar.ama mali müşavirlik belgesini aldığınıza göre belli bir kapasitedesiniz mesleğinizi ilgilendiren bir işe girip deneyim kazanmaya çalışmanız sizin çok daha iyi olur kanaatindeyim. beş altı ay kamu sınavlarına hazırlanıp kafa yoracağınıza ki çok zor kazanmak .beş altı ay tecrübe edininn derim. gerisi gelir emin olun.
allah yardımcınız olsun

sn m_buse2009

Bende ticaret meslek lisesi mezunuyum. 2 yıl kadarda smmm yanında çalıştım tabi bi 10 yıl falan oldu. Sonra EÜ. MYO MUhasebe bölümünden mezun oldum. Sonra AÜ. AÖF. 3. sınıftan başlayarak Lisansı tamamladım ve hiç ara vermeden 4 yılı 4 yılda bitirdim. (Uzatmadan ve not ortlamam önlisansta ve aöf 75 üstünde).
Sonra SMMM sınavlarına girdim ve staja başlatma sınavını kazandım. 2 Yıl Staj bir A.Ş. de yaptım ve aynı yerde hala devam ediyorum. İlk sınavda 5 sonraki sınavda 2 ders vererek ruhsata hak kazandım.
Ben işe başladığımda muhasebe departmanın da değil pazarlama ağırlıklı bi işte çalıştım.
Bende asıl olan Güven eksikliği. Ben herkesi kendimden yüksek görüyorum. Muhasebeyi elbette biliyorum ama uygulama yok. Uygulama olmayınca da cesaret yok. Yarım yamalak iş yapmak istemiyorum. Yaptığım işi tam olarak vr hakkını vererek bilinçli olarak yapmak isterim.
Bakıyorum Herkes muhasebeciyim diyor. Adam Düz lise mezunu iş bulamıyor 2 fatura kesiyor ne iş yapıyosun diyorum muhasebeciyim diyor. Adama İmamhatip mezunu, Kimya mezunu, Biyoloji mezunu vs. iş bulamayana ne iş yapıyosun diyorum muhasebeciyim diyor. Nedense ben diyemiyorum. Bu iş Bu kadar kolay mı? Elbette değil.

sayın kapot bu kadar kötümser olmanıza hiç gerek yok.sağdaki soldaki insanların kendisini muhasebeci olarak tanıtmasına kafayı takmayın.siz sabırlı ve kararlı bi şekilde kendinizi yetiştirmeye devam edin.güven meselesine de gelince bu kişilik meselesi kendinizi zorlayarak da olsa gerekli telkinlerle güveninizi arttırmaya çalışın.gerisini zamana bırakın.sadece smmm değil her meslekte özgüven çok önemlidir.bardağın dolu tarafına odaklanın.size başarılar dilerim.

Bu ruhsat dediğimiz kağıt parçası hayat kurtarmaz, fakiri zengin yapmaz, peki ne işe yarar; subjektif olarak düşünürsek bu işi bildiğinin bir nev'i kanıtıdır. objektif olarak düşünürsek ise tek bir işe yarar büro açma yetkiniz olur. senin müşteri bulmana, müşteriden tahsilat yapmana smmm ruhsatının kudreti yetmez. Gelelim memuriyet mevzuna smmm belgesine göre daha kullanışlı olduğu kesin her ay maaşını alırsın. Hesap uzmanı, vergi denetmeni gibi memuriyetlerden birine girebilirsen ileride özel sektöre yüksek maaşla transferde olabilirsin ama hem çalışıp hem kpss ve ilgili memurlukların özel sınavlarını kazanmak oldukça zor, işi gücü bırakıp oturup çalışırım diyorsan acilen çalışmaya başlasanız iyi olur.

sayın kapot,

kişilikle ilgili yazdıklarınız için bir şey diyemem onun için psikologa danışmalısınız
diğer konu ise,
2009 yaz sonu kpss sınavına girseniz Ve en az 80-85 civarı bir puan alsanız
2010 da da açılan vergi denetmen yardımcılığı yazılı sınavı ve mülakatı kazandınız diyelim 2 yıl staj yapacaksınız sonra, bitirme sınavına gireceksiniz eğer kazanırsanız denetmen olacaksınız
2 kere smmm olmak gibi bir şey olacak ayrıca mülakatlarda kazanmak için tanıdık etkisini de göz ardı etmemek gerekir
duyduğuma göre denetmen yardımcılığına başlayanların yarıdan fazlası işi bırakıyormuş
ayrıca hükümet , memur alımlarında kısıtlamaya gidecek bu da kazanan sayısı iyice azalacak demektir her şey yolunda gitse bile vergi denetmeni olmanız nerden baksak 2012 sonlarını bulacak demektir bu geçen 3-3,5 yılda smmm belgemle muhasebeyi öğrenemem bir şirkette çalışıp kendimi muhasebede geliştiremem büro açsam da müşteri bulamam müşteri bulsam da tahsilat yapamam ve geçimimi sağlayamam diyorsanız

sınavlara, şimdiden çalışmaya başlayın derim

kolay gelsin

Bu aralar stajı başlatmak için bizim büroya baya kişi geldi
Çoğu da meslekle alakasız kişiler Neden sınava girdin diye sorunca net cevap veren yok
Çoğunu da geri çevirdik ama sonuçta hepsi bir staj yeri bulacak çoğu da naylon staj yapacak
Okulu bitirmiş bi de bunu deneyeyim demiş kazanınca stajı başlatayım bari diyorlar daha iyi bir iş bulursam olmazsa bırakırım diyen de var muhasebeyi de sevmiyorlarmış zaten , bu arada askerliği ertelemek için girenler de var

Bu ,sorunu çözmek bize değil türmoba düşer tabi de o da herkessınava girsin ve para kazanayım diye düşünüyor
heralde ..

herkes smmm olmak zorunda değil ki....

İktisadi idari bilimlerden mezun olanların sayısını söylememe gerek yok sanırım.Hal böyle olunca millet SMMM ye yöneliyor.Ve sonunda da Muhasebenin M sini bilmeyen yüzlerce insan.Neleri etkilemiyor ki !!!! piyasa-kalite-güven vs... şimdi arkadaşlar diyecek ki kendinizi geliştirin gerisi hikaye.Ama öyle değil,kaçımızın bilgisi iyi olduğu halde şansı var ki ? Uzun lafın kısası şu an AÖF nasıl tartışılıpta sonuç bulunamıyorsa çok yakın zamanda SMMM de böyle bir hal alacak.Odalara baktığımızda gel ne olursan ol paranla gel gerisi bizden anlayışı var.Bursa odası güzel çalışmalar yapıyor ancak tek oda neler yapabilir ki?

Sonuç olarak bu yola başvurmuşuz,bu saatten sonrada geri dönüş yok.Elbet bir gün şans bizimde kapımızı çalar.....
İyi çalışmalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...