SMMM Sınavı Öncesi Ücretsiz Bilgilendirme Eğitimi

betul77

Tanınmış Üye
Merhaba

Bu eğitimlere hiç katılan varmı?Tüm gün sürecek daha önce katılan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim.Gidip gitmeme konusunda kararsızım

Merhaba

Bu eğitimlere hiç katılan varmı?Tüm gün sürecek daha önce katılan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim.Gidip gitmeme konusunda kararsızım

Ben gitmedim gitmeme sebebim ise, 3-4 ay bu sınava hazırlanıyoruz. 1 gün de bilgilendirme eğitimi ile adaylara ne verilebilir? O günü tekrar yaparak geçirmeyi tercih ederim.

geçmiş dönemlerde 7/7 yapan bir arkadaş bilgilendirme eğitiminin faydalı olduğunu söyledi.ben gitmeyi düşünüyorum.faydalı olduğunu düşünmezsem ilk eğitimden sonrakilere girmem.en fazla 3-4 saat kaybetmiş olurum

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar bugün Antalya da Ercan Beyazıtlı bir seminer verdi .Üstüne basa basa sınav tüyoları vermediklerini söyledi ama ben size aktardığı bilgileri paylaşmak istedim. Sayın Beyazıtlının da dediği gibi bu sorular çıkacak diye bir fikre kapılmayın lütfen konu içinde bazı başlıklar geçti sizlere bunlara aktarmak istiyorum.

Ana hatlarıyla bu dönem Vergi hukukunun daha kolay olacağı soruların kıyıda köşede kalan sorular olmadığını sorunun altında bu basit bir soru art niyet vardır düşünmeyip ve soruları bildiğiniz şekilde cevaplamamızı istedi.

FİNANSAL MUHASEBE
*Sonucun değil yevmiye maddelerinin önemli olduğu
*Aktifin alacak pasifin ise asla borç kalanı vermeyeceği
*Verilmeyen kdv stopaj oranlarını bizim belirlememiz yevmiye maddesinin yanına not düşmemizi
*Mal alışı Katlanılan giderler ve karşı taraf adına yapılan ödemeler
*Amortismana tabi sabit bir giderin satılması
*Kasa sayım noksanı
*Şüpheli alacaklar reeskont

Bana bu dönemde pek bir farklılık yokmuş gibi geldi ama T lerinizi yevmiye maddelerinizle birebir yapın yönlendirmelerin fazla olacakmış gibi konuşuldu

ANALİZ

*Oranlardan vazgeçmeyecekler gene sektörle beraber karşılaştırarak yorum isteyecekler
*Yapılan formül sonuçlarındaki rakamların akabinde durumu ile yorumu yazmanızı istiyorlarmış
*Gelir tablosu ağırlıklı bir soru gelecekmiş izlenimi bıraktılar

HUKUK
*Arif kocamanın kitabının üzerinde basa basa durdu %40-50 hatta 60 oradan halledebileceğimizi söylediler
*Güncel konu takip etmemizi ?kısa süreli çalışma- bu konunun bahsi geçti güncel olayları takip etmemizin yararlı olacağı
*birde sanki işverenin sorumluluğu gibi geldi bana

MESLEK HUKUKU
*zorunlu egitim
*staj süresi
*değişiklik yapılan kanun maddelerinin üzerine agırlık verilmesi gerektiği

MALİYET MUHASEBESİ*kadameli dagıtım
*safha
*tam maliyet

Üzerinde duruldu

DENETİM

*bagımsız denetim ile vergi denetimi arasındaki fark
* Geçmiş 5 dönemin çıkmış soruları
*Raporlama standartları
*Kanıt toplama
*İç kontrol iç denetim bahsi geçen başlıklar.

VERGİ

*2 adet uygulama sorusu
*konu başlığı verilmedi ama ısrar edilince ?hangi dönemdeyiz ? dedi benim anladığım kurumlar ve gelir vergisi dönemleri uygulamamı gelir yoksa farklı bir şey mi yorum sizin .

(mart 2009 smmm bilgilendirme toplantısıyla ilgili forumda yazılmış bir yazı)

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar bugün Antalya da Ercan Beyazıtlı bir seminer verdi .Üstüne basa basa sınav tüyoları vermediklerini söyledi ama ben size aktardığı bilgileri paylaşmak istedim. Sayın Beyazıtlının da dediği gibi bu sorular çıkacak diye bir fikre kapılmayın lütfen konu içinde bazı başlıklar geçti sizlere bunlara aktarmak istiyorum.

Ana hatlarıyla bu dönem Vergi hukukunun daha kolay olacağı soruların kıyıda köşede kalan sorular olmadığını sorunun altında bu basit bir soru art niyet vardır düşünmeyip ve soruları bildiğiniz şekilde cevaplamamızı istedi.

FİNANSAL MUHASEBE
*Sonucun değil yevmiye maddelerinin önemli olduğu
*Aktifin alacak pasifin ise asla borç kalanı vermeyeceği
*Verilmeyen kdv stopaj oranlarını bizim belirlememiz yevmiye maddesinin yanına not düşmemizi
*Mal alışı Katlanılan giderler ve karşı taraf adına yapılan ödemeler
*Amortismana tabi sabit bir giderin satılması
*Kasa sayım noksanı
*Şüpheli alacaklar reeskont

Bana bu dönemde pek bir farklılık yokmuş gibi geldi ama T lerinizi yevmiye maddelerinizle birebir yapın yönlendirmelerin fazla olacakmış gibi konuşuldu

ANALİZ

*Oranlardan vazgeçmeyecekler gene sektörle beraber karşılaştırarak yorum isteyecekler
*Yapılan formül sonuçlarındaki rakamların akabinde durumu ile yorumu yazmanızı istiyorlarmış
*Gelir tablosu ağırlıklı bir soru gelecekmiş izlenimi bıraktılar

HUKUK
*Arif kocamanın kitabının üzerinde basa basa durdu %40-50 hatta 60 oradan halledebileceğimizi söylediler
*Güncel konu takip etmemizi ?kısa süreli çalışma- bu konunun bahsi geçti güncel olayları takip etmemizin yararlı olacağı
*birde sanki işverenin sorumluluğu gibi geldi bana

MESLEK HUKUKU
*zorunlu egitim
*staj süresi
*değişiklik yapılan kanun maddelerinin üzerine agırlık verilmesi gerektiği

MALİYET MUHASEBESİ*kadameli dagıtım
*safha
*tam maliyet

Üzerinde duruldu

DENETİM

*bagımsız denetim ile vergi denetimi arasındaki fark
* Geçmiş 5 dönemin çıkmış soruları
*Raporlama standartları
*Kanıt toplama
*İç kontrol iç denetim bahsi geçen başlıklar.

VERGİ

*2 adet uygulama sorusu
*konu başlığı verilmedi ama ısrar edilince ?hangi dönemdeyiz ? dedi benim anladığım kurumlar ve gelir vergisi dönemleri uygulamamı gelir yoksa farklı bir şey mi yorum sizin .

(mart 2009 smmm bilgilendirme toplantısıyla ilgili forumda yazılmış bir yazı)

Sayın sidarta, burada yazdıklarınız 2013 / 1 dönem sınavından önce bizzat sizin katıldığınız bilgilendirme toplantısında söylenenler mi yoksa, 2009 yılında bir üyenin yazmış olduğu bilgilendirmeden alıntı mı ?

mesajınızın sonunda 2009 yılından bahsetmişsiniz

bu eğitime katılan diğer arkadaşlardan ricam, eğitimde neler söylediklerini bizlerle paylaşmaları.

Kursa gidemeyen eğitime katılamayan bir çok arkaş var, belki yazacağınız bir kaç cümle bir arkadaşın sınavı geçmesine yardımcı olacak.

Teşekkürler

Son düzenleme:
Bende gidip gitmeme konusunda kararsızım zaman kaybımı olur korkusu var maalesef ama burda ki yazılardan sonrada gitmezsem eğer pişman mı olurum durumu var.Daha önce katılan arkadaşlar lütfen tecrübelerinizi paylaşın sizden ricam

http://forum.alomaliye.com/stajyer-sorunlari/22176-mart-2009-smmm-bilgilendirme-toplantisi-2.html arkadaşlar yazının geçtiği link bu
gizemsarp isimli üyenin yazmış olduğu yazıdan alıntıladım.hani faydalı olup olmadığı yönünde bir filkir vermesi için.ben sınava ilk defa giriyorum ve toplantıya da ilk defa katılacağım.daha önce edinilmiş bir tecrübem yok.ama daha önce 7/7 yapmış birinden faydalı olduğu yönünde tavsiye aldım.tahminimce önemli olan hususları vurgulayıp bizden ne şekilde cevap bekledikleriyle ilgili aktarım yapacaklar.zaman kaybı olacağını hiç sanmıyorum

http://forum.alomaliye.com/stajyer-sorunlari/22176-mart-2009-smmm-bilgilendirme-toplantisi-2.html arkadaşlar yazının geçtiği link bu
gizemsarp isimli üyenin yazmış olduğu yazıdan alıntıladım.hani faydalı olup olmadığı yönünde bir filkir vermesi için.ben sınava ilk defa giriyorum ve toplantıya da ilk defa katılacağım.daha önce edinilmiş bir tecrübem yok.ama daha önce 7/7 yapmış birinden faydalı olduğu yönünde tavsiye aldım.tahminimce önemli olan hususları vurgulayıp bizden ne şekilde cevap bekledikleriyle ilgili aktarım yapacaklar.zaman kaybı olacağını hiç sanmıyorum

bence faydası olur mutlaka diye düşünüyorum.katılırsan veya katılacak arkadaşlar bizede bilgi verirlerse seviniriz...

ben dün denizlideki bilgilendirme toplantısına gittim ama maalesef sınavlarla ilgili hiç bir tüyo vermediler.belki büyükşehirlerdeki(izmir-istanbul-ankara)odalarda söylemişlerdir ama forumdaki hiç kimse çıkıpta Allah rızası için bir kelam laf söylemiyor.

ben dün denizlideki bilgilendirme toplantısına gittim ama maalesef sınavlarla ilgili hiç bir tüyo vermediler.belki büyükşehirlerdeki(izmir-istanbul-ankara)odalarda söylemişlerdir ama forumdaki hiç kimse çıkıpta Allah rızası için bir kelam laf söylemiyor.

Maalesef sizinle aynı fikirdeyin ben İstanbuldayım fakat katılmadım çokta merak ediyorum

arkadaşlar ben istanbuldaki eğitimlere katıldım genel bir tekrar oldu.vergi hukukundan örtülü sermaye ile ilgili bir soru beklediğini söyledi hoca.bizimde bildiğimiz gibi uygulama sorusu geleceğini o yüzden de indirimleri öğrenmenin faydalı olacağını söyledi.muhasebeden şekil şartlarının önemli olduğunu her yevmiye maddesinin altına açıklama yazmanın okuyan açısından kolaylık sağlayacağı ve böylece sınav kağıdının daha olumlu değerlendireleceğini söyledi.gelecek ay giderlerinde uygulamada hata yaptığımızı nisan ayında yapılan giderin bir dahaki yılın nisan ayına kadar gelecek aylara ait gidere kalanını gelecek yıl giderlerine atmak gerektiğini söyledi.(biz 12.aya kadar 180e kalanı 280 e atıyoruz) genel geçici mizan verildiyse açılış kaydı yapmayacağımızı ve reeskont varsa onların ters kayıtlarının atılması gerektiğini söyledi.maliyet muhasebesinde dağıtımla ilgili bir soru beklediğini söyledi.analizde sektör standartları varsa genel standartlara göre yorum yapmanın yanlış olacağını söyledi.

aklımda kalanlar bunlar.genel tekrar açısından faydalı oldu geçemediğim derslerden tekrar katılmayı düşünüyorum.özellikle vergiye kesin katılacağım

sayın sidarta_77 açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun. Acaba denetimle ilgili birşey söyledilermi.

Sınav geçmiş olsada bende birşeyler yazmak istiyorum.

Sınava izmirde girdim tek dersim kalmıştı, maliyet muhasebesi.

sınav içi dışarda beklerken izmirde tesmer kursuna gidenlerle sohbete başladık.

Maliyet muhasebesinden özellikle sipariş maliyeti ve safha maliyeti üzerine çok durulduğunu ve son hafta sadece bu iki konu hakkında soru çözüldüğünü ve bu iki konunun %90 geleceğini söylediler ( kursta böyle bir izlenim bırakmışlar )

Sorulara bakınca maliyet muhasebesinden bu iki konuda çıkmadı,

Benim anladığım, kursta verilen tüyolar sadece oradaki hocaların tahmini, bir yerden duyum aldıklarından değil kendi kafalarından geçirdiklerini söylüyorlar.

En iyisi tüm konulara çıkacakmış gibi çalışmak konu atlamamak, bir yerlerden tüyo aldım bu çıkacakmış diyip diğerleri es geçilirse hayal kırıklığına uğramanız olası.

Maliyeti verdim kurtuldum, ( kesin gözü ile bakıyorum ) darısı herkesin başına.

Son düzenleme:
kurslarda verilen tüyolar tabiki de tahmin çünkü sınav komisyonu 7 kişiden oluşuyor ve sadece 2 tanesi birliğin gösterdiği 4 aday arasından seçiliyor.7 kişilik komisyonda onların sözleri ne kadar geçerli olur bu konuda bilgi paylaşırlar mı hiç sanmıyorum

sidarta_77'yi sınavda bol bol andım, örtülü sermayeymiş.. pöh pöh pöh :D Şaka tabi, gerçekten bu soruyla karşılaşsak durum çok farklı olacaktı. Tekrar sağol..