SMMM sözleşme düzenlenmesi ve damga vergisi hk.

husok

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar, sözleşmelerinizi her yıl yeniden düzenleyip damga vergilerini ödüyormusunuz? ben devam eden mükelleflerimi bugüne kadar yenilemedim. bu konuda ki uygulamalarınızı yazarmısınız?

Ynt: sözleşme düzenlenmesi

husok ' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar, sözleşmelerinizi her yıl yeniden düzenleyip damga vergilerini ödüyormusunuz? ben devam eden mükelleflerimi bugüne kadar yenilemedim. bu konuda ki uygulamalarınızı yazarmısınız?

doğru olan uygulama; her süre sonunda otomatikman uzayan sözleşmelerin damga vergilerinin tekrar beyan edilerek ödenmesidir.

büyük bi çoğunluk bir kereye mahsus yapıyor ve bir daha yeni mükellef almadıkça damga beyanı yapmıyor.
diğer çoğunluk ise hiç damga vergisi beyanı yapmıyor.

nedeni malum denetim yok. ama siz sağlama almak için süre sonunda yeni damga vergisi beyanı yapın. şahsen ben öyle yapıyorum zaten oran binde 8,25 . kimsenin bütçe dengesini bozacak bir rakam ortaya çıkacağını sanmıyorum.

bizden buyıl istediler geriye dönük 5 yıl verdik... bundan sonra mutlaka veririz.. sizde ihmal etmeyin mutlaka isteyeceklerdir

Sevgili meslektaşlarım,
Yapılan muhasebe ve mali müşavirlik ve diğer ücret sözleşmelerine ilişkin damga vergileri konusunda bence Damga Vergisi Kanunu'nu iyice irdelemeniz gerekiyor.
G. DEDE

Ynt: Smmm sözleşme düzenlenmesi ve damga vergisi hk.

Damga vergisi,her yıl tekrar beyan edilerek ödenmesi gerekir.Sözleşme yapmadığı için şu an için 400 milyarlık cezayla karşı karşıya kalan meslek mensubu bulunmakta.
Bir de
Özellikle ymmlerin kdv iadesi sözleşmelerin de tutarın belli olmaması neticesinde damga vergisinin nasıl ödeneceği konusunda tereddütler yaşanıyordu.Tutar belli değilse şerhin ücrete ilişkin tutara eklendiği tarihte ödeme ...

Ynt: SMMM sözleşme düzenlenmesi ve damga vergisi hk.

vala tutar çok değil demiş bir meslektaşımız ama ben 4 defter için 200 tl ücret ödedim. defter sayısının 40 olduğunu düşünürsek bu rakam 2000 TL ye kadar çıkacak. ayrıca sözleşmelerin iki nüsha olarak düzenlenip damgalarının yatırılması gerekiyor. yani bu da 8,25*2 : 16,50%0 oranına tekabül ediyor. bilgilerinize...

prof67 ' Alıntı:
husok ' Alıntı:

doğru olan uygulama; her süre sonunda otomatikman uzayan sözleşmelerin damga vergilerinin tekrar beyan edilerek ödenmesidir.

...
hıghpower ' Alıntı:
Damga vergisi,her yıl tekrar beyan edilerek ödenmesi gerekir.Sözleşme yapmadığı için şu an için 400 milyarlık cezayla karşı karşıya kalan meslek mensubu bulunmakta.
Bir de
Özellikle ymmlerin kdv iadesi sözleşmelerin de tutarın belli olmaması neticesinde damga vergisinin nasıl ödeneceği konusunda tereddütler yaşanıyordu.Tutar belli değilse şerhin ücrete ilişkin tutara eklendiği tarihte ödeme ...

Dayanak var mı?

Sözleşme özel hükümleri olması halinde salt ücret artışından ötürü tekrar tekrar damga vergisi verilmez.

seçimler yaklaşıyor bütçede çok ta önemli bir kalem olmayan damga vergisi ve harçların kaldırılması belki gündeme gelebilir ::)

kayıtlarını tutmayıp, sadece beyannamesini gönderdiğim nakliye işi yapan birkaç mükellefim var. bunların damga vergileri ve sözleşme düzenlemesi nasıl olacak?

Damga vergisinden 400 milyar ceza ;D ;D ;D ;D yahu şu siteye lütfen aklı selimler yazsın, salayacaksın bari usturuklu salla bilmiyorsanda sus akıllı sansınlar o cezayı yiyen üstat ne yapmış 10.000 tane Deftermi tutmuş sallamanında bir adabı var yahu.
Bir ara birlik maliye ile gene sürtüşmüştü maliyede senmisin beni dinlemeyen dedi gitti büroculara yazı gönderdi o aradada cezalar kesildi yoksa bu ülkede nerde denetim, nerde maliye kimin kimseden haberi yok.
Bırakın damga vergisinden geçtim yıllardır makbuz kesmeyip tıkır tıkır defter tutan bir sürü meslek mensubu var maliye gitsin ilkin onları araştırsın

400.000 ceza konusu eğer benim de okuduğum konu ise evet öyle bir durum var sayın STONHAND, ancak tabi konu sadece damga vergisi ile alakalı değil.

husok ' Alıntı:
kayıtlarını tutmayıp, sadece beyannamesini gönderdiğim nakliye işi yapan birkaç mükellefim var. bunların damga vergileri ve sözleşme düzenlemesi nasıl olacak?
Bu kişiler ile meslek mevzuatınca sözleşme yapılması zorunluğu var ise damga vergisi de var. Ancak defterlerin tutulmayıp sürekli beyanının gönderilmesi sanki arka kapı arayışı gibi geldi bana.

Sn ROONIIN muhsebede 400 de ceza yenir ,1 milyon TL de ancak sözleşme yapmadı damga vergisi ödemedi diyede 400 milyar ceza yedi demek abeste iştigaldir.
Ba-Bs lerde bile bazı üstatlar tarafından cezalar sineye çekilmedi , davalar açıldı bunlardan biride muh.bürosu forumundan admindi ve sonuçta bu davaların belli bir bölümü kazanıldı. İşin özü devlet baba ceza kesmekte serbest ancak o cezayı ödeyecek adam bulabilirse tahsil eder yoksa sabahtan akşama kadar ceza kessin dursun giden kağıda yazdığı mürekkebe yazık olur memlekette hak var hukuk var ama tabiki hakkını aramasını bilene.

Sn. STONHAND, üst mesajda nick inizi büyük harfli sandığım için üzerine de çok düşünmeden büyük harflerle yazdım, sanırım siz bilinçli yazdığımı düşünüp ronin i büyük harfli yazmışsınız. Problem benim açımdan. Yukarıda da yazdığım gibi cezayı yiyen kişi damga vergisi açısından yememiş ancak sözleşmeye bazlı bir ceza. Hak hukuk un nasıl işlediğini biliriz ülkemizde, hele gündem bu kadar sıcakken. En iyisi suya sabuna bulaşmamak sanırım ama bu seferde etrafımızda insan kalmıyor o nasıl olacak o da ayrı.