fonradar

Smmm Sözleşmelerinde Damga

arkadaşlar sözleşmelerimizde brüt ücreti yazıyoruz yani ben kdv dahil 400 e anlaştıysam oraya 400 mü 340 tl mi yazacağım sözleşmede kdv dahil değildir yazıyor brüt denilince kesintiye uğramamış anlaşılır .Birde ben mesela 400 kdv dahil anlaştığım bir mükellefle imzladığım sözleşmenin damgasını 400 tl yani 400*12=4800*9,48 mi hesaplanacak yoksa 340 tlmi.

408,16 tl brüt * 12 : 4.897,92 tl binde 9,48 i 46,43 tl damga v. başka arzunuz bürocu arkadaşım..

Sözleşmeye yazılan ve üzerinden dv ödenen ücret stopaj dahil kdv hariç rakamdır.

S.M.Makbuzunun en son satırındaki net kısmına 400,00 TL gelecek şekilde hesap yapmalısınız. 408,16 TL üzerinden müşteri sizin için %20 stopaj tutarını da muhtasar beyannamesi ile vergi dairesine ödeyecek. Orada da bir alacağınız olacak yani, büyük ihtimal kdv borcunuza mahsup yaparsınız. :banghead:

Son düzenleme:
sayın farukyaşar bey 400/0.98 brüt hesaplamıyı ordan damgasını hesaplamıyı biliyoruz şükür kaldıki sorum bu değildi ya ben ifade edemedim yada sizin alaycı ifade kullanmak için bir yazı yazmaya ihtiyacınız vardı teşekkür ederim meslektaşım başka arzum(ricam) yok.Sayın merkür2 sormak istediğimi anlamış cevabımı aldım teşekkürler.

sormak istedeğim de brüt 408,16 dan stopaj düşüldükten sonra kalan tutar üzerindenmi smmm sözleşmesi damga hesaplanacak buydu.

2015 yılında yeni büro açtım diyorsan ve büroculuk deneyimim yok diyorsan eğer haklısın birazcık araştır ne olur meslektaşım yaz buraya nasıl olsa cevap gelir böyle olmaz. Asıl konumuz olan herşeyimiz olan sözleşmelerle ilgili bu basit soruyu da soracaksın pes yanii anladınmı meslektaşım soruna dön bi daha bak yaa..