SMMM Yeterlilik 2013/3 Dönem Sınavı İle İligli Hocaların, Odanın Sizin Tahminleriniz Nelerdir?

arkadaşlar merhaba
meslek hukukundan dershaneye giden arkadaşlardan dershane hocalarının verdıklerı tüyoları bızımle paylaşabılırlermı? çünkü benım vergi hukuku ve meslek hukuku kaldı 10 gün kaldı ben sadece meslek hukukuna çalışmayı düşünüyorum.vergi marta kaldı artık.lütfen arkadaşlar bıldıklerınızı forumda paylaşın.lütfen rica ediyorum.teşekkür ederim
saygılarımla

oda veya birliğin organlarından geliyor mutlaka bir soru bence bu dönem birlikten gelecek

merhaba
meslek hukukundan çalışma usul ve esaslarından olsun staj yönetmeliğinden olsun başka hangı konulardan gelebılır?dershane hocalarının paylaştıkları bılgıler varmı acaba?oda ve bırlığın organlarından gelırse 20 puan dığer 30 puanı hangı konulardan gelebılır?ben hazıranda 3 soruyu tam olarak yaptım sanıyordum bana 35 geldı. 50 almam gerek
teşekkür ederim
saygılarımla

oda ve bırlık organları banko soru 20 puan cepte dığer 30 puanı hangı konulardan gelebılır?:)
teşekkür ederim. sağolun.
saygılarımla

Analizden 2013-1 dönem dikey yüzdeler gelmişti. Bu dönem trend gelir gibi. Başka sözel sorulardan ne gelir sizce arkadaşlar.

Denetim geçen sınav gibi olursa vay halimize :( Denetime hazırlanan arkadaşlar ne durumdasınız? Nasıl çalışıyorsunuz?

vergiden uygulama sorusu gelir vergisinden soracaklarını tahmine ediyorum. geçmiş sınavlara baktığımda şöyle bir şeyle karşılaştım. 1 yılda 3 sınav yapılıyor biliyorsunuz geçmiş yıllarda ilk sınavda gelir vergisi, 2. sınavda kurumlar vergisi ve 3. sınavda yine gelir vergisi ile ilgili uygulama sorulduğu birden fazla sınav döneminde karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan kişisel yorumum 2013 te 1. sınavda gelir, 2. sınavda kurumlar ve 3. sınav muhtemelen gelir vergisi uygulaması ile ilgili bir soru olacaktır. Bununla beraber geriye kalan sorularda gelir vergisi maddelerinden bir soru olmayacaktır diye düşünüyorum.

arkadaşlar merhaba
meslek hukuku ıle ılgılı dershane hocalarının tüyoları yokmu son 2 dersım kalmıştı tüyo vermezsenız 2 dersten kalacam:(((

meslek hukukundan bence disiplin yönetmeliğinden ve çalışma usul yönetmeliğinden birer soru, etik yada haksız rekabet bunlardan 1 soru tahmin ediyorum. diğer 1 soru da son konulardan (deha meslek hukuku kitabı syf 117-136 arası) 1 soruda 3568 sayılı kanun staj-sınav diye düşünüyorum.

denetim konusu gerçekten sıkıntılı çalıştım ama her tekrar yaptığımda unutmuş olduğumu görüyorum. aslında konular kolay ama çabuk unutuluyor .umarım geçerim

arkadaşlar meslek hukukundan dershaneye giden arkadaşlarımız hocalardan tüyo alabildiniz mi acaba?
teşekkür ederim
saygılarımla

yani artık denetim okumaktan çalışmaktan çok sıkıldım. gına geldi..geçsem de bir daha bu ders karşıma çıkmasa artık

Sondan 2. hakkım Maliyet Muhasebesi kaldı, tek ders.. 50 alsam bitiyor bu iş.. Ders notu paylaşacak arkadaşlarıma yapabileceğim tek şey dua.. :(

Sondan 2. hakkım Maliyet Muhasebesi kaldı, tek ders.. 50 alsam bitiyor bu iş.. Ders notu paylaşacak arkadaşlarıma yapabileceğim tek şey dua.. :(

Sn serdar bence bu saatten sonra ders notu yerinde soru çözmeniz daha mantıklı bence, çıkmış soruları ve varsa elinizde dehanın 707 soru cevaplarını çözün derim... Benim de sıkıntım Denetim, sizinde bana denetimden öneriniz olursa sevinirim.... :(

Denetimde kendime göre aşağıdaki gibi bir şey geliştirmiştim, sık çıkan sorular ve kısaltılmış açıklamalar birkaç gün elimde dolaştırdım ve geçtim..Başkasına saçma gelebilir :)

Denetimin TAMAMLANMA AŞAMASI
Şarta bağlı borçlve zarar gzden gçrlmsi
Bilnçodan snr ön.olylrn gzdn gçrlmsi
Müş.ilşkl kişi kur.yap işl belirleme ve inc.
Beyan mektup alınması
Analitik test
Yeniden gözdn geçirme
DENETİM YÖNTEMLERİ
KAPSAM YÖNÜNDEN
Ön denetim-örnklm yön-sürekli
ŞEKİL İÇERİK YÖNÜNDEN
Şekli-Doğruluk
İNCELEME YÖNÜNDEN
İleriye-geriye
KAYNAK BİLGİ VE BELGE YÖNÜNDEN
Mukayeseli-ilişkisel-çarpraz
SATŞ MALİYETİ DENTİMİ
A-Devamlı Denllik
Örn seçilir kul mal.çarp top inc
Sıra no izliyormu
Aritmetik doğrulk
Büyük dftr satşlar maliyt inc
Aritmetik sonr Dnm snu bkyler inc
Analitik kontrol dalgalanma vamı
B-aralklı satış yönt
Büy.deft alışlar hsb odışı vamı
Toplam al bakiye kntl
Alış yevm toplm kont büyk def kay
Alış yev kay örnk seç
Satınalma sip sıra atlmışmı dosya
Teslim alma rap.örn seç kay izle
Smm göz geç unv kavram benz yasak
KASA DENETİMİ
Ksa bakiy denetimi-doğ,fiz.inclm-gözl sym
Nakit blnço uyg sınf-doğr-fiz.incl-soruş, göz atma
Kasa muhlrm doğr duzgn-
belge inc-yen hesp-yen izl-karş-sor-inc-göz at
iks etkinlik değer-belge inc-yen.izl-yen hsp-hsp incl-göz at
DENETİM ÇALIŞMA AŞAMASI
İşletme Seçimi
İç kntl yapı inc ve değ
Çlşma planlama
Dentim teknk uyg bilg belg inc
Rapor ve sunum

DENETİM ÇALIŞMA PLANI
Bilgi top-bölümleme-risk belirl
Düzensizlik önemlilik derecesi belir
Amaçlar-prog çatısı olş-zaman süre
Göreve başlatma
DENETİM TEKNİKLERİ
Fizili inc-doğrulma-gözlem-soruturma
Gözd geç-yndn hsplm-ayrıntılı-yar def kayıt
Analitik
İÇ DENETÇİ BAĞIMSIZ DENTÇİ
Görevlendirme-Amaç-Grv Kapsamı
Rpr ver kimse-yetki kynğı-sorumluluk
Bilgi ve görgü-bağımsızlık-çlş zmnı-
Ayrıntı drcsi
NEDEN BAĞIMSIZ DENETÇİ
Çıkar çatışması-muh bilgi kaışıklığı
Toplumun geniş kesimleri-doğru güv bilg
Bilgi kul sayısı artması-zaman ve malyt-yasa zorun
DENETÇİ MUH SİS BİLG EDİNME
Yönetici ve per soru-rapor belg inc-yön yön bak
Geçmiş yıl çalışma kağ.tetkik-faal gözlem
GKDS NELERDİR
GENEL-ÇALIŞMA-RAPRLMA
Gnl
Bağmsız düşünme mantığı
Teknk eğtm ve yetknlk
Mesleğin gerk dikkat
Çalışma
Planlama gztim
İçkntol hak.bilgi
Yeterli güv.kanıt
Çlşma kğtları
Raporlama
Gkmi uygn
Gkmi tutarlılık
Açıklama yetrlilk
Görüş bildirme
KANIT TOPLAMA
Maddi
Varolma-Değerleme-Doğrıluk
Sınıfla-Dönemsl-Açıklama
İÇKS TML İLKELER
İşltmed görv ayrılması
Diğ.hrktlen ytkldrilm olması
Blglme muh kyıt duzen
Valık blge ve kyt korunması
Bğmsız mutabakt yaplma
İÇKS UNSURLARI
Kontrol ortamı
Risk değ.-kont faal-bilg iltşm
MUHASEBE VE DENTM ÇLŞ FARK
Çalışma-yaklşım-yön-zmn-nitelik farklı

Maliyet muhasebesinden 2 dönem smm tablosundan gelmemiş gelebilir, kademeli dağıtım olabilir sorulmamış son dönemler, safha maliyet formülsüz, birleşik ürün, işçilik hesaplaması, işçilikle ilgili yevmiye maddesi olabilir bunlar benim tahminlerim.

Komisyonun son dönemi giderken jest de yapabilir, namım yürüsün diye kasabilirde. Ama ben kötü niyetli olduklarını sanmıyorum gider ayak bir sürü kişiyi bırakmaz diye düşünüyorum. Bu dönem maliyet kolay olacak bence

vergi kurumlardan değil gelir vergisinden olabilir. analizde trend analizden gelebilir o sorulmamış üst üstte aynı şeyleri analizden sormamışlar trend de gelmemiş son dönemler