Smmm Yeterlilik Maliyet Muhasebesi (2014 Sınav-Kaynak Paylaşımı-Çözülemeyen Soru Paylaşımı)

Arkadaşlar öncelikle maliyet muhasebesi için ilk tavsiyem o gelmez bu gelmez diye düşünmeyin. Dershanelerde dahil olmak üzere maalesef zaman sıkıntısı ve ağırlıklı zor anlaşılan bir ders olması nedeniyle basit anlatımlarla geçiyorlar. Bir kaç örnekle konuyu geçiyorlar. İş başa düşüyor. 2014 yılında komisyon değişecek deniliyor ama sanmıyorum maliyet hocası aynı kalacaktır. Geçmiş yıllardan 2013/3.döneme kadar ki süreç format hep aynı gelmiş. Bazı dönemler kolay şablonlar içerisinde soruda tuzak yok. Bazı dönemler ise kaçırdığınız ufak bir detay sınavdan başarısız olmanıza neden oluyor.

Dershaneye gidemeyen arkadaşlar için 2013.dönem sınavına hazırlanırken kendi hazırladığım defteri ilk fırsatta taratıp paylaşacağım. Yalnız ek bir kaynak şart. Maliyet muhasebeniz iyiyse bile sınav ile alakalı soru çözümü bol bir kaynak çözmeniz sınavda ki soruyu anlamanıza destek olacaktır. Dediğim gibi maliyeti bilseniz dahi bir detay kalmanıza neden oluyor. Mevcut süreçte en uygun kaynak Prof. Dr. Yurdakul Çaldağ'ın maliyet yönetim muhasebesi kitabı. Fakat maliyet muhasebesi bilmiyorsanız kitabı çözerken zorlanabilirsiniz. Konu anlatımı yok soru çözümünden ibaret. Maliyetim iyi olmasına rağmen ben bile bazı örneklerde takılıp kalıyorum. Mantığını biliyorsanız çözümlerden yola çıkarak sorudaki detayı yakalıyorsunuz. Yine de takıldığınız yerler olursa ben kitabı bitirdim. Yardımcı olmaya çalışırım.

2014/1.dönem için son sınav gibi olursa yine 3 soru 3 farklı konu olabilir. İşçilik başlı başına soru olarak uzun dönemdir gelmiyor. İlk aşamada beklenen soru işçilik oluyor. Dağıtımlar 2013 yılında 3 sınavda da soruldu. 2014 için çok cazip durmuyor ama yine de 3 soru sorulacaksa bir tanesi dağıtımlardan gelebilir neden olmasın. Ben 2013/3.dönem için tek soru bekliyordum bir soru içinde 3-4 bazen 5 konuya olan hakimiyetiniz ölçülüyor. Malum kasımda gelmedi martta tek soru şeklinde de sorabilirler. Tek soru olmazsa muhtemeldir zorlamak isterlerse Evre Safha sorusu gelebilir ve fifo'ya ya da fire ile sorabilirler. Ve nedendir bilmiyorum son dönemlerde yevmiye kayıtlarına taktılar devamı gelecektir diye düşünüyorum.

Sınavda hesaplamaları tek tek göstermek cidden şart. 10.000 yazıp yanına TL eklemezseniz 20-25 puan kırıyorlarmış. 10.000 TL / 1000 Adet = 10 TL/Adet gibi yazmazsanız gitti puanlarınız diyorlar. Maliyet Sınavında kağıt sıkıntınız olmuyor. Yetmediğinde gözetmen 2.kağıdı istediğinizde getiriyor. Yalnız 2.kağıda geçerken tedbir amaçlı 1.kağıdınızın sonuna 2.cevap kağıdına devam edilmiştir diye belirtin. Sonuçta bir zımbayla tutturuyorlar uçar kaçar bir şey olur. 80 beklersen 20 almayın. İlk sınav heyecanı ile bu detayları atlıyoruz. Hesaplamalarınızı 2-3 satıra sıkıştırmaya çalışmayın hatta 1 satır boşluk bırakmanız kanaat olarak geri döner diyorlar. Bu sistemi diğer dersler içinde her soru cevabınızdan sonra 2-3 satır boşluk bırakıp diğer soruya öyle cevap yazın.

Birde maliyette anlam veremediğim bir nokta daha özellikle dağıtım sorularında virgülden sonra kaç hane alınacağı. Kasım 2013 sınavına analizden çıkıp hesap makinasını benim gibi 4 hanede bıraktıysanız maalesef dershanelerin açıkladığı cevaptan farklı çıkıyor. Benim bulduğum toplam ve birim maliyet virgülden sonra 4 haneye göre. Geçmiş yıllarda bir sınavda virgülden sonra 3 hane dikkate alınız uyarısı yapılmış. Örnek çözdüğüm kitapta her soruda farklı farklı uygulama var kiminde 2 hane kiminde 3 hanede kiminde 4 kiminde 5 . Ve kalırsam sanırım bu yüzden olacak . Hani devirli sayılarda virgülden sonra 2 hanede bırakılır tamam. devir yoksa tamamı alınır üniversitelerde de uygulama budur. Ama buna rağmen 3 ve 4 haneyi ilk defa bu sınavda uygulandığını gördüm.

Hesap makinanızın ayarlarına dikkat edin...

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben başka bir başlık altında sormuştum ; fakat net cevap alamadım. Tanım sorusu gelir mi sizce ? daha önce ki sorulara baktığım kadarıyla işlem ağırlıklı sorular. Göz gezdireyim ama birde ezberim de kalsın diye sık sık tekrar edene kadar , daha çok işlem sorusu çözmek istiyorum açıkçası. Doğru mudur ?

Son 10 yılın sorularını çözdüm tanım sorusu görmedim. 3 sene önce finansal muhasebede tanım sorusu soruyorlarmış Son dönemlerde ondan da vazgeçmişler ama hala finansal muhasebe cevap kağıdında sözel cevap sayfası var. Ama olurda esinlenip ters köşe yapalım derlerse sorarlar tabi sonuçta hazırlayan hocanın kanaati. Ama sanmıyorum sözel soruda geçen sayısı artar. Sonuçta ezberle yap mantığı işlerine gelmez. Hele ki maliyet muhasebesinde!

Bak sözel sorarsa şu tarz olur!!

Maliyet-Hacim Kar Analizinden soru sorarlarsa mesela bulduğun sonuçtan yola çıkarak yorum yapman gerekir.

Çalıştığım kitaptan örnek veriyim; A A.Ş. Motor imal eden bir işletmedir. İşletme motorun tüm parçalarını kendisi üretmektedir. Bir döküm işletmesi motor gövdesini işletmeye 20.000 TL den satmayı teklif etmiştir. A A.Ş. teklifi değerlendirmek amacıyla kendi ürettiği gövdenin maliyetine ilişkin aşağıdaki bilgileri toplamıştır.

Rakamsal maliyet verilerini verir. İstenenler kısmında sorar. Motor gövdesinin dışarıdan alınması halinde işletmenin 8.000.000 Tl ek kar sağlayacak yeni bir mamül üretebileceğini varsayarak yapılan teklifin kabul edilebilir olup olmadığını belirtiniz cevabınıza ilişkin tüm hesaplamaları gösteriniz.

Bu tarz olur sanırım. Bu saatten sonra sanmıyorum maliyet nedir Gider nedir diye sormazlar.

Peki Hukukları ne şekilde çalışmamızı önerirsiniz ? kitapları nokta virgüle kadar ezberlemeli miyiz? Yani maddelerin sayıları bentlerini yazmasak problem olur mu?

Tamamdır , anlattığınız gibiyse çıkan sonuçlara göre mantıklı olanı söze dökmek olur. Teşekkürler , inanın benim için çok faydası oldu.

Hukuk konu dışı ama cevaplıyım. Sözelim çok kötüdür. Tek bir kaynaktan çalıştım yeterli oldu. Arkadaşım dan almıştım dehanın dershaneye giden öğrencilere verdiği özet kitap var fazlasıyla yeterli ama dikkat et piyasada satılan seti değil dershaneye gidenlere verdiği 50 küsür sayfa sanırım sınav için yeterli. Bulamazsan haber ver fotokopi alır gönderirim kargoyla.

Ben Dehanın piyasada satılan kitaplarını aldım. Sağolsunlar o kadar detaylı ve karışık anlatmışlar ki , cümlenin sonuna gelene kadar başını unutuyorum.
Siz sanırım hukukları tümüyle verdiniz. Fotokopileri gönderirseniz çok duacınız olurum.Fakat mevzuatta falan bir değişiklik olmuş mudur ? Yani bende 50 sayfalık fotokopileri ezberlesem geçebilir miyim?

Ben sana Sınavla ilgili sözel kısımları özel mesaj olarak atıyorum konu başlığını maliyet için açtığımdan okurken kimseyi yormayalım.

Ben Dehanın piyasada satılan kitaplarını aldım. Sağolsunlar o kadar detaylı ve karışık anlatmışlar ki , cümlenin sonuna gelene kadar başını unutuyorum.
Siz sanırım hukukları tümüyle verdiniz. Fotokopileri gönderirseniz çok duacınız olurum.Fakat mevzuatta falan bir değişiklik olmuş mudur ? Yani bende 50 sayfalık fotokopileri ezberlesem geçebilir miyim?

yoldaşlar ben aöf kitabından vergiyi çalışıyorum.cok güzel.denetimide öle calıscam.az ve öz.eger deha ya kaldınsa.hiç calısma daha iyi.bir soru 2 sayfa.tabi adamlar diyorki kazanmasın gelsin dershaneye.maliyetle ilgili yorum yapar arkadaşa katılıyorum.lifo ,fifo gelcek ve kayıtları.1.ve 2 dağıtım gelcek.birde sapma gelcek.vergidende cıkcak soruyu biliyorum ben.

yoldaşlar ben aöf kitabından vergiyi çalışıyorum.cok güzel.denetimide öle calıscam.az ve öz.eger deha ya kaldınsa.hiç calısma daha iyi.bir soru 2 sayfa.tabi adamlar diyorki kazanmasın gelsin dershaneye.maliyetle ilgili yorum yapar arkadaşa katılıyorum.lifo ,fifo gelcek ve kayıtları.1.ve 2 dağıtım gelcek.birde sapma gelcek.vergidende cıkcak soruyu biliyorum ben.

Biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.Vergi hep şaşırtmaya devam ediyor çünkü koca kitap hangi birine çalışıcaz.Ayrıca turmoba attığımız bilgi mailine cevap olarak kgk tebliğlerindende sorumlu olduğumuzu öğrendik.

Al sana bir de kgk. İşin kötü yanı diğer dersleri nasıl çalışacağımı düşünürken , kgk'de ne çalışacağımı bile bilmiyorum :S

o kitapçıktan çıkacak diye bir şey yok. hocalara bağlı şartlandırma bir kaynak için kendini bence kimse nerdne soru gelecek ne gelecek bilmiyor tesadüf o dönem o kitaptan çıkmış olabilir

Hafta sonu taratıp gönderiyim renkli çıktı alırsanız daha faydalı olur. Kendimce çıkmış sorular vs gelme ihtimali olan yerleri renkli kalemle not almıştım. [email protected] adresine mail atarsan yönlendiriyim