SMMM Yeterlilik Sınavı'nı Kazanınca Belge Almak Zorunlu mu

Herkese iyi çalışmalar.

Sizlerden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.

İlk yeterlilik sınavında yedi dersten beş adedini geçmiştim. şimdi iki dersin sınavına girdim. O da en geç bir ay içinde açıklanması gerekiyor. Büyük bir ihtimal geçeceğim. Tabi belli de olmaz. Ama geçersem Mali Müşavirlik ruhsatını hemen almam zorunlu mu? 2007 yılında alsam acaba sorun çıkar mı? Aslında bu benim kazanılmış bir hakkım. Kimse onu iptal edemez. Ama bizim meslek biraz karışık. Odalar para kazanmak için tam net cevap vermiyor.

Bilgisi olan arkadaşlar var ise, paylaşırlarsa sevinirim.

Kolay gelsin.

zorunlu değil. ama ruhsatının alman için ödenmesi gereken miktar giderek artacaktır. taksit yapabiliyorlar.

Sayın Melike hanım taksit yapılıyordan kastınız bağlı olduğunuz odamıdır? yoksa Türmob mudur?
Türmob ise pazarlık mı yapmak gerekiyor yoksa örnek 4, 5, 6 taksit gibi birşey mi var?
Cevap verirseniz sevinirim.
Saygılarımla

sayın canbolat.cevabı ben vereyim isterseniz.ben 6 şunatta smmm ruhsat bedelini ödemek üzere odaya gittim.benden alınan ücretler şu:

ruhsat bedeli : 1150.-ytl
odaya giriş aidatı : 250.-ytl
maktu aidat:165 ytl.

şimdi- maktu aidatı tek seferde aldılar.odaya giriş aidatını 2 takside böldüler.ruhsat bedelini de 4 takside böldüler.Ama takside bağlama koşulu kredi kartınızın olması.mesela ruhsat bedelini bınus card olduğu için 4 taksitte aldılar.maksimum için 3 taksit yapabildiklerini söylediler....kredi kartınız yoksa hepsini tek seferde ödemek zorundasınız.

Sayın Karmati cevabınız için teşekkürler.
Örnek teşkil etmesi amacıyla hangi ilin odası olduğunu yazarsanız çok sevinirim.
Saygılarımla.

sayın canbolat,
yazını göremediğim için cevap ta veremedim. sayın karmatinin de söylediği gibi ruhsat bedeli kredi kartınızla 4 eşit taksitte ödenebiliyor. ben Ankara'dayım. koşullar Ankara için geçerli.

Denetmen yanlış cevap veriyorsun büro açmak için de faaliyet belgesini Vergi Dairesi istiyor.Borçluysan alamazsın.

Yani çalışabilmem için faaliyet belgesi şart.Birçok işte gerekli

Ek olarak söyleyeyim internetten e-beyan gönderebilmen için de faaliyet belgesi olmadan şifre alamıyorsun

Ynt: SMMM Yeterlilik Sınavı'nı Kazanınca Belge Almak Zorunlu mu

sema sinangil ' Alıntı:
Denetmen yanlış cevap veriyorsun büro açmak için de faaliyet belgesini Vergi Dairesi istiyor.Borçluysan alamazsın.

Yani çalışabilmem için faaliyet belgesi şart.Birçok işte gerekli

denetmen ' Alıntı:
SMMM Yeterlilik Sınavı'nı Kazanınca Belge Almak Zorunlu mu?
Cvp : Değil.

Neresinde yanlışlık?
Soru çok basit.. Daha dikkatli ve dağıtmadan cevap veriniz.

sema sinangil ' Alıntı:
Ek olarak söyleyeyim internetten e-beyan gönderebilmen için de faaliyet belgesi olmadan şifre alamıyorsun

Belliki arkadaşımız şu an için mesleğini bağımlı yada bağımsız olarak icra etme niyetinde değil bu nedenle ruhsatını almasında kişisel zorunluluğu olmadığına göre yasal bir zorunlulukta yoktur.

istanbul smmm odasısından bana gelen kağıtta aramıza hoşgeldiniz meslek yasamız gereği bir ay içinde belgenizi almanız gerekmektedir diyor. ben yasada öyle bir madde görmedim. daha sınav sonucum elimede ulaşmadı. hangi tarihten itiberen 1 ayı kastediyor anlayamadım. bilen birisi varsa yardımcı olsun lütfen ??? ???

sana 30 gün demişler :) bana gelen yazıda 15 gün içinde odaya başvurunuzu yaparak kaydolmanız gerekmektedir diyor. Ancak eğer bu mesleği şuan itibariyle icra etmeyecek olanlar varsa belgeyi almak gibi bir zorunluluğunuz yok. Değişen sadece aldığınız tarihte ödeyeceğiniz ruhsat bedeli ve aidat olacaktır.

herkese Selam ,
Bende son hakkım olan kasım/2006 sınavında SMMM liği kazandım. İst.SMMM Odasından yazı geldi. 1 ay içinde müracaat etmeniz gerekiyor diyor. Hemde meslek yasamız gereği diye belirtiyor. Ayrıca Oda kayıt ücreti 275 YTL ve Mahtu aidat 180 YTL para istiyor.
Kanunda sınavı kazanınca 30 gün içinde müracaat edilmesi husunda bir madde bulamadım. Telefonla Türmoba sordum daha sonrada alabilirsiniz kazanılmış hak olduğunu söylediler. Sadece fark müracaat tarihindeki rakamlar üzerinden ödem yapılyor.
İlginç bir konuda türmobun gönderdiği sonuç belgesindeki istediği ücretler, aynen aşağıdaki gibi ;
Ruhsat için : 670 YTL
Türmob Kampüs İnşaat Fonu : 110 YTL
Eğitim Fonu : 110 YTL
Doğal Afetler Fonu : 110 YTL
Kimlik : 60 YTL
Sirküler Rapor Abonelik Bedeli 180 YTL
Toplam : 1.240 YTL

Şimdi biz burada belirtilen ödemelerin hepsini ödememiz gerekirmi.? Sirküler Rapor Aboneliği yaptırmak zorundamıyız.? İnşaat Fonu, Doğal Afetler Fonu nedir bizimle ne alakası var inanın anlayamadım. Kimlik için 60 YTL alınması revamı ? Kaz yolmanın bir başka yoluda bu olsa gerek. Bilen birileri varsa anlatsın da bizde anlayak.

Malesef yurdumda durum bundan ibarettir. Ankara odasında da durum biraz daha abartılmış 473 + 130 YTL isteniyor ayrıca serbest çalışmak istiyorsanız + 120 YTL daha yatıracaksınız. Oda ve sendikalar nasıl gelir elde edeceklerini iyi biliyorlar

Para meselesini anlıyorum.Normal karşılıyorum.Nasılolsa verecez yaa ne kadar isterlerseler istesinler de.Anlamadığım bişey var. 8 adet resim istiyorlar.Çok merak ediyorum ya... 8 tane resmi ne yapıcaksınız allah aşkına.? Bir değil 5 değil 8 yaaa ...anlamıyorum ben.

Arkdaşlar bende Bilge Eğitime kayıt yaptırdım.
Ama Kitap vermiyorlar mı yani. Bana bu konuda bir şey söylemediler.
Kaynak olarak nasıl bir yol izliyorlar acaba.