SMMM Yeterlilik Sınavları gelecekte Bilgisayardan ve Çoktan Seçmeli olacak

the accountant

Katkı Sunan Üye
Bu sadece bir öngörü ama tahminlerime göre çok da uzak olmayan bir gelecekte bu gerçekleşecek. son dönemlerde yaşanan olaylardan sonra bunu öngörmek pek zor değil. sınav aynen şu anki toefl sınavı nasıl uygulanıyorsa aynen o şekilde yapılacak. fakat sınavları geçmek şimdikinden daha kolay olmayacak. 7 ders değil, daha fazla ders olacak. örneğin yine tahminlerime göre sermaye piyasası, ingilizce, genel kültür bölümleri de olacak. şimdiki gibi her dersten 2-3 soru gelmeyecek, en azında 30-40 soru gelecek ve 3 yanlış bir doğruyu götürecek (özellikle sözel dersler için). Sayısal dersler için ise cevap işaretlenecek ama soruyu üzerinde çözdüğünüz müsvette kağıdınızı da oradaki scan makinası ile tarayıp sınav çıkışı görevli kişi mail atacak ilgili yere. Kopya çekilmeye karşı da önlemler ona göre arttırılacak; aynı sorular 4-5 ayrı grupta sorulabilir, bilgisayarlar arası bölmeler olabilir. bu sayede hem sınav çıkışı resmi olmayan sınav sonucunuzu öğreneceksiniz (sözeller için resmi sonuç olacak ama sayısallar için kağıtlarını okununca resmi sonuçları alacaksınız). Bu bilgisayarlı sınav sistemi sayesinde sınavlar daha sık yapılır, örneğin 5000-6000 kişi aynı hafta sonu girmez de, 5-6 haftasonuna bölünebilir. Bir kaç merkez kurulur ve yoğunluk böyle alınabilir. Yani herkes aynı binaya gitmez. Adayların nispeten yoğun olduğu illerde, örneğin İstanbul anadolu yakasında 3, avrupa yakasında 3 olmak üzere 6 ayrı merkez olur, her merkezde 100-150 kişi aynı anda sınava girerse yeter. tabiri caizse daha hakkaniyetli ve kaliteli bir sınav olacak. sınavlardan kalanlar bile sınava saygı duyacak. daha önce smmm olanlar da belli aralıklarla (5 yılda bir örneğin) daha kısaltılmış yeterlilik sınavlarına girecekler (özellikle güncel sorular sorulur onlara) ve bir kaç sefer başarılı olamazlarsa belgeleri ellerinden alınır. işte bu tip uygulamalar gelirse şimdikinden çok daha değerli ve saygın bir mesleğimiz olur inancındayım.

Ynt: SMMM Yeterlilik Sınavları gelecekte Bilgisayardan ve Çoktan Seçmeli olacak

hiç güleceğim yoktu :)

çok esprili birisin

GARİPKUL ' Alıntı:
hiç güleceğim yoktu :)

çok esprili birisin

kopeknik'e, galileo'ya da gülmüşlerdi. ben de zamanı gelince gülerim elbet ;)

şunu eklemeyi unutmuşum, bu bilgisayarlı sınav ücretleri de $100-$150 arası olacak. ne zaman bu sisteme geçilecek derseniz; ne zaman ki mevcut sistem iyice dibe vuracak, isyan edenlerin sesi daha da yükselecek ve sayıca artacak, sınava başvuran sayısı bu sebeplerden artık azalacak ve gelirler ile saygınlık (her ikisi de ama) arttırılmak istenecek, işte o zaman hayata geçecek.

çokta uzak olmadığına inanıyorum. baksanıza mart A-B-C sınavları bu şekilde yapılcak. bizimkilerde uzakta olmasa gerek

Arkadaşım öncelikle düşüncelerin için teşekkürler,ancak sende bile çelişki var.Diyorsun ki hangisi doğruysa onu işaretleyecek ve sayısallarda scan edecek.Sorarım şimdi sana bu ne alaka ? ÖSS de senin verdiğin cevaplara mı bakıyorlar,yada böyle bir uygulama nerde var.Sen bu düşüncenle zamanı yine uzatmış oluyorsun.30 günde testleri okusalar 30 günde de scan lerimi okuyacaklar.SMMM olanlar bir daha bir daha sınava girecek demişsin.''Hangi çılgın yiğit ben işimi,büromu açmışken ruhsatımı elimden alacak şaşarım'' veto edildi görüşlerin,tekrar düşün ;) sen daha SM leri SMMM yapamıyorsun,SMMM lerden ne istiyosun......

çelişki falan yok. bu sistemle bir kere sözel derslerin hocalar tarafından okunma durumu ortadan kalkıyor. yani 7 ders otomatikman 3'e iniyor (okunacak sınav sayısı).

sadece sayısallar okunacak demiştim ama bana kalırsa bu sisteme geçilirse finansal muhasebe, maliyet muh ve fin tab analizi bile çok rahat online yapılabilir. Soru ekranda belirir, aşağısındaki body kısmında ise bir spreadsheet tablosu açılır (bildiğimiz excel formatı) ve t kayıtlarını bir güzel yazarsın, save edip, hop aynı online database üzerinde yollanır. aynı şekilde maliyet ve fin tab analizi sınavları bile böyle gönderilir. böylece kağıt, kalemden kurtulunur, hocalara da bu database'e giriş için şifre verilir, adam da istediği yerden sınavları temiz temiz okur. binlerce kağıdı taşıma derdi de olmaz. cillop gibi sistem işte. bu sistem kesinlikle gelicek. teknolojinin karşısında hiç bir kurum duramaz. illa ki gelecek bu bilgisayarlı sistem. :)

gülüyorum :) hala gülmeye devam ediyorum:)

Bu saçmalığı kim öne sürdüyse hikayeeeeeeeee
Öyle bir saçmalık olamaz..... Ymm Sınavınıda ozaman yapsınlar....
15 yıldır bu sistem böyle değişmez kesinlikle... DEĞİŞEMEZ
ÇÜNKÜ bilgi ölçülemez.... Söylenenler ceviz kabuğunu doldurmuyor...
Bu sistemde çalışan çok rahat kazanır.... Ben deniz 7/7 yaptım tek seferde....
İNAN-ÇALIŞ-KAZAN.

[

Biraz daha saygılı olursan daha yararlı olursun.Katılıyorum yada katılmıyorum demen yeterli sanırım.Herkes düşüncesinde özgür.Fikirlerini yazmış,ve çoğumuz zaten katılmıyoruz ama bu şekilde yorum yapmıyoruz.Biraz daha saygı lütfen !!!!!

tufanari ' Alıntı:
Bu sistemde çalışan çok rahat kazanır.... Ben deniz 7/7 yaptım tek seferde....
İNAN-ÇALIŞ-KAZAN.

mevcut sistemde çalışan kazanamaz dedim mi ben?

diyorum ki, bilgisayarlı sistem kesinlikle GELECEK o kadar.

bu sistem 15 yıldır böyle devam ediyor demişsin. 600 yıllık Osmanlı bile yıkıldı, 15 senelik sınavı mı değiştiremeyecekler.

Son 5 yıl içinde piyasadaki bir çok paperbased sınav computer-based sistemine geçiş yaptı. SMMM yeterlilik de geçecek.

Yaklaşık Türkiyede sadece smmm 75.000 kişidir. Bu sayısı zaten oldukça çok fazla. Bizim meslek mensuplarımızın avrupadaki gibi saygın olmayışımız burdan kaynaklanıyor. Neden 75000 kişi. Adam Matematik, Tiyatro, Jeoloji lisans mezunu; işletme yüksek lisansı yapıp smmm sınavlarına girme hakkına sahip oluyor. Bu şekilde kişi sayısı 75000 değil 175000 olur. Ve de ücretler taban yapar, tavan yapması gerekliki saygınlığın olsun.....
Ben de bu yetki olsa Bunların haricinde Ticaret lisesi mezunu olma ve sonrasın üniverste isterim. Neden ozaman var ticaret liseleri.... Anlayacağın sınav test olmaz Çünkü başvuru sayısı YENİ ÇIKACAK kanun ile 2010 da azalacak. Sınav sayısı 11 e çıkacak ve İngilizce şart olacak. Doğal olarak sınava giren azalacak sınavda yazılı olmaya devam olacak...
BUDA SİZE UYARIM OLSUN Kİ İYİ ÇALIIŞIN Kİ VERİN HEMEN

tufanari ' Alıntı:
Anlayacağın sınav test olmaz Çünkü başvuru sayısı YENİ ÇIKACAK kanun ile 2010 da azalacak. Sınav sayısı 11 e çıkacak ve İngilizce şart olacak. Doğal olarak sınava giren azalacak sınavda yazılı olmaya devam olacak...
BUDA SİZE UYARIM OLSUN Kİ İYİ ÇALIIŞIN Kİ VERİN HEMEN

Bu bilgiyi nereden aldınız bu çıkacak kanun başka ne diyor acaba?

bu bilgiyi uzaydan almış arkadaş herlade ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D