Sorumlu amir istifa dilekçemi yırttığını söylüyor

s.a.
benim eşim özel hastanede hemşire olarak çalışıyor.(7senedir aynı hastanede).14 şubatta istifa dilekçemizi verdik.fakat başhemşire dilekçeyi yırttığını söylüyor. kararlı olduğumuzu görünce 2 hafta sonra yeniden istifa dilekçesi yazmamızı istiyor.eşim dilekçeyi "özel sebeplerde dolayı ayrılmak istiyorum" şeklinde yazıyor ve bu dilekçeyi başhemşire kabul ediyor. şu anda ihbar süresini (8 hafta) kullanıyoruz.fakat ben bu dilekçe yırtma olayının üstüne gitmek ve bu etik olmayan davranıştan dolayı tazminat almak istiyorum.(dilekçe yırtılması hususunda şahitler var). acaba böyle bir faaliyete girsem iş kanununa göre tazminat iddia edebilir miyim.

ikinci bir sorum ise tarafımıza bir ihbarname imzalatılmak istenmesi. biz bu süreçte ihbarname imzalamak zorundamıyız.bunun bir süresi varmıdır acaba.(bilmediğim bir evraktan dolayı hak kaybına uğramak istemiyorum).yada imzalarken dikkat etmem gereken bir ibare veya başka bir husus varmı?

ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyorum. kolay gelsin.

Ynt: sorumlu amir istifa dilekçemi yırttığını söylüyor

umutkarakus ' Alıntı:
acaba böyle bir faaliyete girsem iş kanununa göre tazminat iddia edebilir miyim.
ikinci bir sorum ise tarafımıza bir ihbarname imzalatılmak istenmesi. biz bu süreçte ihbarname imzalamak zorundamıyız.bunun bir süresi varmıdır acaba.(bilmediğim bir evraktan dolayı hak kaybına uğramak istemiyorum).yada imzalarken dikkat etmem gereken bir ibare veya başka bir husus varmı?
ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyorum. kolay gelsin.
1- ilk İstifa dilekçesini verdiğinizde, bu dilekçeyi iki nüsha hazırlmalıydınız. Ayrıca istifa dilekçesini sorumlu amir yerine İşverene, işveren vekiline veya insan kaynakları müdürlüğüne vermeli ve ikinci nüsha ya yazının aslını teslim aldım şeklinde şerh düşürerek dilekçeyi teslim etmeliydiniz. İş Kanununa göre diğer hukuk kuralları saklı kalmak kaydıyla etik olmayan davranışdan dolayı herhangi bir tazminat alamazsınız. Diğer tarafdan bu dilekçeyi verdiğiniz kişi işveren vekili sıfatı taşıyorsa ve şahitler istifa dilekçesinin iki hafta önce verildiğine ve işveren vekili tarafından yırtıldığına şahitlik ediyorsa ihbar süreniz dilekçenin yırtıldığı tarihden itibaren başlaması mümkün görünüyor.

2- Bu hususta açıklama yapabilmemiz için İhbarnamenin içeriğini yazmanız gerekmektedir. Diğer tarafdan istifa eden işçi ihbar süresinin sonunda işyerinden ayrılabilir. Bunun için herhangi bir ihbarname imzalamasına gereke bulunmamaktadır.

Ynt: sorumlu amir istifa dilekçemi yırttığını söylüyor

Sanırım imzalatılmak istenen İHBARNAME değil İBRANAME
Eğer böyle ise,
iş ilişkiniz devam ettiği sürece ibra belgesini imzalamak zorunda değilsiniz.
İş ilişkisinin sona erdiği tarih itibariyle , hesap görülüp, gereken ( ödemeler) yapıldıktan sonra , istenen ibra belgesini imzalamanız , imzalarken de her ihtimale karşı '' fazlaya dair haklarımı saklı tutuyorum'' şeklinde bir not düşerek imzalamanızı öneririm.

Ynt: Sorumlu amir istifa dilekçemi yırttığını söylüyor

teşekkür ediyorum.
arkadaşlar hepinize kolay gelsin.