Sosyal Güvenlik Kurumu, Temmuzda Hafta Sonu da Çalışacak

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,389
Konum
İSTANBUL
Sosyal Güvenlik Kurumu, temmuzda hafta sonu da çalışacak


Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri, yeniden yapılandırılan borçların ödenebilmesinde yığılmaları önlemek için 28 Temmuz'a kadar hafta sonları da mesai yapacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) dün yapılan açıklamada, birikmiş borçların ödenmesine yönelik son derece önemli avantajlar getiren düzenlemeden sigortalıların ve işverenlerin en iyi biçimde yararlanabilmeleri için 28 Temmuz'a kadar Büyükşehir kapsamındaki İl Müdürlüklerinin cumartesi-pazar, diğer İl Müdürlüklerinin ise cumartesi günleri mesai yapacağı bildirildi.


Açıklamada, prim ve diğer borçların ödenmesi konusunda cazip koşullar içeren, borçların taksit ya da peşin olarak ödenmesi ile 5458 sayılı Kanun uyarınca daha önce bozulan yapılandırma anlaşmalarının yeniden işlerlik kazanmasına ilişkin 5763 sayılı İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile getirilen hükümlerin, Resmi Gazetede yayımlanarak 26 Mayıs'ta yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. Yeni düzenlemeyle borç aslının gecikme cezası ve zammının yüzde 15'i ile birlikte başvuru tarihini izleyen 1 ay içinde ödenmesi durumunda; gecikme cezası ve gecikme zammı toplamının yüzde 85'inin silineceği belirtildi. Borçluların isterlerse borç aslını teminat ve vade farkı alınmaksızın 12 ve 24 aya kadar taksitte ödeyebilecekleri vurgulandı.


..................
 
Üst