fonradar

Sözleşme

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
merhaba
bir işyerini kiraya verdik ve euro üzerinden sözleşme yaptık, biz sadece kiraya verdiğimiz firmaya kira faturası kesiyoruz, mükellefimiz anonim şirket olarak faaliyetini sürdürmekte, faturamızı her ayın 1indeki euro alış kurundan kesiyoruz ama mükellefimiz karşı firma ile görüşüp türk lirası olarak sabit bir kira tutarı belirleyip onun üzerinden fatura keselim diyor? bu mümkün mü ? yani sözleşme euro olarak devam ettiği halde, kuru baz almayıp türk lirası olarak kesebilir miyiz ?bu arada otel işletmeciliği yapıyoruz ve euro olarak sözleşme mümkün diye biliyorum ? görüşlerinizi paylaşabilir misiniz ?

Sabit bir kira belirleyip, tl üzerinden kesmek istemesi, sözleşmeyi de tl üzerinden yapalım demek gibi bir şey.

Sabit bir kira belirleyip, tl üzerinden kesmek istemesi, sözleşmeyi de tl üzerinden yapalım demek gibi bir şey.

Evet bir bakıma öyle ama başka bir muhasebeci euro üzerinden artık kesemezsin dedi, benim kafama o takıldı açıkcası? Otelcilere euro üzerinden sözleşmenin yolu açıldı, bunu faturaya dökmek suç mu ?

Döviz sözleşmesi yapıp yapamayacağına değinmedim, çünkü, daha sonradan bir sürü muafiyet tanıdılar birilerine veya bazı sektörlere. O konudan emin değilim. Ama ben otelcilere kesilebilir diye bir şey hatırlamıyorum. En son yabancı ortaklı şirketlere muafiyet tanıdılar, sektör olarak da faktoringlere vs. muafiyet tanıdılar. Otelcilere böyle bir muafiyet var mı bilmiyorum açıkçası.

Ama eğer döviz sözleşmesi yapabiliyorsan pek tabiki döviz faturasını da kesebilirsin. Ayrıca TL sözleşmen olsa bile bunu döviz faturasına dökebilirsin diye düşünüyorum. Yasaklanan döviz sözleşmeleri oldu, döviz faturaları değil!

Döviz sözleşmesi yapıp yapamayacağına değinmedim, çünkü, daha sonradan bir sürü muafiyet tanıdılar birilerine veya bazı sektörlere. O konudan emin değilim. Ama ben otelcilere kesilebilir diye bir şey hatırlamıyorum. En son yabancı ortaklı şirketlere muafiyet tanıdılar, sektör olarak da faktoringlere vs. muafiyet tanıdılar. Otelcilere böyle bir muafiyet var mı bilmiyorum açıkçası.

Ama eğer döviz sözleşmesi yapabiliyorsan pek tabiki döviz faturasını da kesebilirsin. Ayrıca TL sözleşmen olsa bile bunu döviz faturasına dökebilirsin diye düşünüyorum. Yasaklanan döviz sözleşmeleri oldu, döviz faturaları değil!

DİĞER DÖVİZ YA DA DÖVİZE ENDEKSLİ OLARAK DÜZENLENECEK SÖZLEŞMELER

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan ve Türkiye’de yerleşik kişilerin alıcı veya kiracı olarak taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmeleri,
Dışarıda yerleşik kişilerin Türkiye’de bulunan; şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, doğrudan veya dolaylı olarak yüzde elli ve üzerinde pay sahipliklerinin veya ortak kontrol ve/veya kontrolüne sahip bulunduğu şirketler ile serbest bölgedeki faaliyetleri kapsamında serbest bölgelerdeki şirketlerin alıcı veya kiracı olarak taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmeleri,
Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralanmasıyla ilgili gayrimenkul kiralama sözleşmeleri,
Gümrüksüz satış mağazalarının kiralanmasına ilişkin gayrimenkul kiralama sözleşmeleri,
Yurt dışında ifa edileceklerin yanında gemi adamları iş sözleşmeleri,
Döviz cinsinden maliyet içeren eser sözleşmeleri,
İş makineleri kiralama sözleşmeleri.

Kültür bakanlığı belgesi olan konaklama olarak geçiyor, dediğiniz fatura kesmek başka bir konu tabiki ama başka bir muhasebecinin dövize göre fatura kesinlikle kesemezsin demesi beni şaşırttı! Eğer sözleşmeyi dövizli yapabiliyorsan o günün kurunu alıp türk lirası olarak kesebilirim herhalde .