fonradar

Sözleşmelerde okudum anladım ibaresi.

kenanacur

Katkı Sunan Üye
iş sözleşmelerinde işçinin sözleşme altına okudum anladım yazılması zorunlumudur veya adını soyadını yazması geçersizmidir. Bu konuda yargıtay kararı falan varmıdır. Bir tartışma yaşandı tamamen geçersiz olur okudum anladım yazıldığı durumlarda dendi. bende ısrarla katılmadım ama öylemidir.

Ynt: Sözleşmelerde okudum anladım ibaresi.

Bildiğim kadarıyla zorunlu değil.
Ad soyad yazması geçersiz olduğunu duymadım.
Bildiğim kadarıyla yargıtay kararı yok.

Bunu yapmaya iten yol oluyor.

İmzaladım ama o zamanki şartlarda işe başlayabilmem için işveren imzalamamı istedi. İmzaladım ama okumadım ne olduğunu bilmiyorum. Bana imzala dediler bende imzaladım ne olduğunu bilmiyorum. Okudum AMA ...

İş kanunu eşitlik ilkesi gereği işveren karşısında savunmasız olan işçiyi işveren ile eşit duruma getirir. Sosyal devlet ilkesi gereği işçiyi korur.

İş mahkemesinde işverenin haklılığını ıspatlaması işçiye göre daha zordur. Bu nedenle sözleşme işyeri içinde alınan kararlar tutanaklar ibraz ettiğim belgelerde okudum anladım ad soyad imza yoluna başvururum.

Okudum anladım, ibaresi yazılan her hangi bir ibraname veya başka belge geçersiz olmaz. Aksina ispat şartı olarak daha güçlü hale gelir.
Ayrıca isim soy isim yazılması da imzaya itirazları önlemek için kuvvetlendirici bir yöntemdir.

Sn. Nguroy;

İş mezuatında yok ama bi yerlerde evrakların altına ad soyad imza yazılmasının kabul anlamına geldiği bi kanunun bi yerinde yazıyordur sanırım. Okudum anladım olayı tamam ama. Bu ad soyad yazıp imza atmanın geçersiz olacağı anlamına gelmiyor inancındayım. Ad soyad İmza olayını nerde yazmışlardır nerden bulabilirim sizce ?

Bende geçersiz kılmaz zaten daha sağlam olur diyorum. Her halde anlatamadım.

Hayır anlattınız. Ben şöyle daha açık izah edeyim. Çalışanlara ad soyad imza yaparak sözleşmelerini imzalatıyordum. İşverenimiz gördü ve sözleşmelrede okudum anladım yazmazsa geçersiz olur dedi. İtiraz ettim ama anlamadı. Oyüzden kanunun bi yerlerinden bişiler mail atmam lazım bu konuda yardım lazım ...

Dedim ya böyle bir mevzuat bulamazsınız. Bunlar uygulamada şekil ve ispat şartıdır.
Mahkeme kararlarına bakmak lazım. İnkar ederse ispat kolay olur diye.

Kanunun bi yerlerinde bişey yazmıyorsa, gerekli -olmazsa olmaz şart demek değilmidir zaten?
İş sözleşmesinde şekil olarak özellikler iş kanununda beliritlmiş, orada da okudum anladım yazacak illa demiyor.