Sözleşmeye Konu Malın Fiyat Değişiminin Korunması hk.

Atıl bir yeri yerim vardı. Kiraya vermek istedim ve sözleşmemi yaptım. Kiraya verilen yer fueloil denen ve kullanım alanı az olan bir yakıt tipi ile ısınmaktadır. Sözleşme tarihinde 2 tonluk depo tam dolu şekilde teslim edildi ve birim fiyatı 3 lira civarındaydı şu an 9 lira civarında. Fuel oil sistemi sökülüp doğal gaza geçiş yapıldı ve depo bize teslim edildi fakat deponun yarısı boştu. Söz konusu fark için yansıtma faturası düzenlenebilir mi? Düzenlenebilirse faturayı düzenlerken sözleşme tarihindeki fiyatı baz alırsam arada benim de ciddi bir kaybım ortaya çıkıyor. Acaba mevzuatsal veya kanuni olarak güncel fiyat mı yoksa sözleşme tarihindeki fiyat mı geçerli olmalıdır?

Sözleşmede 2 ton fueloil'le ilgili bir madde var mı? En azından teslim edildiği ile ilgili. Yakıtla ilgili özel madde yoksa, ben yakıt dahil kiraladım, yakıt kira bedelinin içinde denilebilir. Veya teslim alınan deponun kira sözleşmesi bitiminde aynı şekilde teslim edileceğine dair bir madde var mı? Bunlar varsa eksik yakıtınızı, yakıt olarak veya güncel fiyattan ödemelerini isteyebilirsiniz. Yine de orta bir yol bulmakta fayda var. Dava konusu olursa çok uğraşırsınız.

Sözleşmede 2 ton fueloil'le ilgili bir madde var mı? En azından teslim edildiği ile ilgili. Yakıtla ilgili özel madde yoksa, ben yakıt dahil kiraladım, yakıt kira bedelinin içinde denilebilir. Veya teslim alınan deponun kira sözleşmesi bitiminde aynı şekilde teslim edileceğine dair bir madde var mı? Bunlar varsa eksik yakıtınızı, yakıt olarak veya güncel fiyattan ödemelerini isteyebilirsiniz. Yine de orta bir yol bulmakta fayda var. Dava konusu olursa çok uğraşırsınız.
direkt olarak depo ile ilgili hüküm yok fakat aynı şekilde teslim edilir hükmü var. güncel fiyattan ödeme talep ederken fatura düzenlediğmde faturanın konusu ne olmalı peki sizce