Sözlü İstifa Veren Personelin İhbarı

tanufuk

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
1 hafta önce sözlü istifasını veren personelin, bugün itibariyle 7 ay 14 gün olan kıdemine istinaden, personel çıkışını verip gitmek istememektedir. 4 haftalık ihbar süresini kullanmak istemekte olup işveren de ihbar süresini kullanmadan gitmesini istemektedir.
uygulanması gerekli prosedür hakkında bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.
iyi çalışmalar

Öncelikle sözlü istifa YOK hükmündedir. Yani daha istifa etmemiş demektir.
İşçi yazılı istifa verirse ihbar süresi içersinde çalışmak zorundadaır.
İşveren "istemiyorum çalışmasın " derse ihbar süresi kadar tazminatı ödeyip hemen gönderebilir.

Nizam bey merhaba,
istifasını veren personelin ihbar süresinde çalışmasını istemeyip ihbarını esas olan çalışanın ödeyeceği durumdan dolayı, işverenin ödemesi yasal bir sakınca doğurmaz mı?

İstifa eden kişiyi işveren iş yerine zararı olacağını düşünerek çalıştırmak istemeyebilir, bu nedenden dolayı ihbar tazminatını vermek zorunda değildir,İstifa eden işçidir.
Diğer yandan yazılı olarak alınmadan yapılan her çıkış, işçiye tazminat ödemekle yükümlü olur işveren. İşçiden ayrılma dilekçesi alınmalıdır.

Nizam bey merhaba,
istifasını veren personelin ihbar süresinde çalışmasını istemeyip ihbarını esas olan çalışanın ödeyeceği durumdan dolayı, işverenin ödemesi yasal bir sakınca doğurmaz mı?[/QUOTA

Aynı şey tersini düşün işçi istifa etti, işveren ihbar süresince çalış dedi, işçi yok ben gidicam derse ne olur?. Çalışan ihbar süresini işverene öder.
Bu durumda tam tersi işte. İhbar öneli çift taraflı bir süreçtir. Her iki taraf için de geçerlidir.
İşçinin ihbar süresinde çalışmasının amacı işverenin yerine adam bulabilmesi için süre kazanmasıdır.

Nizam bey merhaba,
istifasını veren personelin ihbar süresinde çalışmasını istemeyip ihbarını esas olan çalışanın ödeyeceği durumdan dolayı, işverenin ödemesi yasal bir sakınca doğurmaz mı?[/QUOTA

Aynı şey tersini düşün işçi istifa etti, işveren ihbar süresince çalış dedi, işçi yok ben gidicam derse ne olur?. Çalışan ihbar süresini işverene öder.
Bu durumda tam tersi işte. İhbar öneli çift taraflı bir süreçtir. Her iki taraf için de geçerlidir.
İşçinin ihbar süresinde çalışmasının amacı işverenin yerine adam bulabilmesi için süre kazanmasıdır.

İşveren çalıştırmak istemezse bu durumda yine de ihbar ödeyecek mi?
Adam da çalışmak istemezse?

İşveren çalıştırmak istemezse bu durumda yine de ihbar ödeyecek mi?
Adam da çalışmak istemezse?

Şöyle; İşveren çalıştırmak istemezse, çalışan yok ben çalışıcam bu benim yasal hakkım derse, işveren tazminatı ödeyip istemiyorum git diyebilir. Yahut tamam kardeşim çalış diyebilir.
Yahut da taraflar anlaşırlar o zaman birşey ödenmez.

Şöyle; İşveren çalıştırmak istemezse, çalışan yok ben çalışıcam bu benim yasal hakkım derse, işveren tazminatı ödeyip istemiyorum git diyebilir. Yahut tamam kardeşim çalış diyebilir.
Yahut da taraflar anlaşırlar o zaman birşey ödenmez.
Nizam beyin bahsettiği düşünceye katılmakla birlikte, eksik kaldığını düşünmekteyim.
Şöyle ki,
ihbar süresi içinde sözleşme tüm şartlarıyla aynen devam etmekteyken,
ihbar tazminatı sözleşmeyi haklı yada geçerli nedeni olmaksızın fesheden tarafın ödemesi gereken bir tazminat olduğu açıkça belirtilmişken,
devam eden ihbar süresi içinde işverenin ihbar tazminatı ödeyerek çalışmayı sonlandırması, işveren tarafından haklı geçerli neden olmaksızın sözleşmenin feshi olacaktır ve bu durumda kıdem tazminatı da ödemek zorunda kalabilecektir.
Örnek durumda işveren ihbar süresince çalışanı ücretli izinde gösterilebilir, işyerinde olmasını istemediğinden. Ama yapılacak işlemin ihbar tazminatı ödeyerek sonlandırılması hatalı işlem olacaktır.

istifa mektubu var, ihbar süresinde çalışma yaptırmayıp ihbar süresini ödemek ilerde oluşabilecek bir iade davasına işveren aleyhine yol açabilecek konu olabilir mi?

Çalışanın rızası varsa istifa mektubu ve ibraname varsa sorun olmaz.

Dün bir çalışanımızı 1 hafta işe gelmediği için (ki işverene söylediğim halde noterden ihtar çekmemiştir), iş yerinden çıkarılmıştır.
Yazdığım ibranamede
1) işçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri yapmaması ve iş yerinin zarara uğratması
2) İzin bildirimi yapmadan iş yerine 2 günden fazla olarak işe gelmemesini

Neden olarak gösterdim.
Sonunda da sadece tazminatsız olarak işten ayrılmayı kabul etmiştir diye yazdım.
Kendisi de okudum, anladım ve kabul ettim diye yazdırdım

Ayrıca İş yerine ...-.... tarihler arasında mazeretsiz olarak gelmedim. İşten kıdem tazminatsız ve ihbar tazminatsız olarak hiç bir baskı altında olmadan ayrılmayı kabul ediyorum diye bir dilekçe el yazısıyla yazdırdım ve imzalattım.

....

Şimdi bu işçinin 5 yıl çalıştığını düşünürsek, ki bu gelmeme olayı sürekli tekrarlanan bir durumdur iyi niyetine nasıl güvenip ihbar süresince işe devam ettirelim ki?
O gün işine son verildi ve gitti.

5 yıl çalışan işçi, öylece gelmemeye başlarsa,
anlamı; işi biraz bildiğini sandığı birinin aklına uymuş, kendini kovdurmaya çalışmış demektir benim bugüne kadar gördüğüm.
Sonunda tazminattan da olunca, soluğu mahkemede alır o işçi,
mahkemede de dava açarsa, sebebin haklılığından ziyade, savunma alınmaması nedeniyle eksik işleme karar verilir, size de tazminat ödemek düşer diye düşünüyorum.
İnşallah öyle olmaz, ama ola ki bu şekilde olursa, rica etsem burada durumu paylaşırmısınız. Usul konusunda o kadar çok hata yapıp daha fazla işveren var ki.

5 yıl çalışan işçi, öylece gelmemeye başlarsa,
anlamı; işi biraz bildiğini sandığı birinin aklına uymuş, kendini kovdurmaya çalışmış demektir benim bugüne kadar gördüğüm.
Sonunda tazminattan da olunca, soluğu mahkemede alır o işçi,
mahkemede de dava açarsa, sebebin haklılığından ziyade, savunma alınmaması nedeniyle eksik işleme karar verilir, size de tazminat ödemek düşer diye düşünüyorum.
İnşallah öyle olmaz, ama ola ki bu şekilde olursa, rica etsem burada durumu paylaşırmısınız. Usul konusunda o kadar çok hata yapıp daha fazla işveren var ki.

Bugün öğleden sonra işe gelip evraklarını (sertifikalarını) alacak. O halde savunma da yazdırayım?
Başka eksik var mı ki?