fonradar

SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavı

arkadaşlar önümüzde bir sınav var. ama ondan sonrası yok. ne olacak bilen var mı? sınav takvimi konusunda bilgisi olan var mı? tspakb sitesinde bu sınavı bir defaya mahsus anlaşma yapılmış mill eğitim bakanlığı yapacak yazıyor. ben siteye mail attım bundan sonraki sınavlar ne zaman yapılacak diye bana gelen cevap;

"Mart 2010'da yapılacak sınavlardan sonra, 2010 yılında yapılacak diğer sınavların sayısı, yapılacağı tarihler, sınav merkezleri gibi konularda henüz alınmış bir karar bulunmamakta olup bu konudaki çalışmalar halen sürmektedir. Kararların alınmasını mütekiben gerekli bilgilendirme ilgilelere yapılacaktır"

bence tam bir belirsizlik var.

Arkadaşlar deha'da SPK kursuna giden var mı.Bana reklam mesajı geldi.

arkadaşlar
bugün spk sınav başvurusunun son günü. benim sorum mart 2010 sınavına girdim kasımı atlayıp 2011 sınavına girmek mümkün mü acaba? ona göre bugün başvuru yapmam gerekecek.
tşk.

kasım 2010 spk bağımsız denetim sınavına muhasebe standartlarından tek ders için giriyorum.. bundan önceki sınavı mart 2010 da yapılan yani kaçırmiştım:( ama soru tarzı ve iptal edilen 5 soruyu görünce ders çalışasım bile kalmadı... zaten 25 soru varmış 5 hata ne demek.. ben bile daha iyisini hazırlardım umarım bu dönem her kim hazırlayacaksa soruları adam gibi hazırlar da bizde lisans alalım diye kendimizi kandırmayız.

arkadaşlar, sınavınız nasıl geçti? bence 2010 yılı soruları önceki yıllara nazaran çok daha kolaydı. 4 seçenek olması da bir artıydı.

06.11.2010 Sınav sorularını hatırlayanlar cevapları ile yazabilirse iyi olur arkadaşlar.Aklımda kalanlar:

*IMKB-30 Vadeli işlem piyasasında işlem görür.Mevzuat sorusunun bir cevabı

*Yatırım Ortaklıkları AŞ olarak kurulur,Halka arz edilir ama katılma belgesi ihraç etmezler.

*Hisseleri borsada işlem gören şirketlerin ara dönem bağımsız denetimden geçmiş konsolide finansal tabloları 8 hafta içinde kurula bildirilmek zorundadır.

*İlamlı icra cüzi icra yollarından biridir.

*Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin maliyet hesaplama yöntemi hareketli ağırlıklı ortalama maliyet yöntemidir.

SPK veya MEB nin hadi sizde geçin dediği bir sınavdı,çalışanlar kesin barajı geçerler Türmob barajını ne yaparlar o bilinmez?TÜRMOB 01.11.2010 tarihinde bu belgeyi almaya hak kazanmış olanları tanırım diyor başka tanımam diyor.

aokten ' Alıntı:
TÜRMOB 01.11.2010 tarihinde bu belgeyi almaya hak kazanmış olanları tanırım diyor başka tanımam diyor.

Merhaba Arkadaşlar
Turmob'dan gelen duyumlar daha önce bu forumda belirttiğimiz üzere 6 kasımda başarılı olanların mağdur edilmeyeceği yönünde ( ek düzenlemeden de bahsediliyor ) Teblig tarihinden önce sınav başvurusu yapılması bu tezi güçlendiriyor Türkiyede bu tür düzenlemelerin son anlarda çıkması örneğinden yola çıkarsak Ek düzenlemenin yapılcağı yüksek ihtimal gibi gözüküyor Yıl sonunda gerek SPK gerek Turmob cephesinde bir çok durumun netleşeceği görüşündeyim
Paylaşım her zaman gereklidir
Tüm meslektaşlara işlerinde kolaylıklar dilerim
Saygılarımla

Buna benzer bir soru vardı:
Yatırımcının başlangıç yatırımının belirli bir
bölümünün, tamamının ya da başlangıç
yatırımının üzerinde belirli bir getirinin
izahnamede belirlenen esaslar çerçevesinde
belirli vade ya da vadelerde yatırımcıya geri
ödenmesinin, uygun bir yatırım stratejisine
dayanılarak en iyi gayret esası çerçevesinde
amaçlandığı ve şemsiye fon şeklinde kurulan
fona ne ad verilir?
A) Endeks Fon
B) Özel Fon
C) Koruma Amaçlı Fon
D) Garantili Fon
E) Serbest YatırımFonu (Hedge Fon)

cevap C

Bütün arkadaşlara selamlar.Bağımsız denetimin soru ve cevaplarını hatırlayanlar yokmu.

arkadaşlar mevzuattan hatırladığım sorular:
1) ımkb 30
2) koruma amaçlı
3) fon içtüzüğü
4) pozisyon riski
5) 50 amerikan doları
6) 5400
7) ilamlı icra
8) para politikası
9) güvenlik ağı
10) BDDK denetim ile SPK hükünlerine tabi
11) şeffaflık
12) 0,2 beta
standarttan ise
1) hareketli ortalama
2) piyasa riski
3) 250000 hisse senedi
4) niteliksel sorusu ise gerçekçi olması
5) stok sorusu maliyet ile değerlenir
6) muhasebe kaydı emanet .....
7) 2.000.000
8) geriye dönük
9) 8 hafta
10) gelir tablosu 2008 ile olan şık

hatırladıklarım bu kadar....

finansal tablolardan kim sorumludur diye bir soru vardı
şirket müdürü, şirket denetçisi, şirket yönetimkurulu

- amerikada hamburger menü 6 dolar iken , türkiyede 4 tl dir bu ne ile açıklanır
tl dolara karşı %50 yüksektir, dolar tl ye karşı %50 düşüktür gibi
- 500000 lot alınmıştır bir birim değeri 3 tl dir, 6 tl iken 250000 lot satılmıştır , protfoyun değeri nekadardır
- 50000 tl lik hisse senedi alınmıştır 1000 tl prim ödenmiştir, 500 tl alım gider olmuştur, 200000 tl tahvil için 2000 alım gideri olmuştru nasıl kayıt edilir
a: 51500- 202000
b: 50500- 202000
- .............. 2010 yılı için kayıtlı sermayesinin asgari ne olması gerekir

a: 350000 b: 2700000
c: 400000 d : 4500000 ben 4500000 yaptım?

- fon yönetiminin vermek zorunda olmadığı belge
a: izahname b: fon içtüzüğü ben izahname yaptım
- 30.06.2010 ara dönem set tablolar hazırlanırken aşağıdakiyle kıyaslamaya gerek yoktur
a: 31.12.2009 bilanço
b: 01.01.2009- 30.06.2009 gelir tb
c: 01.01.2009- 31.12.2009 gelir tb
d: 30.06.2009 özkynak
- hasıtla ilgili bir soru vardı
- inşaat firmasının almış olduğu hakedişe göre kayıt edeceği gelir tutarını soruyordu ben 800000 tl dedim.
- müşteri c aracı kurumuna 125000 tl vermiş ve 200 adet hisse senetlerini aracı kurumda bırakmıştır bunun yebmiye kaydı nasıl olmalı ben
kasa b 125000
müşteri 125000
emanet hs 200
emanet hs alc 200 olarak yaptım
- türk ticaret kanununa göre murakıpla ile ilgili hangisi doğru değildir
benim şıkkım en fazla 3 kişi seçilebilir şıkkı
-

- denetçinin denetim riskiyle ilgili soruya kanıt toplayamama şıkk
- cevabı yapısal risk olan soru vardı.
- cevabı mesleki şüphecilik
- cevabı uygunluk denetimi olan soru vardı
- cevabı reklam yasağı olan
- örneklemeylemi önemlilik ile ilgili soru var ama hatırlayamadım
- x şirketi y şirketinin %100 sahibidir y şirketindeki gayrimenkul yaıtırm amaçlı olursa x de tablolarda nerde yer alır
a: yatırım amaçlı gayrimenkul
b: maddi duran varlık ben maddi duran dedim
- internet med numarası ve ip adresiyle ilgili birşey vardı
- kıdemli denetçi ne kadar sürede olunur gibi soru vardı
- iç kanıtlarla ilgili soru , şirket yöneticilerinin beyanları diye bir şık vardı bunu yaptım
- iç kontrol sistemiyle ilgili soru
a: sisteme kayıtların elle düzeltilememesi
b: düzeltilmesi gereken bilgilerin düzeltilememesi ben bunu yaptım
- standartlarda bilanço tarihinden sonra meydana gelen olaylarla ilgili düzeltme yapılır yapılmaz gibi bir soru vardı
- standartlarda
a: şirkletin bir bölümün yanması

- şıklarda imtiyazlı yönetim kurulu olan soru vardı
- bir şirket diğerinin alarak birleşiyor birleşilen firmaya neyi vermeye gerek yoktur
: esas sözleşme
: birleşme sözleşmesi
- ums 39 la ilgili soru vardı
- ... dönem sonunda bunları nasıl değerleriz

- düzeltme olduğunda hangi hslar etkilenir
: öz sermaye
- ilişkili tarafla ilgili san ki soru vardı
ip uçları bunlar herkes katkı koysun

sorumlu ortak başdenetçi ile ilgili yıllı bir soru var

imtiyazlı pay sahipleri diye cevaplar arasında olan
- bir şirketi diğer şirket devir alarak birleşiyorlar devir alınan şirket ortaklarına vermek zorunda değildir
: esas sözleşme
: birleşme sözleşmesi
- kar dağıtımı ile ilgli hangisi yanlıştır
: karın 10 yılda dağıtılmassa iptal olur ben bu şıkkı yaptım
- denetim planının değiştirilip değiştirilemeyeceğine ait soru vardı
: denetim planı , denetimin herhangi bir evresinde değiştirilebilir ben bu şıkkı yaptım
- ums 39 dan soru vardı

İnşallah diyelim.01.11 tarihine vurgu beni korkutuyor sanırım her halükarda 06.11 sınavlarını versek bile uzmanlık için C Grubu SPK ve BDDK derslerinden oluşan sınavı vermemiz gerekiyor,kalite kontrol içinde 120 saatlik eğitim ardından sınavı geçmemiz gerekli tabi deneyim şartını tamamladıktan sonra.
Önder68 ' Alıntı:
aokten ' Alıntı:
TÜRMOB 01.11.2010 tarihinde bu belgeyi almaya hak kazanmış olanları tanırım diyor başka tanımam diyor.

Merhaba Arkadaşlar
Turmob'dan gelen duyumlar daha önce bu forumda belirttiğimiz üzere 6 kasımda başarılı olanların mağdur edilmeyeceği yönünde ( ek düzenlemeden de bahsediliyor ) Teblig tarihinden önce sınav başvurusu yapılması bu tezi güçlendiriyor Türkiyede bu tür düzenlemelerin son anlarda çıkması örneğinden yola çıkarsak Ek düzenlemenin yapılcağı yüksek ihtimal gibi gözüküyor Yıl sonunda gerek SPK gerek Turmob cephesinde bir çok durumun netleşeceği görüşündeyim
Paylaşım her zaman gereklidir
Tüm meslektaşlara işlerinde kolaylıklar dilerim
Saygılarımla

benimde sınavdan hatırladığım sorular ve kendi verdiğim cevaplar, kısa kısa bu şekilde...
sınavda soruları iyice karıştırdım galiba :(

1-Korelasyonla - 0,2
2-Birleşme oranı %95 olan Şirket - Uzman Kuruluş Raporu
3-İç Kontrol sistemi unsurları değildir - Bilgi sistemi kurulması
4-A.Ş.'lerde başlangıç sermayesi - 4.000.000
5-Finansal sistemde yer almaz - Mal piyasası
6-Makroekonominin ilgi alanı - Para Teorisi
7-II.Yasal Yedek - 4.400
8-Yatırım Ortaklıkları Yönetim Kurulu Ücreti - Üst Sınır
9-Fon Kurulu - Fon Yönetimi yapamaz.
10-Cüzzi İcra - İlamlı İcra
11-Hangisi yatırımcıya verilmez - Fon günlük raporu
12-En iyi gayret esasına göre fon - Korumalı Fon
13-Gayrimenkul Yat. Ortaklıkları iştirak olamaz - Sigorta Şirketleri
14-Vadeli İşlemler Sözleşmesi -IMKB 30
15-Hamburger alımı - döviz etkisi değişmez

iremcim benim açımdan inşallah sorular senin hatıladğın gibidir Çünkü bana mevzuattan 60 lazım ve 11 tane aynı gibi. İyi çalışmalar

VOB da işlem görmeyen v.li işlem sözlşmesinden emin misin arkadaşlar,İMKB-30 görür.
Tahıllı bir şık vardı neydi o hatırlayamıyorum,
İşlem görenler buğday,pamuk diye biliyorum,bunlar dışında birşey vardı o şıkta??

Sinem81 in dediği şeffaflık da dün yaptığım araştrmalardan bulduğum kadarıyla yönetim kurulu gibi.

Bu hafta içi sorular verilir bence,netleşir durum.