SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

merhaba
spk bağımsız denetim sınavından "sermaye piyasasında bağımsız denetim " adlı modülden sınava girdim. ortalama yükseltme sınavı olduğu için 30 doğru gerekiyordu bana.
geçmiş yılların tüm sınavlarını çözmüş ve ortalama 35 doğru yapmış biri olarak sınavda adeta kalem oynatamadım :) gülüyorum çünkü 22 nolu tebliğden gelen sorular, tebliğin en alakasız en ayrıntı yerlerinden seçilmiş. Her sınavda daha da zorlaştığı hep söylenen SPK sınavları, eskiden bilgi ölçmeye yönelik iken şu an sadece eleme sınavı olmaya başladı. Soru o kadar karmaşık ki soruyu anlayamadığınızdan şıkları okumaya bile geçemiyorsunuz, yine de elimden geleni yaptım, belli olmaz sonuç.
umarım yalnızca benim girdiğim modülde durum böyledir ve diğer lisanslar için sınavlara giren arkadaşlar için sınav kolay geçmiştir

Ben sadece bağımsız denetime yoğunlaştığım için onun sorularını biraz daha bilinçli çözdüm. Geçen yılların sınav sorularına çok benzeyenler vardı. Bazı sorulara tamamen yabancı kaldım. Standartlar ve finansal sistemi genel itibarıyla mantık çerçevesinde cevapladım hiç çalışmamıştım çünkü. denetimden iyi bir not alırsam Ocak taki sınavda da bu ikisini veririm diye düşünüyorum.
Özkan arkadaşa katılıyorum bazı sorular çok kafa karıştırıcı ve ince detaylar içeriyordu.
Örneğin bağımsız denetim şirketlerinin denetim yaptığı firmaya verebileceği hizmet türü sorusu çok düşündürdü beni.

hala sorular aciklanmadi..

catlayacagim... ???

alamet benm cevaplarım da aşağı yukarı aynı sennle ve bana da 69 haliyle 28 doru lazım. sen çalıştın umarım ve umarım da yantların dorudur.cevapları araştırmış olarak mı yazdın bunları. kurumsal yönetim beyanı yanıtından emin misin.çnkü ben de öle yaptım ve tamamen mantıklı sallayarak bu sonuca ulaştım. birleşmelerle ilgili açılış bilançosuna gerek yoktur yanıtından emin misin? ben yantlarımı yazdım ve sitede açıklanır açıklanmaz sınav sonucumu öğrenmiş olcak.sabırsızlıkla bekliorum.inş hepimiz geçeriz:)

bir de emeklilik fonlarından emin misin. emeklilik şirketi hazine müsteşarlığı iznine tabidir ama emeklilik fonu spk ya tabi die biliorum. öle de yaptım.2 şık arasında kaldım:S

KAPDAN ' Alıntı:
bir de emeklilik fonlarından emin misin. emeklilik şirketi hazine müsteşarlığı iznine tabidir ama emeklilik fonu spk ya tabi die biliorum. öle de yaptım.2 şık arasında kaldım:S

VALLA BANADA 28 DOGRU GEREKİYOR.. yukaridaki yanitlardan yuzde yuz emin degilim.. ama bir surpriz cikmaz ise yuzde 90 yularidaki yanitlar cikacak..

KAPDAN ' Alıntı:
alamet benm cevaplarım da aşağı yukarı aynı sennle ve bana da 69 haliyle 28 doru lazım. sen çalıştın umarım ve umarım da yantların dorudur.cevapları araştırmış olarak mı yazdın bunları. kurumsal yönetim beyanı yanıtından emin misin.çnkü ben de öle yaptım ve tamamen mantıklı sallayarak bu sonuca ulaştım. birleşmelerle ilgili açılış bilançosuna gerek yoktur yanıtından emin misin? ben yantlarımı yazdım ve sitede açıklanır açıklanmaz sınav sonucumu öğrenmiş olcak.sabırsızlıkla bekliorum.inş hepimiz geçeriz:)

haşa aciklanmadi.. neden bu kadar uzun surdu bilmiyorum..

yanıtlarını inceledin o halde. emeklilik fonuyla ilgili ne diosun. çok kafamı karıştırdı. umarım 26 doru da fln kalmayız. ne zaman açıklanacağı hakkında bilgin var mı

KAPDAN ' Alıntı:
yanıtlarını inceledin o halde. emeklilik fonuyla ilgili ne diosun. çok kafamı karıştırdı. umarım 26 doru da fln kalmayız. ne zaman açıklanacağı hakkında bilgin var mı

dun aciklanmasi gerekiyordu...

emeklilik sorusundan eminim... bir cok arkadasimda ayni cevabi vermis.. tabi bu %100 degil... neden hala aciklamadilar bilmiyorum...bugun aciklanmasi gerek ama hala bekliyoruz

ayrica oraya yazmadigim 6 soru daha var.. hatirlayamadim.. ???

Resmi Gazete Tarihi:28 Şubat 2002

Sayı:24681

Sermaye Piyasası Kurulundan:

Emeklilik Yatırım Fonlarının Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkında Yönetmelik

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Fon Kuruluşuna İlişkin Esaslar

Fon Kuruluş Başvurusu

Madde 7-Fon, Kuruldan izin almak koşuluyla şirket tarafından kurulur.

soruyu yanlış hatırlıo olabilirim.soruda emeklilik şirketinin kuruluşundan bahsediosa ki bu az bi ihtimal (çünkü sorunun ikinci bölümü emeklilik şirketi tarafından kurulu ifadesini içeriodu) o halde müsteşarlığa tabidir. ama fondan bahsediliosa kurulun iznini tabidir dio. evet ben de hatırlayamadım dier 6 soruyu.umarım yanıtından emin oldumuz basit sorulardır. zaten bu sorularda kafi derecede yanlış hakkımı doldurdum:( ticaret hukukundan pek çıkmadı sanrım. borsa puanına ben de 7 dedm ama 6 olabilir yanıtı. ne yazık ki hep böle 2 şık arasında bırakan soru tipleri vardı. seçimleri iyi yapmak gerekio.

KAPDAN ' Alıntı:
Resmi Gazete Tarihi:28 Şubat 2002

Sayı:24681

Sermaye Piyasası Kurulundan:

Emeklilik Yatırım Fonlarının Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkında Yönetmelik

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Fon Kuruluşuna İlişkin Esaslar

Fon Kuruluş Başvurusu

Madde 7-Fon, Kuruldan izin almak koşuluyla şirket tarafından kurulur.

soruyu yanlış hatırlıo olabilirim.soruda emeklilik şirketinin kuruluşundan bahsediosa ki bu az bi ihtimal (çünkü sorunun ikinci bölümü emeklilik şirketi tarafından kurulu ifadesini içeriodu) o halde müsteşarlığa tabidir. ama fondan bahsediliosa kurulun iznini tabidir dio. evet ben de hatırlayamadım dier 6 soruyu.umarım yanıtından emin oldumuz basit sorulardır. zaten bu sorularda kafi derecede yanlış hakkımı doldurdum:( ticaret hukukundan pek çıkmadı sanrım. borsa puanına ben de 7 dedm ama 6 olabilir yanıtı. ne yazık ki hep böle 2 şık arasında bırakan soru tipleri vardı. seçimleri iyi yapmak gerekio.

senden bole bir secenek gelince ben de soruyu karistirmaya basladim.. nasildi diye.. ve spk tarihinde bir ilk oluyor.. hala aciklanmiyor..

borsa puanına bakabildin mi peki.6 ile 7 arasında kaldım 7 yi işaretledim. evet ya 3 dk arayla bakıorum sürekli.işimi gücümü bıraktım.açıklansa da rahat etsek. kaldık mı geçtik mi öğrensek.

KAPDAN ' Alıntı:
borsa puanına bakabildin mi peki.6 ile 7 arasında kaldım 7 yi işaretledim. evet ya 3 dk arayla bakıorum sürekli.işimi gücümü bıraktım.açıklansa da rahat etsek. kaldık mı geçtik mi öğrensek.

valla ben de 7 yaptim.. bildigim bi soru degil ... sayfayi f5 yapip duruyorum bende

denetim şirketinde fln mı çalışıosun alamet?

bugunde aciklamazlar artik.. oglene kadar aciklaniyordu... :'(

yo sanmıorum öğleden sonra da açıklanabilir ama neyi bekliolar çok merak ediorum. bu cevap anahtarları ztn ellerinde elektronşk ortamda deil mi.tek yapacakları siteye yüklemeleri. geçen sınavı p.tesi günü açıklamışlar. bi öncekini salı. sistemin daha işler hale gelmesi gerekirken geriye gidiş mi var. ben öneriler bölümünde sordum spk ya bakalım ne ynt vercekler. gerçi hava muhalefeti nedenyle sınav da ertelensin demiştişm ama olumsuz yant verdiler.

KAPDAN ' Alıntı:
yo sanmıorum öğleden sonra da açıklanabilir ama neyi bekliolar çok merak ediorum. bu cevap anahtarları ztn ellerinde elektronşk ortamda deil mi.tek yapacakları siteye yüklemeleri. geçen sınavı p.tesi günü açıklamışlar. bi öncekini salı. sistemin daha işler hale gelmesi gerekirken geriye gidiş mi var. ben öneriler bölümünde sordum spk ya bakalım ne ynt vercekler. gerçi hava muhalefeti nedenyle sınav da ertelensin demiştişm ama olumsuz yant verdiler.

burdan sonucu haber verirsin artık

tabi tabi yazarım. ztn yant verene kdr açıklamış olurlar muhtemeln