SPK sınavı önemli duyuru

ugur6666

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar serbest çalışan birisi olarak Türmob yönetiminden biriyle görüştüm.. sınava girelimmi kararsız kaldık diye... girmeyin dedi... sınav olmayacak 1 hafta eğitim olacak dedi.. boşuna girmeyin diye söyledi haberiniz olsun.. dedimki sonra bize 2000 tl sınav parası çıkarmayın vs. dedim.. ücretsiz olacak kesinlikle dedi.. onu dikkate alarak başvuru yapmaktan vazgeçtim..

Ynt: spk sınavı önemli duyuru

Türmob yetkilisi kim miş öyle kurumlar adına karar veriyor. İsmini de yazın sınava girmeyip beni kandırdı diye dava açan olur belki. Yalan yanlış şeyler yazıp insanların kafasını bulandırmayın bence.

kurumun kararını söylüyor kendi karar vermiyor.. şuanki karar buymuş.. isteyen girer istemeyen girmez kardeş.. biz kulağımızla duyduğumuzu söylüyoruz..

Ynt: SPK sınavı önemli duyuru

biz burada birliğiz herkes arkadaşımız ben burda birinin kafasını bulandırsam bana bi yararı yok.. kaldıki herkes farklı illerden.. olumlu yada olumsuz bişey oldumu paylaşmaya çalışıyoruz..

iyiymiş... bir haftada neler neler yapılmaz ki???
biraz makul olmak lazım...

kcoskun82 ' Alıntı:
iyiymiş... bir haftada neler neler yapılmaz ki???
biraz makul olmak lazım...

evet yetecekmi nasıl olacak.. bence onlarda da kararsızlıklar var.. ismmmo nun sitesinde seminer videoları var her kafadan farklı ses çıkıo.. ama son duyum bu

SPK sınavına giripte belge almaktan önce, bu sınava hazırlık aşamasında UFRS kavramını öğrenmeniz ve kavramanız açısından önemli bir destek. her şartta sınava hazırlanmak artı olacaktır.

Malum UFRS konusunda meslektaş olarak bayaa eksikliklerimiz mevcut.

kamu gözetim kurulu sınavları belirleyecek üst kurul olduğuna göre türmobun sadece eğitim vermesinin bir geçerliliği kalmadı.
Aralarındaki mutabakata bağlı olarak spk 'nın sınavı bile kademeli olarak kalkacaktır.Hiçbir zaman bu lisansı kullanamayacak olanlardaki bu karşı konulamaz hırsı anlamak da zor.(eğer kendini güncellemek içinse anlaşılabilir)Sadece lisans olsun mantığından öteye gitmeyen birşey bilmiyorum yine de sınava gireceğim diyenlerin mesajları ve yorumlarını sürekli okumak konuyu anlamsızlaştırıyor.

ugur6666 ' Alıntı:
kurumun kararını söylüyor kendi karar vermiyor.. şuanki karar buymuş.. isteyen girer istemeyen girmez kardeş.. biz kulağımızla duyduğumuzu söylüyoruz..

Kararsa yazılıdır sanırım??? Nerede yazılı karar????

Böyle şeylere itibar etmeyin arkadaşlar... Şu an SPK sınavı resmi olarak ilan edildi ve başvuru alınıyor. Kaldırılma ihtimali olsa bile resmi bir yazı olmadıkça başvurunuzu geri çekmeyin...

Herkese iyi forumlar

ttoraman ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:

Kararsa yazılıdır sanırım??? Nerede yazılı karar????

Böyle şeylere itibar etmeyin arkadaşlar... Şu an SPK sınavı resmi olarak ilan edildi ve başvuru alınıyor. Kaldırılma ihtimali olsa bile resmi bir yazı olmadıkça başvurunuzu geri çekmeyin...

Herkese iyi forumlar

karar yazılı işte yukarda yazmış ya :) işine gelirse:)

şimdi aracı kuruluşlar temsilcisiyle görüştüm,sınav olucakmış

Merhaba arkadaşlar. Sınavla ilgili tspakb ile görüştük. Sınav olacak ancak yönetmelik yayınlanana kadar. Yani yönetmelik yakın tarihte yayınlanırsa bu son sınav olabilirmiş.

peki aldığımız belgedeki hakkımız saklı kalıcak mı ?

thejm ' Alıntı:
peki aldığımız belgedeki hakkımız saklı kalıcak mı ?
Tabiiki onda bir sıkıntı yok. Sıkıntı şimdi bu sınava hazırlanıyoruz ya bu sınavda veremezsek ne olacak?

ya arkadaşlar konuda yanlış anlaşılma gibi bir durum var sanki.. spk sınavı geçerli ve iptal falan olmayacak ve o belgelerle spk da denetim yapılacak.. benim anlatmak istediğim biz muhasebe bürosu mali müşavirleri olarak spk nın sınavına girmemizin gerek olmadığı.. türmobun 1 haftalık eğitimle bu işi yapabileceğimizi söylediler.. durum bu.. yani spk ya bağlı bağımsız denetçi olmak isteyen arkadaşlar tabiki girecek ve girmesi gerekiyor... alanlarımızı karıştırmayalım...

yeminli bürosunda çalışıyorum,kısmi ve tam tasdik... big fourdan birine girebilmek için veya bir denetim firması açabilmek için bu belgeyi alman gerekli diye düşünüyorum.hayırlısı olsun bakalım

MADDE 9 ? (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır:

f) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik sınav, yetkilendirme ve tescil yapmak, disiplin ve soruşturma işlemlerini yürütmek, sürekli eğitim standartları ile mesleki etik kurallarını belirlemek, bunlara yönelik olarak kalite güvence sistemini oluşturmak ve bu alanlardaki eksikliklerin düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak

Yürürlük
MADDE 33 ? (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname yayımı tarihinde yürürlüğe girer

kanun hükümnde kararname yürülüğe girmiştir.

dolayısıyla SPK nın yetki verdiği birliğin yetkilendirme yetkisi ortadan kalkmıştır.

birliğin yaptığı sınav kanundan sonra olacak.

Kamu gözetim kurumu derse ben bunu dikkate almıyorum ne olacak.

ben sınavın iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. madem ki ben mali müşavir olarak bağımsız denetçiyim yönetmelikte belirtilen şartları sağlar yetki alırım

boşuna gereksiz çabalamaya ve para harcamaya ne gerek var

görüşlerinizi bekliyorum

yürürlüğe giren kanun hükmünde kararname var.

sınav için yatırılan paranın iadesini talep edeceğim ben

birlik para iadesini düşündüğünden kendince yorum yapıyor yetkin yok nasıl sınav yapıyorsun diyen de yok galiba şimdilik görelim bakalım ne olacak

yılmaz bey eğer öyle olursa yakın zamanda netleşir illaki iade ederler.. etmeleri lazım

ç) Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının kuruluş şartlarını ve çalışma esaslarını belirlemek, bu şartları taşıyan kuruluşları ve bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarını yetkilendirerek listeler halinde ilan etmek ve bunları oluşturacağı resmi sicile kaydederek Kurumun internet sitesinde kamuoyunun erişimine sürekli olarak açık tutmak.