SSK 6111/ 4447 Sayılı 10.Madde Teşvik Kanunu

Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

inşaat malzemeleri satışı yapın işyerinde işe başlayan 29 yaşındaki erkek işçinin işkur kaydı olduğu için direkt 6 ay veriyor. Aynı zamanda bu işçinin elektrik ana meslek dalında kalfalık belgesi var bu seçenekten seçerek 4447/10 dan başvuru sırasında işçinin işe girişteki meslek kodu uyuşmamaktadır uyarısı veriyor.

Bu durumda ne yapılmalıdır.

iyi çalışmalar arkadaşlar...

sgk dosyamda 1 işçim mevcut var 02.03.2012 tarihinde 2 işçi daha ekledim.
03/2012 dönemi bildirgemi 3 işçi üzerinden sehven 05510 nolu kanuna göre gönderdim.
Daha sonra 2 işçimi 6111/4447 nolu kanundan sistem üzerinden onayladım biri 30 ay biri 6 ay yaralandı.

Ancak SGK'na gittiğimde 03/2012 döneminde 5510 nolu kanundan gönderdiğim için yaralanamayacağımı
çünkü 3. dönemde başka kanundan faylanalan işçilerin yeni giriş olmadığı(geriye dönük altı aylık çalışma olduğundan) bu sebeple kanundan yaralanamayacağımı belittiler.

Her işçi bu teşvikten bir kez yararlanabiliyor, peki bunun kontrolünü sistem yapıyor mu başvuru sırasında?
Kontrolü nasıl olmakta, diyelim bir işçi bu teşvik kapsamındayken işinden ayrıldı, 6 aydan uzun süre işsiz kaldı ve işe aldık. Teşvik şartlarını taşımasına karşın yararlandırmamamız gerekiyor..Daha önce yararlanmıştır diye uyarı veriyor mu sistem?
Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

Sistem uyarı vermez sizin tüm verilerinizi kabul eder. Fakat daha yapılacak kontrollerde bu durum meydana çıkıyor ve düzeltme beyanı istiyorlar.

hakankrl ' Alıntı:
Her işçi bu teşvikten bir kez yararlanabiliyor, peki bunun kontrolünü sistem yapıyor mu başvuru sırasında?
Kontrolü nasıl olmakta, diyelim bir işçi bu teşvik kapsamındayken işinden ayrıldı, 6 aydan uzun süre işsiz kaldı ve işe aldık. Teşvik şartlarını taşımasına karşın yararlandırmamamız gerekiyor..Daha önce yararlanmıştır diye uyarı veriyor mu sistem?
Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

Sorumun cevabını buldum..

Kişi için geçici 10.madde teşvik kapsamından daha önce çalıştığı bir işyeri üzerinden başvurulmuştur. Başvuru yapılamaz. şeklinde uyarı veriyormuş sistem.

kolay gelsin arkadaşlar fırın işletmesi açılalı 2 ay oldu ilk ay 4 kişi çalışıyordu 2 kişi teşvikli idi (bayan) sonraki ay 1 kişi çıktı 1 kişi girdi teşvikliş elemanlarımda bi rdeğişiklik olmayacak değil mi

İşçinin yararlanma hakkı varken işten çıktı. 2 ay sonra yeniden aynı işyerine girdi. Bu durumda tekrar yararlanabiliyormu, yararlanma hakkı ortadan kalkıyor mu?

Kişiler teşvik kapsamına bir kere girebiliyor.

Bir kere girebiliyor onu biliyorum benim sorduğum aynı işyeriyle ilgili.Aynı işyerinden çıkmış sonra tekrar girmiş. Bu durumda yararlanır mı diye soruyorum.

Bir kere yaralandımı yararlandı sonuç birdaha yararlanamaz.

Benim de anlamadığım bir yer var.Mesela Temmuzda 3 kişi çalışıyor. Bunlardan 2'si Teşvik kapsamında.Birinin ortalaması 1, diğerinin 2. Toplamda 3 kişi çalışıyor.Bunlardan biri mi yararlanacak yoksa ikisi de yararlanabiliyor mu?

Yok mu yardımcı olacak arkadaşlar.Bu konuda herkes değişik şeyler söylüyor.Net cevabını bulamadım.Lütfen yardım.

toplamda işyerinizde 3 kişi çalıştığına göre ortalama da 1 ve 2 olduğuna göre her ikiside yaralanır

Arkadaşlar 6111 Teşvikinden yaralanmak için,Üniversite İktisat mezunuyum,Serbest Muhasebeci Mali Müşavir belgem var,İşe giriş bildirgesinde meslek kodunu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir seçtim,sistem 27 ay veriyor,Mezuniyet belgesinde İktisatçı yazdığı için SGK ya diplomayı götürdüğümde sorun çıkarmı ?

Her ay için ayrı ayrı hesap yapmak gerekiyor,hatalar 1-2 sene sonra oortaya çıkıyor ve iptal bildirge istiyor SGK ,sonradan gecikmesiyle geri ödemektense yapmam.

6111 sayılı kanunun
TEŞVİK KANUNU ile ilgili bir sorum olacaktı

Örn: Ocak ayında Sgk dosya açan Firma
(normallar teşvikten yararlanmayanlar )
Ocak Ayı =15 normal+6 teşvik =21 işçi
Şubat Ayı=14normal +6 teşvik=20 işçi
Mart Ayı = 16normal+5 teşvik =21 işçi

Şubat Ortalaması =21
Mart Ortalaması =21
Nisan ayında 6 adet teşvikten yararlanma şartlarına uygun işçi alınmıştır

Nisan ayında toplam 27 işçi
Nisan ayında aylık bildirge
16 normal bildirge
11 teşvikli bildirge şeklinde mi verilecektir.

Not:Teşvikten yararlanan işçinin işten çıkması teşvikin bozulmasıyla herhangi bir bağlantısı yoktur diye düşünüyorum önemli olan ort sağlamaktır.Doğrumudur.

merhaba

1-yeni açılan işyerine son 1 yıldır işsiz kadın işçi aldık, bu işçi 2 sene önce bir işyerinden 1 ay boyunca teşvikten yararlanmış, biz de teşvikli alabilir miyiz?
2-gelecek ay ilave bir teşviksiz işçi alırsak, önceden teşvikli aldığımız bayan işçinin teşviği bozulur mu?