SSk bağkur durumu

bir şirkette maaşlı ssk lı çalışan mimar ayrıca evini adres göstererek serbest mimarlık bürosu açmıştır ssk çıkışı yapılmadan ssk dan devam edebilirmi bağkura geçmesi gerekir mi ?

Ynt: SSk bağkur durumu

Ssk günlerinde kesinti olmazsa devam edebilir.

ANladım. Sigortasını durdurup bağkura geçmesine gerek kalmıyor. SSK sı mükellefe olmadan başlamıştı. Peki arada şöyşe bir durum olursa ne olur. SSk lı çalıştığı işyerinden çıkış yapıp aynı gün başka bir işyerine ssk girişi yaptığı anda durum ne olur.

Sorunuzun cevabına istinaden daha önceki yazımı tekrar etmekle birlikte ayrıca her ne şekilde olursa olsun ssk dan çıkış gerçekleştirdiğiniz anda gün kaybı olmasa bile bağkur u aktifleşir.

Kendi işyerinde SSk lı değil zaten şirkette maaşlı çalışıyor ayrıca kendi evde boş zamanlarında proje çizip gelir elde ediyor.

NİSANLI ' Alıntı:
Sorunuzun cevabına istinaden daha önceki yazımı tekrar etmekle birlikte ayrıca her ne şekilde olursa olsun ssk dan çıkış gerçekleştirdiğiniz anda gün kaybı olmasa bile bağkur u aktifleşir.

İşten çıkış yapıldığında boşluk vermeden tekrar sigortalı olarak çalışmaya başlarsa sigortası devam eder. Burada önemli olan çıkış ve giriş yapılan ayda çalışma gününün 30 günden az olmamasıdır. Örneğin şubat ayında işçi boşluk vermeden çıkış ve giriş yaptığında sigortası 30 günden az görünür bu durumda sigortası iptal olur.

EVLİLİK NEDENİYLE SOYADIM DEĞİŞTİ.SSK DA HALEN ESKİ SOYADIM GEÇİYO SORUN OLURMU DOĞUM İZNİ ÜCRETİNİ ALIRKEN.DEĞİŞTİRMEM GEREKİYORMU SOYADIMI.DEĞİŞECEKSE NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM.CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM...

Kimliğinizle beraber bağlı bulunduğunuz sgk başvuru yapabilirsiniz.

nane ©' Alıntı:
b-64797-icon.gif
-> Forum Kuralları
yagmur__ Mesajın sağ üst tarafındaki
modify.gif
Değiştir butonuna basarak düzeltiniz.

kurum bizzat kendisini ister. Benim mükelefimden birisininde böyle olmuştu. Eşini kabul etmediler.

Ben soyadım tutmadığı halde değil soyadını değiştirmek isim değişikliği bile yaptırdım. Artık eskisi gibi değil

Selamlar
Bir hususu atlıyor muyuz acaba?Mimarlık faaliyeti serbest meslek faaliyeti değilmidir?Serbest meslek faaliyetinin tanımında da aşağıdaki hususlar yer alır.

Alıntı

Yasal düzenlemeden anlaşılacağı üzere serbest meslek faaliyeti tanımının temel unsurları;
* Sermayeden ziyade şahsi çalışmaya, bilimsel ve mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanması,
* Bir işverene tabi olmaksızın kişisel sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılması,
* Yapılan faaliyetin (işin) devamlılık arz etmesi,
olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

İkinci seçenekteki unsur gereği konunun gidişatı sanki değişecek gibime geliyor :)

Saygılar.

Sayın demiral,sorunun özünün ne olduğunu gayet iyi biliyorum..Neye nasıl cevap verilmesi gerektiğini lütfen öğretmeye kalkmayın.Eğer konu ile ilgili verdiğim bilgi hatalı ise uygun bir üslupla doğrusunu yazarsınız,bende tşk.ederim. Zaten soru ile ilgili gerekli cevaplar verilmiş.Aynı yanıtları tekrarlamak gereksiz.Ben konuya farklı bir açıdan yaklaştım ve farklı bir hususa dikkat çekmek istedim...Siz sorulan soru üzerinden cevap verdiniz,bende kendi cevabımı farklı yönden verdim.Bunun yorumunuda bırakalım soru sahibi yapsın,siz değil..
Saygılar.

Gün atlamadan sgk giriş çıkış yapılırsa 4-a devam eder 4-b ye geçmez yanlış bilgi verildi biraz önce sanırım...benim de yanlışımn varsa düzeltiniz

aynen öle. gün atlamadan giriş yapılırsa 4a devam eder. işini garantiye almak için örneğin çıkış tarihin 13/10/2010 ise giriş tarihinde 13/10/2010 olursa sorun olmaz 4a kapsamı devam eder.

Sayın Demiral,peki,yanlış anlamışımdır diyelim o zaman. Saygılar.