Ssk iş kolu kodu değişikliğinde ödenen primler hk.

G

gamze_

Ziyaretçi
2009 Mart ayında Ssk'ya iş kolu kodu değişikliği için dilekçe ile başvuruda bulunduk fakat Aralık ayında incelemeye geldiler ve iş kolu kodu değişikliğimiz Nisan ayı itibariyle yapıldı tarafımıza 2009 ve 2010 yılları için prim borcu geldi 2009 yılı için 335 tl 2010 yılı için 47,19 tl prim borcumuzu ödedik 2009 yılı için ödenen makbuzda prim tutarı 335,00 tl fakat 2010 yılındakı makbuzda prim tutarı ve prim gecikme tutarı ayrı ayrı gösterilmiş?
Bu makbuzları nasıl işlemeliyim,ek bildirge mi vermemiz gerekir?

Ynt: Ssk iş kolu kodu değişikliğinde ödenen primler hk.

Arkadaşlar bana tabi olunan sigorta kolları kodları lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.

HAZELSU ' Alıntı:
Arkadaşlar bana tabi olunan sigorta kolları kodları lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sorunuzu biraz daha açarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

gamze_ ' Alıntı:
2009 Mart ayında Ssk'ya iş kolu kodu değişikliği için dilekçe ile başvuruda bulunduk fakat Aralık ayında incelemeye geldiler ve iş kolu kodu değişikliğimiz Nisan ayı itibariyle yapıldı tarafımıza 2009 ve 2010 yılları için prim borcu geldi 2009 yılı için 335 tl 2010 yılı için 47,19 tl prim borcumuzu ödedik 2009 yılı için ödenen makbuzda prim tutarı 335,00 tl fakat 2010 yılındakı makbuzda prim tutarı ve prim gecikme tutarı ayrı ayrı gösterilmiş?
Bu makbuzları nasıl işlemeliyim,ek bildirge mi vermemiz gerekir?

Sorunuz çok açık olmamak ile birlikte, tehlike derecesinden dolayı aradan fark çıkmış sanırım, 2009 ve 2010 yılına ait, sizin yapmanız gereken şey ek bildirge felan vermeden, bu çıkan vergileri tahakkuklaştırıp, gecikme cezaları hariç gider yazmaktır.

Sayın Zindan evet tehlike derecesinden dolayı bu primleri ödedik, Teşekkür ederim cevabınız için....

sanırım derdimi tam anlatamadım. Normal çalışanlar için 01 , emekliler için 02 vs. vs. ...... olan kodlar lazım bana.

HAZELSU ' Alıntı:
sanırım derdimi tam anlatamadım. Normal çalışanlar için 01 , emekliler için 02 vs. vs. ...... olan kodlar lazım bana.

1 nolu belge:
hizmet akdi ile tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar

2 nolu belge:
sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar

4 nolu belge:
yer altında sürekli çalışanalar

5 nolu belge:
yer altında gruplu (münavebeli) çalışanlar

6 nolu belge:
yerüstü gruplu çalışanlar

7 nolu belge:
3308 sayılı kanunda belirtilen aday çırak, çırak ve mesleki işletmelerde eğitim gören öğrenciler

12 nolu belge:
geçici 20. maddeye tabi olanlar

13 nolu belge:
tüm sigorta kollarına tabi olup işsizlik sigortası primi kesilmeyenler

14 nolu belge:
libya'da çalışanlar

19 nolu belge:
ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis atölye
ve benzeri ünitelerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklular

20 nolu belge:
istisna akdine istinaden almanya'ya götürülen türk işçiler

21 nolu belge
türk işverenler tarafından sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülerek çalıştırılan türk işçileri

22 nolu belge:
meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı kanun uyarınca üniversitelerde kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler

23 nolu belge:
harp malülleri ile 3713 ve 2330 sayılı kanunlara göre vazife malüllüğü aylığı alanlardan kısa vadeli sigorta kollarına tabi olanlar

24 nolu belge:
harp malülleri ile 3713 ve 2330 sayılı kanunlara göre vazife malüllüğü aylığı alanlardan kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olanlar

25 nolu belge:
türkiye iş kurumu tarafından düzenlenen eğitimlere katılan kursiyerler

28 nolu belge:
4046 sayılı kanunun 21 inci maddesi kapsamında iş kaybı tazminatı alanlar

29 nolu belge:
tüm sigorta kollarına tabi çalışıp 60 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

30 nolu belge:
işsizlik sigortası hariç 60 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

31 nolu belge:
harp malülleri ile 3713 ve 2330 sayılı kanunlara göre vazife malüllüğü aylığı alanlardan kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olup 60 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

32 nolu belge:
tüm sigorta kollarına tabi çalışıp 90 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

33 nolu belge:
işsizlik sigortası hariç 90 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

34 nolu belge:
harp malülleri ile 3713 ve 2330 sayılı kanunlara göre vazife malüllüğü aylığı alanlardan kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olup 90 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

35 nolu belge:
tüm sigorta kollarına tabi çalışıp 180 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

36 nolu belge:
işsizlik sigortası hariç 180 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

37 nolu belge:
harp malülleri ile 3713 ve 2330 sayılı kanunlara göre vazife malüllüğü aylığı alanlardan kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olup 180 gün fiili hizmet süresi zammına tabi çalışanlar

39 nolu belge:
birleşik krallıkta ikamet edenler ve işviçre vatandaşı olanlardan uzun vadeli sigorta kolunun uygulanmasını talep etmeyenler

41 nolu belge:
kamu idarelerinde iş akdi askıda olanlar

90 nolu belge:
itibari hizmet süresine tabi olarak çalışanlar

91 nolu belge:
60 gün fiili hizmet süresi zammına tabi olanlardan itibari hizmet süresine tabi olarak çalışanlar

92 nolu belge:
90 gün fiili hizmet süresi zammına tabi olanlardan itibari hizmet süresine tabi olarak çalışanlar

işte budur , ilginize çok teşekkürederim.... ;)

Arkadaşlar işyeri doktoru için siz hangi kodu kullanıyorsunuz. Şimdi benim problemim tam olarak şu. İşyeri doktorunun sigortasını biz ödemiyoruz tam gün çalışma yapmadığı için. Ancak ETA da sigorta kodu olarak 01 diye yazıyordu. Fakak aylık prim ve hizmet belgesi ile ilgili çıkan değişiklikten sonra ETA da version değişikliği yaptık. Şİmdi işyeri doktorunu 01 yazdığım zaman Aylık prim ve hizmet belgesinde adı çıkıyor. Sadece adı çıkıyor , ücret kısmı boş. Kod kısmını boş bırkatığım zamanda yine listede adı çıkıyor. Ben buraya hangi kodu yazmalıyım. Yardım lütfennn :(