Ssk işe giriş ve kısmi süreli çalışanlar?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mavisakal_79

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba...

bugün emekli bir personelimizin işe giriş işlemini yapacaktım ki, işe giriş ekranı değişmiş. 4857 sayılı iş yasasına 13. ve 14 maddelere göre kısmi yada çağrı üzerine çalışıp çalışılmadığı çalışıyorsa kaç gün çalışıyor alanları zorunlu hale gelmiş. bu işlem de sgg uygulaması 2012 den itibaren yürürlüğe gireceği için. ben emekli personeli kısmi süreli çalıştıracağım. ayda 10 gün. kafama takılan bu yeni zorunlu alanları doldurup doldurmayacağım konusunda. evet kısmi süreli çalışacak ama emekli bu vatandaş. ve bugün girişini yapmak zorundayım. 1 ocak da işe başlacak.

Ynt: ssk işe giriş

emekli veya değil farketmez kısmi süreli çalışıyorsa 30 günden az çalışıyormu kutucuğuna evet diyeceksiniz...

Ynt: SSK işe giriş

tam emin olmak için soruyorum. bu işlem sağlık yardımı hakklarına engel teşkil etmez değil mi?
bir de öteden beri puantajlı çalışan başka bir emeklimiz var. bunun için işlem yapılması icap eder mi?

sağlık yardımı haklarına neden engel teşkil etsin sorunuzu yanlışmı anlıyorum
işe aldığınız kişi emekli ve ayda 10 gün çalışacak işe girişini sgdp tabi çalışanlar olarak yapılacak 30 günden az çalışıyorsa da bu belirtilecek ay 30 günse çalıştığı gün 10 eksik gün 20 olacak eksik gün nedeni 06 kısmi istihdam olacak

ikinci soru için ne tür bir işlemden bahsediyorsunuz

yalnız kısmi süreli çalışma olabilmesi için haftalık çalışma süresinin 2/3 oranında olması lazım...

Merhaba, kısmi süreli çalışmalar da sağlık yardımından faydalanabilmek için eksik olan kısım için genel sağlık sigotası primi ödenmesi ile 30 güne tamamlanması şarttır..Ancak çalışanın emekli olması nedeniyle kısmi süreli çalışması sağlık yardımından yararlanmasına engel teşkil etmez..
Kolay gelsin.

emansur ' Alıntı:
sağlık yardımı haklarına neden engel teşkil etsin sorunuzu yanlışmı anlıyorum
işe aldığınız kişi emekli ve ayda 10 gün çalışacak işe girişini sgdp tabi çalışanlar olarak yapılacak 30 günden az çalışıyorsa da bu belirtilecek ay 30 günse çalıştığı gün 10 eksik gün 20 olacak eksik gün nedeni 06 kısmi istihdam olacak

ikinci soru için ne tür bir işlemden bahsediyorsunuz

yalnız kısmi süreli çalışma olabilmesi için haftalık çalışma süresinin 2/3 oranında olması lazım...

2. sorumda emekli personel için işlem yapmazsam sorun yaşar mıyım? yoksa öteden beri nasıl bildirim yapılıyorsa devam edebilir miyim?
kısmi süreli çalışacak personel ayda 10 gün çalışacak. bu da haftaya orantılanırsa 1/3 yapar. 2/3 den de düşük. burda sıkıntı yaratır mı sgk?

son olarak çalışma bakanlığı dosya numaraları sistemde kayıtlı olduğu halde giriş işlemini onaylaıktan sonra dosya numarası alanının tamamını 0 olarak gösterdi. giriş güncellemeden numaları tekrardan girdim. işin ilginç yanı kullanıcı işlemleri menüsünden bu alan kaldırılmış.

sgk işveren no aynı zamanda bölge no olarak kullanılmaya bağlandığından bir önemi yok.

Ynt: Ssk işe giriş ve kısmi süreli çalışanlar?

Duyurunun bu bölümünde ne demek istiyorlar?
Kasım/2011 de e-bildirgede bir işlemmi yapmamız gerekiyordu?

1/1/2012 tarihinden önce kısmi süreli veya çağrı üzerine yada ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlar ise 2011 Kasım ayında aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün nedeni ?06- Kısmi isdihdam? ve ?17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma? seçeneği işaretleyen işverenlere e-sigorta menüsü üzerinden bir defaya mahsus seçim yaptırılarak tescil edilmesi sağlanacaktır.

orası tam bir muaam başka bir forumda işe girişi güncelleyin diyor, bir başkası bir menü açacak bekleyin diyor, alo 170 cumayı bekleyin diyor ben işi garantiye aldım sgk müdürlüğü ile görüştüm adamın haberi yokmuş yazıyı mail at dedi attım şimdide adama ulaşamıyorum ordan ne cevap gelecek bakalım yahu adam gibi şunu şurdan yapın demiyorlar resmen bulmaca çözüyoruz işn tersi kendileride ne yapılacağını bilmiyor

Aynen, yazdıkalarından da birşey anlaşılmıyor.Bu duyuru ne zamandır vardı, işe giriş ekranında arkadaşlar.Kasım ayından beri varmıydı?

ZİNDAN ' Alıntı:
Aynen, yazdıkalarından da birşey anlaşılmıyor.Bu duyuru ne zamandır vardı, işe giriş ekranında arkadaşlar.Kasım ayından beri varmıydı?

hayır ben 2012 de fark ettim, en son giriş yapmak için sisteme girişim 17/12 yoktu o zaman hatırladığım kadarıyla ...

Bende çok öncesinde hatırlamıyorum, yani Kasım yada 23 aralıka kadar yoktu diyebiliriz.
Duyuruda ise, Kasım/2011 aphb' den bahsediyor.
Ben birşey anlamadım?

1/1/2012 itibaren bu çalışanlar 30 günden çalışmadıkları günlerin primlerini gss olarak kendileri ödeyecekleri için ön hazırlık olabilir.

Benim bir tane müşterim var onda devamlı bir içi sirkülasyonu var en son kısmi sigortalı girişim 28,12,2011 ve bu ibare hiçbir yerde yoktu. Daha yeni durup dururken iş çıkardılar yahu adamların ne demek istediğini anlamakda zor şimdi e sigorta menüsünden bir kereye mahsus tescil ne demek arkadaş ya anlayan beri gelsin.
Ben kasım bildirgesini vermişim ek10 arkasına kısmi çalışma sözleşmeleri + sözleşmedeki süredende az çalışanlar için puantajıda eklemişim şimdi gelmiş kasım bildirgesinde kısmi çalışma gösterenler diyorlar vallahi bunların işi gücü derdi yok zaten her ay bir ek10 için bile bilmem kaç sayfa dosya hazırlıyorum şimdide bir kereye mahsus tescil ulen 1 kereye mahsus ne demek birkere ya adam gibi dersin arkadaş git işe girişi güncelle yada e bildirgede şuraya link koyduk git oraya kaydet resmen rezillik ya.
SGK nın çalışanının bile haberi yok alo 170 in haberi yok kimin haberi var kardeşim sinir hastası yapacak bunlar beni sonunda

Sakin ol, böyle durumlar da hiç birşey yapma, boşver :) ben öyle yapıyorum...

Üstat sakinimde vatandaşlar aynı yazıda siz bildirmezseniz biz resen yapıcaz demişler yani siz unutum bu işi biz kafamıza göre ne kadar part time çalışan varsa hepsini 30 gün yapıp size cezaları kitliycez demeye getirmişler ben böyle anladım zaten yaptığım paniğinde en büyük nedeni bu.
Bugün üstüne mükellef fulltime çalışan elemanının part time a döndüğünü mail atmış hallediver diyor al başına bir bela daha giriş çıkışmı yapılacak yoksa işe girişten güncellememi birazdan alo 170 e sorucam bakalım ne diyecek. Yokmu bu işi daha önce yapan aramızda

Bizde de var Kısmı çalışanlı işyerleri.Bende beklemedeyim şuan bakalımm...
Bir bilgiye ulaşabilirsen paylaşırsan sevinirim...

Yarın sgk müdürlüğünü uğraştırıcam bugün aradım mail at dediler attım sonra adamı kodunsa bul akşama kadar ulaşamadım ama yarın sgk müdürlüğünden sağlıklı bir cevap verirlerse paylaşırım.
Az önce gene alo 170 aradım adam anlattı anlattı efendim eski çalışanlar içinde bir kereye mahsus tescil yapmalısınız dedi iyi güzel kardeşim nerden yapıcam e bildirgemi , işe giriş bildirgesindemi yada ayrı bir linkmi koyacaksınız dedim ilk önce bir duraksama sonra resmi yazı gelmedi biz size yarın daha sağlıklı bir bilgi verelim dendi.
Kısaca şu işi yapın diyorlar ancak nasıl yapılacağı hakkında kimsenin bir bilgisi yok. Türkçesi kaderimiz olan beklemedeyiz.

Sayın meslektaşım stonhand bu konuyla ilgili nasıl bir sonuç elde ettiğini paylaşırsan sevinirim.
Ayrıca mail adresim [email protected] bir konu hakkında özel bir sorum olucaktı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...