fonradar

SSK işten çıkış yapılan personele sonradan verilen kıdem tazminatı

benim bir sorum olucaktı.. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

bir personelimizin temmuz ayında çıkışını yaptık.. 10.000 TL net ücret alıyordu
çıktığında da kıdem tazminatı hesaplaması yapmadık...

20.10.2010 tarihinde personel ile bir protokol imzalanmış ve kullanılmayan izin hakkı fazla mesai tutarı ve resmi bayramlarda çalışma süresinin karşılığı olarak 75.000 TL ödendi.

şimdi bu durumda bu 75.000 TL yi nasıl göstericez??
personel 2001 yılından 2004'e kadar dışarıdan destek vererek çalışmış olup 2004 te resmi gişi yapılmıştır.

Ynt: SSK işten çıkış yapılan personele sonradan verilen kıdem tazminatı

Temmuz ayına tahakkuk yapıp düzeltme beyannamesi ve ek sgk bildirmi yapacaksınız.

Cevabınız için teşekkürler..

peki bu 75.000 TL yi kıdem tazminatı olarak gösterme şansımız var mı ? asıl merak ettiğim bu
kıdem tazminat tavanından daha yüksek bir bedelle kıdem tazminatı hesaplanabilir mi ?
ya da hesaplansa normal hesaplamayı geçen kısmı prim yada ücret olarak mı göstermek zorundayız?

Kıdem tazminat tavanından fazla bir tutar
oyuzden artan kısımdan sanırım gelir vergisi kesilecek
bu kadar fazla tutar birden gider yazilabilir mı?
Sanırım yazılır sözleşmeye istinaden

Tavanı aşan kısmı vergilendirip sair ücret olarak gösterebilir ve gider yazabilirsiniz.

DOGUM IZNI

BEN 27 SUBAT 2010 TARIHINDE IS BASI YAPTIM FAKAT SIGORTAM NISAN 16 SINDA YAPILDI SU ANDA 4 AYLIK HAMILEYIM ASGERI UCRET UZERINDEN PRIMIM ODENIYOR BU DURUMDA NE KADAR DOGUM PARASI ALABILIRIM VE AYRICA ISYERIMDEN CIKIS ALSAM ISSIZLIK ODENEGI VE DOGUM PARASINDAN YARARLANABILIRMIYIM .