SSK lı Çalışan, İş Yeri Açarsa...

cemoja

Katkı Sunan Üye
merhaba.ssk lı çalışan bir kahvehane açarsa kendisinin bağkurlu olma durumu nasıl olur.yani kendisi ssk lı başka bir işyerinde çalışıyor.kahvede çalışan bir kişiyi ssk lı yaparsa ne olur.

Ynt: ssk lı çalışan işyeri açarsa

Sayın Cemoja_?
bu forumda adet sanırım, takma isim kullanmak, ben adınızı rica ederim..

herhangi bir işverene tabi olarak SSK'lı çalışan kişi kendi adına bir işyeri açtığında SSK kesintisi olmadığı müddetçe bağ-kurlu olmak zorunluluğu yoktur,
ancak mevcut işverenden ayrılıp 1 gün ara verip bir başka işveren ile çalışırsa Bağ-Kur zorunluluğu doğmaktadır,

yalnız bir tereddütüm var, Örn:31.03.2007 de ayrılıp 01.04.2007 de işe başlıyanları bağ-kur kesintiye uğramış saymakta olduğunu söylüyorlar, mantığını pek anlamadım, konuyu diğer arkadaşlar açarsa memnun olurum.

Ynt: SSK lı Çalışan, İş Yeri Açarsa...

sayın kızılkan;

bu mantığı bende anlayamadım şimdi şöyle düşünüyorum bir işçi sabah işe geldi (01.05.2007) başladı çalışmaya saat 14.00 da şirkette bi tartşma yaşadı ve ayrılmak istedi istifa dilekçesini yazdı ve ayrıldı.biraz hava almak istedi bi gazete aldı iş alını buldu ve görüşmeye gitti gidilen yerde hemen kabul edildi ve yarın çalışmaya başlayacaksın dendi (biliyorsunuzki sigorta girişleri 1 gün önceden olmalı) hemen evraklarını verdi ve sigorta girişi 02.05.2007 tarihinde başladı (çünkü o tarih olmak zorunda ) bu mantıkta arada boşluk olacağını sanmıyorum.

yani 01.05.2007 çıkış
02.05.2007 giriş doğrusu bu benceee

herkese kolya gelsin...

bağkur kapsamına giriş tarihi itibari ile ssk'lı olan bir kişi ssk'sı devam eder. ama iş son bulduğunda bağkurlu olur. 01/01/2006 ssk giriş var diyelim ve 10/10/2006 bağkur kapsamında bir iş yapmaya başladı. ssk kesilmediği müddetçe bağkurlu olmaz. 11/01/2007 ssk işinden çıktı ise 12/01/2007 itibari ile bağkurlu olur.benim yorumum 12/01/2007 ssk kapsamında başka bir işe başlasa bile bağkurlu olmalı.

sayın meslektaşlarım. aynı konu ile ilgili problemi kendi müşterilerimin birisinde yaşadım. Bağkur ile yaptığım görüşmede Bağkur; ertesi gün işe başlardığında örneğin 10.05.07 tarihinde çıkışı verildi 11.05.07 tarihinde girişi yapıdı ve aylık puantaj toplamında 30 günden az ise işten çıktığı tarih itibariyle Bağkurlu olur görüşünü verdi bana.

Merhabalar,
bir işçi birden fazla işyerinde çalışabilir ve aylık prim gün sayısı 30 dan fazla da olabilir. Bu nedenle, yukarıda anlatılan olayları çok yaşadım ve bağ-kur kapsamına alınmadık. Ben şöyle yapıyorum; işveren olan işçi 10 mayısta işten çıktıysa yine 10 mayısta başka işyerinde girişini bildiriyorum.Prim gün sayısı 31 olacak ama zaten 30 günü aşan günler dikkate alınmadığından sorun olmuyor ve böylece bağ-kur kesintisiz çalışma gibi değerlendirip kendi kapsamına almıyor.
H.Tepeli -SMMM

Sayın Genç Sayın Tepeli,
gecenin bu saatinde yanlışmı anlıyorum.. aynı gün giriş ve çıkışlarda zaten problem yok,

01/05 - 10/05 tarihleri arası çalışan işçinin = 10 gün hizmeti var
11/05 - 31/05 tarihleri arası çalışan işçinin = 21 gün hizmeti var

31 gün yani 1 gün fazlası bile var,
diğer aylarda da en kötü ihtimal ile parmak hesabında yine 30 gün ü tamamlıyor,

bir tek şubat ayında giriş çıkış yapan işçinin vay haline...

ancak sorun 30 gün mü_? yoksa
Bağ-kur tarafından takip eden gün başlangıcı sebebi ile kişinin SSK'lılığa ara verilmiş olarak sayılmasımı_?

arkadaşlar nane arkadaşımıza katılıyorumm ve ayın 31 de çıkıpta takip eden ayın birinde başlarsa arada boşluk olmaz ama ssk lı olupta işyeri açanlar bu arada bakurlu olurlarr. Yani bakurlu olmamalı için devamlı ssk olmasılazım.