fonradar

SSK Primlerini Eksik Ödenmesi

merhaba arkadaşlar 16 ocak 2013 te belirsiz süreli çalışmaya başladığım şirketten 10 nisan 2014 te ayrıldım.maaşım asgari ücretti ve bankaya yatmıyordu elden alıyordum her ay.basit bi gider pusulası makbuzuna hangi ayın maaşı olduğu, maaşı aldığım günün tarihiyle birlikte imzalıyordum.hal böyle olunca maaş günü bikaç gün hatta bikaç hafta geçikiyodu bazı dönemlerde. ssk primlerim hiç aksamadı hep 30 gün olarak yatıyordu. fakat ocak 2014 ssk primlerimin 7 puantaj koduna göre 15 gün yattığını farkettim.ve işverenime daha o gün (20 şubat 2014 tarihinde) işten ayrılmak istediğimi ve nedeninin de tam çalıştığım halde 15 gün prim ödendiği için olduğunu, eksik prim günlerimin de yatırılmasını istediğimi belirttim.tamam düzeltiriz dediler ve yasal ihbar süre gereği 2 hafta daha çalıştım. o iki hafta sürenin sonunda benim hesabımı kesin ve işten ayrılayım dedim ve bana şuan maddi açıdan müsait olmadıklarını söyleyip bikaç gün daha beklememi söylediler.
o günden sonra alacak maaşım içerde kalmasın diye çalıştım ve bu güne kadar geçen zamanda hem ocak ayı ssk primlerimin düzelmediğini hem de şubat ayının da ssk priminin 15 gün yattığını farkettim.tekrar iş verenime durumu izah ettim, bi an önce düzeltilmesini ve hesabımın kesilip işten ayrılmak istediğimi söyledim.10 nisan 2014 te hesabım kesildi tüm almam gereken biriken maaşlarımı aldım ve işten ayrıldım. (işten ayrıldığıma dair hiç bir resmi evrak imzalatmadılar.) işten ayrılırken kıdem tazminatı hakkım olduğunu iş verenin kusuru yüzünden işten ayrılmak istemiş olduğumu söyledim ve bana biz seni çıkarmadık sen kendin çıkmak istedin o yüzden tazminat veremeyiz dediler.

ben de bugün (11 nisan 2014) soluğu sgk da aldım ve dilekçe yazdım.

durum neticelendiğinde işkur a gidip işçi hakları servisine bi dilekçeyle başvurup hakkını arayabilir miyim? ve bunun bi süresi var mıdır?eğer süresi varsa da ben bu süre içerisinde varsa hakkımı talep edebilir miyim? bunları merak ediyorum aranızda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa beni bu konuda bilgilendirebilir misiniz?

Merhaba. Ben 17/08/2002 tarihinde bir işe girdim. 01/01/2010 tarihinde işten ayrıldım. Daha doğrusu aramızda çıkan anlaşmazlık yönünden kovuldum. Tazminatımı istedim vermediler. Bende mahkemeye başvurarak , şahitler göstererek çalıştığımı ispatladım ve tazminatımı aldım. Fakat bir çoğu zaman aşımına uğradı. Neticede paramı aldım. Benim size asıl sormak istediğim konu ;
17/08/2002 de işe başladım , fakat 27/01/2005 tarihinde ssk ya girişim yapılmış. Yani 30 ay sigortasız çalıştırıldım. Mahkemede tazminat için şahitler hepsi işe giriş tarihini Ağustos 2002 yılı olarak belirttiler. Ben bu 30 ay için hizmet tespit davası açabilirmiyim...?

Sizin engin bilgilerinize ihtiyacım var.

Merhaba. Ben 17/08/2002 tarihinde bir işe girdim. 01/01/2010 tarihinde işten ayrıldım. Daha doğrusu aramızda çıkan anlaşmazlık yönünden kovuldum. Tazminatımı istedim vermediler. Bende mahkemeye başvurarak , şahitler göstererek çalıştığımı ispatladım ve tazminatımı aldım. Fakat bir çoğu zaman aşımına uğradı. Neticede paramı aldım. Benim size asıl sormak istediğim konu ;
17/08/2002 de işe başladım , fakat 27/01/2005 tarihinde ssk ya girişim yapılmış. Yani 30 ay sigortasız çalıştırıldım. Mahkemede tazminat için şahitler hepsi işe giriş tarihini Ağustos 2002 yılı olarak belirttiler. Ben bu 30 ay için hizmet tespit davası açabilirmiyim...?

Sizin engin bilgilerinize ihtiyacım var.

Evet kesinlikle açarsınız. Büyük olasılıkla da kazanırsınız.

SGK primleri açısından 5 yıllık zamanaşımına uğramış bir süre bu değil mi sn.nguroy? Hizmet tesbit davasını kazandıktan olsa elde edilen tek kazanç giriş tarihinin 2005 değil de 2002 ye çekilmiş olur, ancak o 30 aya ait primler kurum tarafından tahsil edilip , mevcut gün sayısına ilave edilir mi? Yani elde edilen kazanç sadece işe giriş triahinin öne çekilmesi mi olur, yoksa +30ay prim gün sayısı da artmış olur mu?

Bildiğim kadarı ile SGK bu tip hizmet tespit davalarını kabul ediyor. Kişinin emekliliğe hak kazanması açısından yaptıklarını biliyorum.

SGK primleri açısından 5 yıllık zamanaşımına uğramış bir süre bu değil mi sn.nguroy? Hizmet tesbit davasını kazandıktan olsa elde edilen tek kazanç giriş tarihinin 2005 değil de 2002 ye çekilmiş olur, ancak o 30 aya ait primler kurum tarafından tahsil edilip , mevcut gün sayısına ilave edilir mi? Yani elde edilen kazanç sadece işe giriş triahinin öne çekilmesi mi olur, yoksa +30ay prim gün sayısı da artmış olur mu?

sn. keremcem yukarıda belirtilen örnekte 01/01/2010 tarihinde işten ayrıldığı için normalde hiç sigortalılığı olmasaydı dahi 31/12/2015 tarihinde dava hakkı düşmüş olacaktı. Ancak kişinin sigortalılığının olması, hizmet tespit davası açma hakkının düşmesini engellemektedir. Yargıtay'ın ilke kararları da bu yöndedir. Not: 21. hukuk dairesinin 2004 yılındaki bir kararında bu husus tartışmalı olsada sonraki kararlarının neredeyse tamamında hak düşürücü sürenin kesileceği yönünde görüş belirtmiştir. Bu doğrultuda kişi 30 yıl sonra bile hizmet tespit davası açabilir, hak düşürücü bir süreye tabi değildir.

Örnek karar:
Hukuk Genel Kurulu 2012/21-735 E. , 2012/795 K.
Somut olaya bakıldığında; davalı işveren tarafından sigortalının çalışmalarının 28.08.2001 tarihinden itibaren Kuruma bildirilerek, kayda geçtiği; sigorta belgelerinden görülmektedir. Kuruma bildirilmeyen, iddia konusu 01.06.1998 ile 28.08.2001 tarihleri arasında kalan devrede aralıksız çalışma olgusunun anlaşılması halinde, 28.08.2001 tarihli işe giriş bildirgesi hak düşürücü süreyi keseceğinden, hak düşürücü sürenin varlığından söz edilemez. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 26.02.2003 gün ve 2003/21-44-98; 23.06.2004 gün ve 2004/21-369-371 ve 27.02.2008 gün ve 2008/21-163-207, 18.06.2008 gün ve 2008/21-429-437 sayılı Kararlarında da bu hususlara değinilmiştir.

Hizmet tespit davası sonucunda 17/08/2002 tarihinden 27/01/2005 tarihine kadar geçen süre içerisinde aralıksız çalıştığına yönelik karar verilir ise aradaki bütün aylar mevcut gün sayısına eklenir, primleri ve cezası işverenden tahsil edilir.

merhaba ben 2009 -2012 yılları arası bir firmada çalıştım firma sahibi değiştiği için bu yıllardaki çalışmamın karşılığını aldım , fakat 2012 2014 temmuz arası çalıştığım firmamdan patronumuz bizi diğer firmasına geçirdi geçiş yaparken ibrarname imzalattı fakat karşlığını ödemedi ben doğum nedeniyleraporlıuyum fakat bu bedeli ödemeyeceğini söyledi ayrıca ssk pirimlerimizde asgari ücretten biraz fazla ödeniyordu.. doğum paramı fazla almak için son 3 ay aldığım maaşa yakın bir bedel ödedi... ben 2,5 yıllık tazminatımı alabilirmiyim ve ssk pirimlşerimöde asgariden ödendi bunlarla ilgili neler yapabilirim lütf yardım eder misiniz

ayrıca doğum iznim bitti bu süre içinde beni hiç aramadılar iş ile ilgili ,, bende 6 ay daha uzattım bu süre içinde tazminatımı tekrar isteyeceğim ..

Eksik prim için delilmi

Merhabalar,

Ben 2010 yılından beri aynı firmada çalışmaktayım, fakat sigorta primleri asgari ücret üzerinden yatırılmakta, defalarca patronla konuşmama rağmen, ha bu ay olacak ha şu iş bitsin rahatlayacaz vs vs gibi nedenlerle bu zamana kadar geldik. Şirket maaş ödemesini asgari ücret kadarını şirket hesabından yapmakta kalan gayriresmi miktarı da ortaklardan biri kendi şahşi hesabından yapmaktadır. Bütün çalışanlara aynı şekilde ödeme yapılmaktadır. Bu durumda bankadan alacağım kayıtlar bu konuda delil olarak kullanılabilirmi? geriye dönük primleri ödettirebilirmiyim. bir tek haziran ayının maaşını elden aldık bu etkilermi yoksa 2 senedir hesaba ortağın şasi hesabından para gönderiliyor olması yeterlimi, Dava mı açılması gerekiyor yoksa SGK ya bu banka kayıtlarını sunarak bir sonuca ulaşabilirmiyim. Birde bu olaylara girdikten sonra şirketten ayrılmak istiyorum tazminatımı ıspatlayabildiğim elimdeki kayıtlara göre alabilirmiyim. 15 yıl 3600 günü doldurmuş durumdayım tazminatımı da alıp ayrılmak istiyorum. Önceden önemsemezdik bu prim olaylarını ama emeklilikte farkettiğini gördükçe çıkmaza düşüyor insan bir yanda ekmek yediğimiz yer , diğer yanda emekli olunca yetemeyecek olan emekli maaşı... gayri resmi olarak elime asgari ücretin 2-3 katı kadar para geçiyor herhalde emekli maaşını etkiler diye düşünüyorum. Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleme:
Sayin forum üyeleri konu hakkida yardimlariniza ihtiyacim var yanlis birsey yapmak istemiyorum.....

Son düzenleme: