Ssk' ya ödenen primlerin Bağ-Kur borcuna mahsubu yapılabilir mi?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba arkadaşlar;
Limited Şirketi ortağı bir şahsın bağkurluluğu 18.02.2009 tarihinden bu yana açık. 7.000,00-TL civarında borcu var.
Ancak bu kişi aynı zamanda 08.03.2010 tarihinden bu yana da başka bir şirkette (Kendi şirketi değil) Ssk' lı (4/a) olarak çalışıyor.
Şimdik biz bu şahsın Ssk' ya ödenen Primlerini Bağkur borçlarına aktarabilirmiyiz.?
Ben bu işlemin emeklilik aşamasında yaptıklarını biliyorum.Emeklilik zamanına daha çok olan bu kişi için bugün bir dilekçe versem, bunu yaptırabilirmiyiz.? Kalan bağkur borcu için de 6111 yapılandırmasına girmek istiyoruz.!

Cevaplar için teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Ssk' ya ödenen primlerin Bağ-Kur borcuna mahsubu yapılabilir mi?

Merhaba,
5510 sk.53 maddesinin ilgili kısmı aşağıdadır.
[size=10pt]Sigortalının, bu madde hükmüne göre sigortalı sayılması gereken sigortalılık halinden başka bir sigortalılık hali için prim ödemiş olması durumunda, ödenen primler birinci fıkraya göre esas alınan sigortalılık hali için ödenmiş ve esas alınan sigortalılık halinde geçmiş kabul edilir.[/size]

Yapılabiliyor demekki.Teşekkürler, peki bu dilekçemizi Ssk' ya mı yoksa Bağ-Kur' a mı vermek gerekir.? Aktarma işlemini sskmı yapar burada acaba.?

dilekçeyi bağkur işlemlerine bakan sosyal güvenlik merkezine verin
aynı şekilde ssk işlemine bakan sosyal güvenlik kurumuna verirseniz işler hızlanır

ben öyle yaptım 2008 yılında