Staj Başlatma(Henüz Bu Yola Girmemişken Öneri)

malianestezi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Benim merak ettiğim ve önerinizi almak istediğim bir kaç husus var.Bunun için önce biraz kendimden bahsedeyim.
Ben Gazi Üniversitesi Ekonometri(lisans) mezunuyum,evliyim ve 4.5 yaşında da bir kızım var.
yaşım 27.Özel hayatımı düzene sokup kızımı da biraz büyütünce KPSS A sürecine girdim.3 yıldır bu süreçteyim.
ilk 2 sene iyi bir puan almak için uğraşmakla,çalışmakla geçti.
fena olmayan puanlar edindim...lakin gelin görün ki bizim alanda iş KPSS den iyi puan almakla bitmiyor.
Bunun kurum sınavı var,mülakatı var..
4 mülakattan elendim bu sene içerisinde(Bunun içinde banka mülakatları da var).
Yani ne kadar emek verip teorik olarak karşılığını alsam da pratikte elime hiçbir şey geçmedi.giden zamandan oldu..
Zira zaten halihazırda bir kurumun sınavı mülakat süreci vs ortalama bir 7 8 ay sürüyor.
yaş oldu 27 ve ben artık belirsizlik istemiyorum.
Bu süreci devam ettireceksem de artık bir yerden başlamak,bir alana kanalize olmak istiyorum.
KPSS A da kapsamlı bir muhasebe sınavı bölümümüzde olduğu için genel muhasebe,mali tablolar analiz vs biliyorum.
yani sınavdaki netlerim iyi çıkıyordu.Matematiğim iyidir,hesap kitap işlerini severim.Bu yüzden muhasebeyi de sevdim.
Staj başlatma sınavına girmek istiyorum(ekim ayında olan).
Sizce geç kalmış mıyım yoksa kendimi geliştirirsem bu meslekte ilerler miyim?
(nasip olur da bu meslekten mali müşavir olarak çıkarsam büro açmak değil de bağımlı çalışmak istiyorum ve eğer olursa staj süresince dil öğrenmek ve muhasebe programlarına hakim olmak hedefim.)
Bir de müşavirlik belgemi edinebilirsem işsiz kalma gibi bir durumum olur mu?

merhaba, sınavı geçtiğiniz bir senaryoda zaten stajı başlatmak durumunda olacağınız için bir şekilde çalışma hayatına girmiş olacaksınız. bence bu aşamada kpss ve memuriyet yolundan vazgeçtiğinize emin olup, ilerisi için ne yapmak istediğinizi düşünerek devam etmelisiniz. dört büyüklerin başvuru dönemlerini takip edin derim. yaş itibariyle size en uygun yol denetim diye düşünüyorum. dil bilgisi kurumsal firmalar için çok önemli, şanslısınız ki ülkemizde muhasebecilerin pek azı dil bilmekteler. işsiz kalıp kalmamak biraz şansıza çoğunlukla da çabanıza bağlı. umarım dilediğiniz gibi olur

staj başlatma sınavını geçersem ve staj döneminde mesleği tam olarak benimsersem zaten rotamı buraya çevireceğim tamamen.
araştırdığım kadarıyla smmm kendini geliştirmekle doğru orantılı ilerliyor.
temel düzeyde bi dil seviyem var,iyice ilerletmem lazım bu süreçte.
çok teşekkür ederim.

meslekten soğumamak için yaş itibariyle muhasebe bürolarından uzak durup kurumsal firmaları denemenizi şiddetle öneririm. tek derdiniz ingilizce olsun, dünyanın en kolay dili. güzel bir başlangıç hiç beklemediğiniz kapıları açabilir, kolay gelsin.

evet hocam bürolar hakkında çok olumsuz şey duydum.Malesef ki Ankara İstanbul gibi büyük bir şehirde değilim.Doğuda büyük bir şehirdeyim.Kurumsal olmasa da bir şirket bulabilirim diye düşünüyorum.Hayırlısı bakalım.İngilizceye oldum olası ilgim vardı.Meslekte sivrilmek için en iyi yol gibi görünüyor.Teşekkür ederim.

Sn. @malianestezi hocam aynı yaşta bir kardeşin olarak konuşayım. 1 yıldır staj yapıyorum ilk girişte kazandım sizinde ilk girişte kazanacağınızı düşünüyorum. Sınava girmeden önce kurumsal olmayan fakat büyük bir firmadan çalışıyordum maaşım göz dolduran cinstendi fakat gemileri yakıp smmm olma yoluna girdim. Bu yola çıktığımda kendimi inşaat muhasebesi alanında uzmanlaştırmayı hedef aldım ve bir inşaat firmasında asgari ücretle başladım, getir götür işleriyle başlayarak muhasebe departmanında işleri eline alan kişi olmaya yakındım ki başka bir firmadan iş teklifi aldım, çalışma koşullarım da ve maaşımda iyileştirme talep ettim fakat gerçekleşmeyince işten ayrılıp teklif gelen firmada daha iyi koşullar ve daha iyi bir maaşla işe başladım. Batıda büyük bir şehirde yaşamaktayım. Ailemin de inşaat işinde olması münasebeti ile bir çok firmayla tanışıklığım bulunmaktadır. Başka firmalar da piştikten sonra kendi firmamızda bağımlı olarak çalışmayı düşünüyorum. Kendime böyle bir hedef koydum sizinde aynı şekilde bir hedef koymanızı tavsiye ederim. Aramızdaki tek fark sizin evli ve çocuklu olmanız. Arkadaşlarında dediği gibi ofiste değil denetimde yahut gözetimde staj yapmanızı tavsiye ederim. Sgsyi kafaya takmayınız kolay olmayan fakat bilenin takır takır yapacağı bir sınav. Başarılar dilerim...

kesinlikle kurumsal firma tavsiye etmiyorum hiç bir eşy öğrenemezsin oradan ayrıldığında cv de büyük firma var diye seni işe alırlar ama sonra çok büyük sorunalrla karşılaşırsın 3 sene staj süresi var muhakak işin mutfağına girmek lazım 1 sene muhakkak büro da ofis de geçmeli ama asla 1 seneden fazla kalmamalı sonra 1-2 yer daha değiştirdikten sonra büyük firmalara girebilrisiniz zamanla tecrübeyle

Hocam sizin aile işi olması nedeniyle hedef belirlemeniz zor olmamış.Ben henüz bu işin mutfağına dahi girmediğim için şuan koyacağım hedef çok havada kalacak gibi.zira ne büronun ne denetim şirketlerinin havasını solumadım.Bununla birlikte dosyamı açtırdım.Staj süresini kısaltmak adına tezsiz yüksek lisans arayışına girdim.
sgs yi ilk girişte kazanırım diye düşünüyorum.çıkmış sorulara baktım,çok zor bulmadım.En azından girmiş olduğum sınavlar ayarında.
bulunduğum şehrin smmm bürosuna dosya açtırmaya gittiğimde,dosyamı açan mali müşavirle görüşüp,fikrini alma imkanım oldu.
Beni cesaretlendirdi sağolsun.Lakin bağımlı çalışacağım fikriyle gittiğimde büro açmamın çok daha karlı olacağını söyledi(uzun vadede)
çevrem yok dedim.bir şekilde olur,çevren olsa da zaten sana defter tutturmazlar,kimse yakınının mali sırlarını öğrenmesini istemez dedi.mantıklı geldi.
Bunun dışında sgs den sonra stajı mutlaka büroda yapmam gerektiğini vurguladı.Aksi halde işi öğrenemezsin dedi..
bürolara karşı ise ön yargım var.bulunduğum şehirde stajyerler 500 lira aylıkla çalışıyor.üstelik ayak işi de yaptırıyorlar...
bunu dediğimde ise direkt ''yapacaksın tabi,hepimiz bu yollardan geçtik.İnsan hedefi için böyle şeylerden gocunmaz'' dedi...
durum bu.
şuan sgs ye odaklandım.kazanırsam staj yeri neresi olmalı hala muamma benim için.

@tancam hocam son gönderimde belirttiğim gibi,smmm odasında dosyamı açan mali müşavir de sizin dediklerinizi dedi.
bu işi öğrenmek istiyorsan büroda yapacaksın başka yolu yok dedi.
şirkette yapmak kolaycılıktır,yarın öbür gün büro açmaya kalktığında sudan çıkmış balık gibi olursun dedi.
evet büro,öğrenmem açısından şart gibi lakin şartlar çok ironik değil mi?
büyükşehir sayılan lakin görece küçük bir doğu ilindeyim.
burada stajyerlere verilen ücret 500 lira...
hadi ücreti geçtim(maddiyattansa öğrenmek ön planda şun benim için),ayak işi yapmak zoruma gider açıkçası..

@tancam hocam son gönderimde belirttiğim gibi,smmm odasında dosyamı açan mali müşavir de sizin dediklerinizi dedi.
bu işi öğrenmek istiyorsan büroda yapacaksın başka yolu yok dedi.
şirkette yapmak kolaycılıktır,yarın öbür gün büro açmaya kalktığında sudan çıkmış balık gibi olursun dedi.
evet büro,öğrenmem açısından şart gibi lakin şartlar çok ironik değil mi?
büyükşehir sayılan lakin görece küçük bir doğu ilindeyim.
burada stajyerlere verilen ücret 500 lira...
hadi ücreti geçtim(maddiyattansa öğrenmek ön planda şun benim için),ayak işi yapmak zoruma gider açıkçası..

maalesef şartlar bu sizin yapmanız gereken en fazla taş çatlasa 2 sene büroda takılmak her işe koşturmak ve her şeyi merak edip öğrenmek onun için sabretmeniz ve sebat etmeniz lazım ama şu da var büroda fazla takılan kişi de büyük firmada çalışmak istiyorsa büyük firmalarda bürocuları pek tercih etmiyor firmada işer çok daha farklı işler her sektörün firmanın kendine has özellikleri vardır 2 sene ofis 2 sene de firma tecrübesi ile 4 senede pişmiş olursunuz

neyse çok coşmayayım :)

muhasebe bürosunda 2 yıl çalışayım işi öğreneyim demek çok kolay değil. yanında çalışacağınız meslek mensubunun yapıcı olması lazım, sizin altyapınızın olması lazım, büyük defter tutmaya kısa sürede girişmeniz lazım vs.

inanın forumdaki arkadaşların çoğunluğu muhasebeyi karmaşık kuruluş işlemleri, evrak işleri, dilekçeler vb. zorlu kurumlar vergisi süreçleri sandığı için büro tavsiyesinde bulunuyorlar. bunların hepsini odaların verdiği meslek mensubu kurslarından zaten edinirsiniz ve inanın hiç atla deve işler değiller. ben inatla şirket içinde çalışmanızı, mümkün mertebe alacak/borç takibi yapmaksızın fonksiyonel işlere yönelmenizi, hatta mümkünse iç kontrol gibi departmanlara kıyısından yanaşmanızı öneririm.

bir işçinin en büyük motivasyonu alacağı ücrettir. büroda iki yıl düşük ücrete çalışıp hemen akabinde iyi bir portföy ile kendi büronuzda çalışmaya başlamayacaksanız büroda çalışmanın bir anlamı yok. iki yılın sonunda şirkete geçerseniz size en iyi ihtimalle beyanname doldurturlar, amortisman kur farkı vs. takibi yaptırırlar, kayıtları kontrol ettirirler vs. söylediklerim tecrübeyle sabit olup, umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
maalesef şartlar bu sizin yapmanız gereken en fazla taş çatlasa 2 sene büroda takılmak her işe koşturmak ve her şeyi merak edip öğrenmek onun için sabretmeniz ve sebat etmeniz lazım ama şu da var büroda fazla takılan kişi de büyük firmada çalışmak istiyorsa büyük firmalarda bürocuları pek tercih etmiyor firmada işer çok daha farklı işler her sektörün firmanın kendine has özellikleri vardır 2 sene ofis 2 sene de firma tecrübesi ile 4 senede pişmiş olursunuz

haklısınız öğrenmek için 2 yıl dişimi sıkmam lazım fakat stajyer adı altında sömürülmek istemiyorum.
öğrenmek için elimden geleni yaparım ki seviyorum da muhasebeyi fakat iş farklı boyuta taşınırsa(çay getir götür,temizlik,ayak işi vs) sabredebilir miyim emin değilim.
bunun dışında sıcak baktığım nokta hep şirkette çalışmak ama kayıt için odaya gittiğimde görüştüğüm mali müşavir caydırdı resmen.
büroda da zamanla çevren olur,daha çok kazanırsın saygınlığın olur vs dedi.
bununla birlikte staj için şirket düşünürsem nereyi ayarlayabilirim o da muamma.
şuan sgs ye odaklandım fakat yine de kafamın bir yerinde hep bu ikilem var.

neyse çok coşmayayım :)

muhasebe bürosunda 2 yıl çalışayım işi öğreneyim demek çok kolay değil. yanında çalışacağınız meslek mensubunun yapıcı olması lazım, sizin altyapınızın olması lazım, büyük defter tutmaya kısa sürede girişmeniz lazım vs.

inanın forumdaki arkadaşların çoğunluğu muhasebeyi karmaşık kuruluş işlemleri, evrak işleri, dilekçeler vb. zorlu kurumlar vergisi süreçleri sandığı için büro tavsiyesinde bulunuyorlar. bunların hepsini odaların verdiği meslek mensubu kurslarından zaten edinirsiniz ve inanın hiç atla deve işler değiller. ben inatla şirket içinde çalışmanızı, mümkün mertebe alacak/borç takibi yapmaksızın fonksiyonel işlere yönelmenizi, hatta mümkünse iç kontrol gibi departmanlara kıyısından yanaşmanızı öneririm.

bir işçinin en büyük motivasyonu alacağı ücrettir. büroda iki yıl düşük ücrete çalışıp hemen akabinde iyi bir portföy ile kendi büronuzda çalışmaya başlamayacaksanız büroda çalışmanın bir anlamı yok. iki yılın sonunda şirkete geçerseniz size en iyi ihtimalle beyanname doldurturlar, amortisman kur farkı vs. takibi yaptırırlar, kayıtları kontrol ettirirler vs. söylediklerim tecrübeyle sabit olup, umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

hocam ben d bundan korkuyorum.Stajı büroda yapacaksam biraz yapıcı,ağır,iyi niyetli bir mali müşavir olması lazım.
zaten ben karşımdakinden iyi niyet alırsam fazlasıyla da karşılığını veririm işimde.
fakat ''nasılsa bu stajyer,her işi gördüreyim'' gibi bir art niyet sezinlemek korkutuyor.

ben de stajımı şirkette yapıp akabinde müşavirliğimi alırsam(inşallah) yine şirkette devam etmek istiyorum.
ama o kadar yabancıyım ki,staj için hangi şirketlere başvuracağımı dahi bilmiyorum(evet bünyesinde mali müşavir barındıran bir şirket olmalı ama o şirketlere cv mi nasıl ulaştıracağım,illa tanıdık mı olması lazım vs bunu bilmiyorum)
geçen bir ecza deposuna gittim(eşim eczacı olduğu için görüşmeyi ayarlayabildi).
durumumu izah ettim.sgs yi geçersem burda staj yapabilir miyim diye sordum.
aldığım cevap:'' bizim iş ilanlarımız merkezden yani ankaradan oluyor ama zaten dışarıdan stajyer almıyoruz.kendi bünyemizde çalışan muhasebe elemanlarımıza bu hakkı veriyoruz.zaten hali hazırda çalışıyorlar,sgs yi kazanınca da stajyer olarak devam ettiriyoruz'' dedi.Yani kibarca geri çevrildim...
sizin önerebileceğiniz,yüz yüze görüşebileceğim,cv bırakabileceğim şirketler var mı peki?
ben doğu da büyük bir şehirdeyim lakin Ankaralıyım ve şirket bulabilirsem oraya gidebilirim.

ismmmo insan kaynakları modulünü teste açmıştı sanırım, şu an canlıda faaliyet gösteriyor olabilir. bir ara bakmıştım fazlasıyla ilan ve iş için özgeçmiş yükleyen vardı. şimdi doğu'da büyük bir ildeyim diyorsunuz ama şirket genel müdürlükleri vb. malesef doğu'da çokça faaliyet göstermezler. zaten küçük illerin vergi rekortmenlerinin eczacı, noter vb. olmasından az çok kimlerin ne gibi işler yaptığını kafamızda canlandırabiliyoruz…

karamsar konuşmak istememiştim ancak muhasebe bürosunda işi öğreneyim demek yanlış değil, sadece nusretvari bir adanmışlık lazım. size gel sana kurumlar vergisini anlatayım demezler, sizin öğrenebilmeniz lazım. o yüzden yatkınlık ve heves şart. o da sizde varsa yapamayacağınız bir şey yok.

Izmir gibi bir ilimizde bile maaşların asgari ücret düzeyinde olduğu, beyaz yaka kariyerinin malesef Istanbul-Ankara bünyesine sıkıştığı ülkemizde işiniz kolay değil. kariyer sitelerine bakın, linkedn'e bakın, hiç belli olmaz bir iş tutturursunuz. ama Ankara diyorsanız bence şansınız daha fazla.

bürolarda paspas yaparak işe başlayıp, yurtdışında çalışmaya kadar işi götürmüş biri olarak bence biraz şans, çokça da sizin emeğiniz ile her şey hallolur diyorum.

ismmmo insan kaynakları modulünü teste açmıştı sanırım, şu an canlıda faaliyet gösteriyor olabilir. bir ara bakmıştım fazlasıyla ilan ve iş için özgeçmiş yükleyen vardı. şimdi doğu'da büyük bir ildeyim diyorsunuz ama şirket genel müdürlükleri vb. malesef doğu'da çokça faaliyet göstermezler. zaten küçük illerin vergi rekortmenlerinin eczacı, noter vb. olmasından az çok kimlerin ne gibi işler yaptığını kafamızda canlandırabiliyoruz…

karamsar konuşmak istememiştim ancak muhasebe bürosunda işi öğreneyim demek yanlış değil, sadece nusretvari bir adanmışlık lazım. size gel sana kurumlar vergisini anlatayım demezler, sizin öğrenebilmeniz lazım. o yüzden yatkınlık ve heves şart. o da sizde varsa yapamayacağınız bir şey yok.

Izmir gibi bir ilimizde bile maaşların asgari ücret düzeyinde olduğu, beyaz yaka kariyerinin malesef Istanbul-Ankara bünyesine sıkıştığı ülkemizde işiniz kolay değil. kariyer sitelerine bakın, linkedn'e bakın, hiç belli olmaz bir iş tutturursunuz. ama Ankara diyorsanız bence şansınız daha fazla.

bürolarda paspas yaparak işe başlayıp, yurtdışında çalışmaya kadar işi götürmüş biri olarak bence biraz şans, çokça da sizin emeğiniz ile her şey hallolur diyorum.

yapıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim.
KPSS A sürecinde smmm staj başlatma sınavına denk şekilde muhasebe gördüm.
herhangi bir iş tecrübem yok lakin ekonometri mezunu olup muhasebenin M sini bilmeyen biri olarak çok yol katettim ve seviyorum muhasebeyi.
Ha işin mutfağı tabii ki bambaşkadır.
İyi,vicdanlı insanlara denk gelirsem ben elimden gelenin fazlasını yapmaya gayret gösteririm.
Bulunduğum şehirde hiçbir özel şirketin genel müdürlüğü yok zaten.Şubede de staj olmuyormuş öğrendiğim kadarıyla.
sınavı geçersem staj yerini Ankarada ayarlamaya çalışacağım.Şimdiden bazı iş bulma sitelerine başvurumu bıraktım.
Sgs yi kazanırsam daha da yoğun bir arayışa girebilirim rahatlıkla ki bunun için hususi Ankaraya gideceğim.
Sizi de ayrıca tebrik ederim kariyerinizde büyük adımlar atmışsınız.Darısı başıma inşallah.
çok teşekkürler tekrardan.

Tekrardan merhabalar.
13 Ekimde ilk kez girdiğim staj başlatma sınavını 72 alarak kazandım.
Üzerimden büyük bir yük kalktı.Artık asıl mesele staj yeri ayarlamakta.
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.