Staj Başlatma Sınavına Sitem Mektubum

Ynt: Staj Başlatma Sınavına Sitem Mektubum

Bende ilk staj başlatma sınavımda kazanamdım.
Hergün düzenli çalıştım olmadı 55te kaldım.
ama pes etmedim. Odanın kursuna devam ettim ve 2. sınavımda 61 ile geçtim.
Şimdi önümde yeterlilik maratonu var.
Sistem bu ve biz buna uymak zorundayız. Çalışmaktan başka yapacak birşeyimiz yok.
2 yıl sonra gene ders çalışyıroum.
Bu sefer ilk sınava girmeden odanın kursundayım. Evliyim.
Çocuk yapmadım sırf bu sınava çalışırken ne o bana ayak bağı olsun ne ben onu ihmal edeyim diye.
Hayatımı sınava odaklı yaşamak benimde hoşuma gitmiyor ama sistem böyle ve buna uymaktan başka çaremiz yok. Bu tabiki herkese dağıtılsa o zaman kimse kasmaz ki bu kadar.
Zor olanı başarmaya çalışmıyor muyuz zaten?

Bence de staja başlatma sınavı zor ama öyle sabah 5 lere kadar çalışmayı gerektirecek kadar da zor değil. Sanırım sizin çalışma sisteminizde bir sorun var yada kendinizi derse veremiyorsunuz. Her ne kadar teori ile pratik aynı olmasa da. Çok benzerlik var. İkiside olmadan olmuyor yani. Hele ki 10 yıl deneyim diyorsunuz mutlaka bilgi birikiminiz vardır.
Ben şu an yeterlilik sınavlarına giriyorum. Ev, iş, çocuk hepsi bende de var.
Yani diyeceğim hepimiz aynı yollardan geçtik. Mutlaka olacaktır. Kursa yazılmak iyi bir fikir.
İyi haberlerinizi bekliyoruz.

(Forum Kuralları Gereği Büyük Harflerle Yazmış Olduğunuz Mesajınız Silinmiştir.)

ruhsatı alana kadar, 1 sene başlatma 2 sene staj 1 senede bitirme için toplamda 4 senemi , emeğimi ve sabrımı verdim....(henüz son 2 dersimin sonuçlarınıda şahsen almış değilim) böyle olunca insan bukadar emek zaman ve sabrın bi kıymeti olsun istiyor ve arkadan gelen meslek adaylarının bu yol cok zor deyip yakınması ve kolaylaştırılmasını istemeleri yolu tamamlamış sayılanlara yani bizlere haksızlık gibi geliyor ve bizleri kızdırıyor.... ama yukardaki eleştirileri de okuyunca çok sert buldum....dosya açtırdığım 4 sene öncesine gidiyorum ve başlatma sınavlarına giripte kazanamadığım dönemler de ugradığım hüsran ve üzüntüyü hatırlıyorum.... kahretsin çalıştım ama olmadı diyorum... (ya sınav zordu ya ben sınavda rahatsızdım yada genel psikolojim sınav icin elverişli değildi)...hepimiz bu sınav sürecinden geçtiğimiz için başlangıçta benzer üzüntüler,kaygılar ve başardığımızda sevinçler yaşadık.... sürece yeni giren arkadaşların bu tarz sitemlerini biraz anlayışlı karşılamalıyız diye düşünüyorum... zira bizler onları anlayabilecek süreçlerden geçmiş durumdayız... onlarda bizler gibi bu süreci tamamladıklarında bizlerin ne demek istediğini daha iyi anlayacaklardır... bizden sonrakiler 3 sene staj yapacak ve daha cok emek ve zaman harcıyacaklar, durum böyle olunca onlarda kendilerinden sonra gelenlerin kendi verdikleri emeği vermelerini isteyecekler...
birbirimizi anlayabilmek için enpati yapmamız yeterli diye düşünüyorum..

hepiniz şu an ki durumu gayet iyi biliyorsunuz oda köle taciri kıvamındaki meslek mensuplarını kollarken bizlere de dosya açtırma masrafı 1.500,00 tl + sınav paraları 150,00 tl birde sınavı 2 ilde yapıp üstüne yol masrafı bir de utanmadan cepten mesaj atıyorlar smmm staja başlama sınavı kursu 1.250,00 tl yok efendim soru cevap kursu 1.000,00 tl (sanki bizim ücret düzeyimizi artırıcı bir adım atmışlar gibi bu kadar yüksek fiyatlarda uçuyorlar bizim yararımıza hiç bir iş yapmıyorlar sınavı bile diğer illere bölmeyip belki yollarda bir kısmı telef olurda bir kaç defa daha 150,00 tl verir veya dosyayı yakıp yeni dosya açar 1.500.00 tl daha kaparız ... ) meslek mensupları eziyor bizde bari paralarını alabilirmiyiz diye plan yapıyorlar (zar zor aldığımız asgari ücretimizde bile gözleri var ) Ben de odaya diyorum ki bizlerin ücretlerini artırabiliyorsan artır bende açtığın tüm kurslara gelebileyim ... Yok mu bizi kollayacak bir sendika dernek falan biliyorsanız mail adresini verebilirmisiniz ...

Sayın Ayşe Bayrakçı, bir çok forum da sitem mektubunu gördüm. Ben sbs ilk girişte kazandım. Çalıştığım kaynak Tesmer eğitim cd si. Sana tavsiyem elinde ki o cd yi çok iyi çalışman. Herkes kendince bu uğurda bir çok fedakarlığa katlanıyor. Eğer SMMM olmayı istiyorsan bence bir fedakarlığa daha katlanmalısın şöyle ki, bir kaç aylığına çalıştığın yerden ayrılıp sınava hazırlanman -biliyorsun SMMM olmak için önce bu sınavı geçmen lazım-
Benim bu sınav hakkındaki kanaatim: isterse sınav geçme notu 90 olsun önemli olan sınavı kazanan bütün adaylar staj yeri bulsun (sigorta primleri dahil masraflarını kendi karşılamadan) ve bu mesleği etkin ve doğru bir şekilde öğrensin..